Domů
Rychlé zprávy
ČR je první zemí spouštějící Modernizační fond, výzvy by měly být vypsány již v březnu
Zdroj: Pixabay

ČR je první zemí spouštějící Modernizační fond, výzvy by měly být vypsány již v březnu

Česká republika bude do roku 2030 moci na nízkouhlíkovou transformaci proinvestovat částku ve výši mezi 120 a 160 miliardami korun. Tyto prostředky budou jednotliví žadatelé čerpat z evropského Modernizačního fondu, jehož českou část spravuje Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí. Česká republika spouští Modernizační fond jako vůbec první ze všech států, které z něj mohou čerpat.

Modernizační fond, který byl v ČR založen novelou zákona o emisním obchodování, jehož plná účinnost nastala k 1. 1. 2021, získal jasnější obrysy. Jeho pokrytí bude poměrně široké, a to ať už se jedná o škálu projektů, tak o subjekty, které mohou o podporu žádat.

Kritéria ohledně subjektů jsou u Modernizačního fondu velmi široká, na rozdíl od jiných dotačních programů, jako je například Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK).

Devět programů pro různé typy projektů

Fond bude mít v ČR celkem devět programů, každý pro jiné záměry i žadatele. Největší alokaci prostředků budou mít první tři programy: HEAT určený pro teplárny, RES+ pro nové nepalivové zdroje energie z OZE a ENERG ETS, který bude financovat zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí v průmyslu zařazeného do EU ETS.

Návrhy základních podmínek čerpání z Modernizačního fondu pro první tři programy byly již zveřejněny na stránkách Státního fondu životního prostředí. Dalších šest programů bude čerpat menší prostředky z fondu.

Konkrétně budou dále podpořeny projekty zaměřené na zlepšení energetické účinnosti v podnikání (program s názvem ENERG), modernizaci veřejné dopravy (TRANSGov), modernizaci dopravy u podnikatelů (TRANSCom), zvýšení energetické účinnosti ve veřejných budovách (ENERGov), komunitní energetiku (KOMUNERG) a konečně modernizaci soustav veřejného osvětlení (LIGHTPUB).

Prozatímní návrh alokace programů v rámci Modernizačního fondu. Zdroj: Obecný programový dokument pro implementaci Modernizačního fondu v České republice

Předregistrace podmínkou

Každý subjekt, který bude v daném roce chtít z jakéhokoli programu Modernizačního fondu čerpat, se bude muset registrovat ve výzvě pro předkládání projektových záměrů. Ty budou každoročně sloužit pro zjištění zájmu o daný program a následnou alokaci prostředků.

Letošní předregistrace skončila k 1. únoru, platí tedy, že neregistrované projekty nebudou moci žádat o podporu v tomto roce, ale až v letech nadcházejících.

Pokud byl projekt registrován, může se již zúčastnit vypsané výzvy. Dle Ministerstva životního prostředí by výzvy měly být zveřejněny v prvním čtvrtletí tohoto roku a poběží, s největší pravděpodobností, až do září. Obecně platí, že velké projekty (nad 15 miliard Kč) budou muset před začátkem čerpání projít notifikací u Evropské komise.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay

Komentáře

(18)

kolemjdoucí

16. únor 2021, 14:53

Mohl by mi někdo prosím vysvětlit, co si slibujeme od LIGHTPUBu?

Vždyť účinnost vysokotlaké sodíkové výbojky je prakticky stejná jako u LED. Nebo se někde plánuje možnost selektivního vypínání jednotlivých světel?

Bob

18. únor 2021, 19:56

Pokud vím, tak účinnost LED je o dost vyšší, než sodíkové výbojky. Ale hlavně na rozdíl od výbojek se dají LED regulovat ve velkém rozsahu.

