17. říjen 2025
Úleva pro sever a východ: Německo mění financování energetických sítí

Německo plánuje od roku 2025 změnit síťové poplatky. Nově nebudou náklady na rozvoj distribučních sítí z důvodu rozvoje obnovitelných zdrojů energie hradit pouze spotřebitelé v dané oblasti, ale tyto náklady budou rozloženy na všechny spotřebitele v Německu. Nespravedlivé rozdělení těchto nákladů bylo zdůrazňováno jako hlavní faktor nespokojenosti s energetickou politikou u mnoha občanů.
Podle německého síťového regulátora (BNetzA) se v Německu od roku 2025 sníží síťové poplatky v oblastech s vysokým podílem obnovitelných zdrojů energie. Ztráty příjmů provozovatelů sítí ze snížených síťových poplatků budou dle nového modelu pokryty finanční kompenzací, která bude získána prostřednictvím příplatku k účtům za elektřinu, rozděleného po celé zemi. V současné době hradí náklady na rozšiřování a modernizaci distribučních sítí spotřebitelé v dané lokalitě.Mnohé distribuční sítě dosud nejsou dostatečně rozvinuté a digitalizované, uvádí BNetzA. To je však nezbytné i pro další rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Náklady na rozšíření a digitalizaci se v Německu liší v jednotlivých regionech. Například spotřebitelé na větrném severu země v současné době nesou veškeré náklady na integraci mořských větrných elektráren do sítě, jimi vyrobená elektřina je však potřebná i na průmyslovém jihu země.
Tyto náklady byly doposud hrazeny skrze tzv. síťové poplatky. V některých regionech dosahují síťové poplatky až 15 ct/kWh, zatímco v některých regionech jsou nižší než 5 ct/kWh. Síťové poplatky se výrazně liší i v rámci některých spolkových zemí, například Bavorska a Bádenska-Württemberska.
„Vytváříme spravedlivé síťové poplatky pro lidi a společnosti, které žijí a působí v regionech s výrazným rozšířením obnovitelných zdrojů energie. Energetický přechod je společným úkolem a investice do sítí jsou přínosem pro všechny,“ uvedl Klaus Müller, prezident BNetzA.
Nespravedlivé rozdělení nákladů je zdůrazňováno jako hlavní faktor nespokojenosti s energetickou politikou u mnoha občanů v severním a východním Německu. BNetzA předložila návrh na přerozdělení síťových poplatků v prosinci 2023. Odhady kompenzací a konkrétních snížení pro jednotlivé provozovatele sítí se očekávají v říjnu letošního roku.
Mohlo by vás zajímat
16. říjen 2025
16. říjen 2025
16. říjen 2025
17. říjen 2025
16. říjen 2025
19. říjen 2025
18. říjen 2025
Komentáře (1)
Ulava pre Nemecko su vcerajsie volby v dvoch spolkovych krajinach kde mali zeleny takmer najnizsiu podporu zo vsetkych politickych stran a ich vplyv bude takmer nulovy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.