Domů
Rychlé zprávy
Ve Francii roste tlak na vládu, aby zajistila nízké ceny elektřiny
Emmanuel Macron
Zdroj: Evropský parlament
Zdroj: Evropský parlament

Ve Francii roste tlak na vládu, aby zajistila nízké ceny elektřiny

Francouzští opoziční poslanci se ohradili proti z jejich pohledu nedostatečným snahám vlády omezit ceny elektřiny v rámci jednání EU o reformě trhu s elektřinou. Prezident podle nich není schopný chránit zájmy Francouzů, píše Euractiv.

Evropská komise předložila návrh reformy trhu s elektřinou v březnu 2023 s cílem omezit rostoucí ceny elektřiny způsobené válkou na Ukrajině a sníženými dodávkami ruského plynu. To, co mělo být rychlým procesem, však skončilo debatami o státní pomoci výrobcům elektřiny.

Jádro vs. OZE

Paříž chce v rámci reformy v souladu s původním návrhem Evropské komise uplatnit tzv. rozdílové smlouvy (CfD) na financování prodloužení životnosti svých 56 stávajících jaderných reaktorů.

To se však nelíbí některým zemím, které se připravují na přechod na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Obávají se totiž že by tak Francie získala nespravedlivou konkurenční výhodu.

Jednou z takových zemí je i Španělsko, které nyní předsedá Radě EU. Země proto předložila nový návrh, který zcela odstranil možnost financovat stávající elektrárny pomocí CfD.

Otázka využívání CfD není jen substantivní. Pro Emanuela Macrona se jedná i o otázku politickou. Opozice prezidentu Emanuelu Macronovi vyčítá, že nedokáže hájit zájmy francouzů.

Pokud se bude zdát, že se prezident podřizuje příkazům Bruselu, postaví ho to do slabší pozice, pokud jde o oponenturu krajně pravicovým zastáncům odchodu z trhu s elektřinou v EU.

Francouzský prezident, který se takové situaci snaží vyhnout, proto již dříve oznámil, že jeho vláda do konce roku "převezme zpět kontrolu nad cenami elektřiny", ať už bude výsledek jednání v Bruselu a Paříži jakýkoli.

Francie tlačí na EU

Ještě před Macronovým vyjádřením si ministryně pro transformaci energetiky Agnès Pannier-Runacherová připravila půdu výhrůžkou. Pokud nebudou požadavky Francie vyslyšeny, „nebudeme váhat zajistit v naší národní legislativě to, co navrhujeme v Evropě," řekla již v srpnu.

„Francie vyvíjí tlak na ostatní členské státy tím, že říká: 'Vy blokujete, my jdeme kupředu'," uvedl pro Euractiv France Andreas Rüdinger, výzkumník zabývající se energetickou transformací z Institutu pro udržitelný rozvoj a mezinárodní vztahy (IDDRI).

Francouzská vláda však hrozbou, že bude postupovat sama, podstupuje dvě rizika. První je právní, neboť "nebyla provedena žádná hloubková analýza právní slučitelnosti s evropským právem ani žádné posouzení dopadů vnitrostátního regulačního řešení", říká Rüdinger.

Upozorňuje, že Francouzská exekutiva se zatím nezaručila, že Evropská komise potvrdí regulaci cen elektřiny na národní úrovni. Za této situace "vláda nemůže nechat Brusel, aby se zbavil odpovědnosti za CfD pro stávající jaderné elektrárny," říká Phuc-Vinh Nguyen, výzkumník v oblasti energetické politiky z evropského think-tanku Institut Jacques Delors.

Pak je tu ještě politické riziko, protože v červnu 2024 se blíží volby do Evropského parlamentu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
17. říjen 2023, 20:54

Levná elektřina z domácích zdrojů a její co nejširší využívání v ekonomice to je asi základ prosperity. Naše vláda si proti tomu v rámci zelené ideologie odsouhlasila likvidaci uhelné energetiky - pro jistotu bez náhrady tedy mají to nahradit FVE a VTE což je samozřejmě nesmysl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se