Vláda odložila projednání zprávy o financování nápravy škod po hornictví a hutnictví

DomůRychlé zprávyVláda odložila projednání zprávy o financování nápravy škod po hornictví a hutnictví

Vláda dnes odložila projednání zprávy o čerpání peněz na odstranění ekologických škod vzniklých bývalou hornickou a hutnickou činností. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Ministři se dokumentem zabývali už v červenci, tehdy jednání o něm přerušili. Podle tehdejšího vyjádření vlády bylo nutné ho podrobně vyhodnotit a znovu projednat. Ze zprávy vypracované ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) vyplývá, že na projekty sanace a rekultivace by měly být letos vypsány veřejné zakázky v hodnotě přes miliardu korun.

Podle návrhu harmonogramu, který ve spolupráci s MPO vypracovalo ministerstvo financí, se v letošním roce počítá se zadáním sedmi veřejných zakázek o předpokládané hodnotě asi 231,1 milionu korun pro severozápadní Čechy a se zadáním šesti veřejných zakázek o předpokládané hodnotě zhruba 808 milionů korun pro Moravskoslezský kraj.

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) loni v září rozhodla o navýšení objemu peněz určených na řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém a Karlovarském kraji. Stát na ně celkem dá 18 miliard korun, což je o tři miliardy korun více, než plánoval ve vládním usnesení z roku 2002, které do té doby platilo.

Meziresortní komise, která ekologické škody před privatizací na severu Čech řeší, do konce loňského roku posoudila, schválila a doporučila k realizaci celkem 354 projektů.

Předpokládané finanční náklady jsou zhruba 15,5 miliardy korun. U 221 hotových projektů byly reálně vyčerpány 9,9 miliardy korun, do 31 projektů, na nichž se pracuje, se investuje 2,4 miliardy korun.

K dofinancování realizovaných projektů je podle MPO třeba ještě 0,8 miliardy korun. Odhad finanční částky potřebné na projekty schválené komisí a projekty schválené dosud pouze na zpracování projektové dokumentace, u kterých nebyl vybrán zhotovitel, pak činí asi 2,2 miliardy korun.

V Moravskoslezském kraji bylo podle ministerstva na revitalizaci reálně k dispozici 19,75 miliardy korun.

Ilustrační foto

Částka 21 miliard korun schválená vládou v roce 2009 byla totiž v roce 2010 snížena o miliardu Kč financováním ekologických akcí po těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem, použití dalších 250 milionů korun pak vláda v roce 2017 odsouhlasila v objektu bývalých oceláren Poldi Kladno.

Meziresortní komise pro revitalizaci Moravskoslezského kraje ke konci loňského roku schválila a doporučila k realizaci celkem 295 projektů. Předpokládané finanční náklady jsou zhruba 23,7 miliardy korun.

U 158 hotových projektů byly reálně vyčerpány 9,5 miliardy korun, u 38 projektů v realizaci 2,2 miliardy korun. Odhad finanční částky potřebné k dofinancování dalších 95 projektů schválených meziresortní komisí, u kterých nebyl vybrán zhotovitel, činí téměř deset miliard korun.

MPO v předkládací zprávě materiálu také navrhuje zrušit takzvanou kategorii prioritních projektů, kterých bylo dosud vybíráno minimálně 13 ročně.