Takže nejedou 0, nebo 100%, ale např. při stmívání s rozsvěcují postupně se zvyšujícím výkonem (a při svítání naopak)a zpravidla po 23:00 se sníží např. na 50%. Také se na málo používané ulici po 23 hod dá udělat systém, kdy světla svítí třeba jen na 30% a když tam procházíte svítí na 100% jen jedna lampa za Vámi a jedna lampa před Vámi. A jak procházíte, osvětlená část ulice se posouvá s Vámi.

T

16. únor 2021, 15:09

Nejaky projekt s okamzitou platnosti na zakaz vyroby energetickych smejdu,co vydrzi do zaruky by opravdu nebyl? Sberne dvory se plni o sto sest , elektrarny nebudou stacit vyrabet ee a vyrobci si mnou rucena zisku.

Zapletal

16. únor 2021, 15:30

Když chceme všechno z Číny, tak za to musíme zaplatit.

Zapletal

16. únor 2021, 15:37

Je to dobrá zpráva. Jde ale o to, aby to nechtěla zneužít jaderná lobby, coby uhlíkový spasitel. Taky jde o to, aby nedošlo jen na velké hráče typu ČEZ, Tykačův gang, nebo Agrofert. Taky jde o to, aby to nebylo neprůhledné, aby se na někoho dostalo a na někoho ne. Takoví vykukové jako byla Vitásková posluhovala kamarádům a kamarádům kamarádů a druhým vše zdržovala až utřeli. Nejlepší investice by to byla do úspor a do OZE.

Vladimír Šťastný

17. únor 2021, 06:33

Tak obecně se dá říci, že ty peníze jsou zneužity tak jako tak, proč by je tedy nemohla dostat organizace, která by chtěla zefektivnit svůj jaderný blok?

pr

17. únor 2021, 07:27

Protože to nebude zapotřebí. Protože nejlepší je ta energie, kterou není zapotřebí vyrobit (úspory).

Vladimír Šťastný

17. únor 2021, 09:32

To je. Tak začněte u sebe.

Josef

17. únor 2021, 21:48

Řeknu Vám to takto , pokud jednou má průměrný Čech najít na výplatní pásce částku jako Němec. Pak spotřeba energie nemůže klesat. Pokud bude životní úroveň lidí stagnovat a nebo klesat pak samozřejmě půjde spotřeba energie dolů....

pr

16. únor 2021, 16:07

Super, kostky byly vrženy. Nyní se doufám dozvíme zda předregistrace slouží k vyřazení neprávem žádajících (nekamarády vyhodit vypsáním jiných podmínek jako byl např. zákaz se účastnit výzev na stavbu nabíjecích míst elektromobilů pro firmy, které mají sídlo v bytovém domě - typicky BD a SVJ) či opravdu půjde jen o malou představivost úředníka co by lidé opravdu chtěli činit.

hellokitty

16. únor 2021, 19:58

Pre komunitnu energetiku uz v CR existuje legislativa? To by ma zaujimalo

pr

17. únor 2021, 07:30

zák. č. 89/2012 a zák. č. 90/2012 oba platné od r. 2014

hellokitty

18. únor 2021, 10:45

hm, grepol som si tam na retazec "energ" ale moc o provozovani vyrobny energie tam nie je, skor je to z opacneho konca, ze vlastnik pozemku/nemovitosti musi umoznit provozovanie inym entitam

Richard Vacek

17. únor 2021, 05:37

Vyhozené peníze. O danou sumu se měly snížit daně a nechat na každém, jak nejlépe získané prostředky využije.

pr

17. únor 2021, 07:35

blbost. Pouze by to posílilo drancování planety. Daně bude lepší zvýšit. Aby si každý rozmyslel dělat zbytečnou práci. Ekonomistická spirála vede pouze po kruhu ze kterého není úniku.

Richard Vacek

17. únor 2021, 07:59

Koukám, že se někomu stýská po době, kdy moudrý stát věděl nejlíp, kolik toaletního papíru potřebuji.

Josef

17. únor 2021, 21:49

Jasně vysoké daně aby jedni pracovali a druzí utráceli jejich vydělané peníze za nesmysly typu podpora OZE...

hellokitty

18. únor 2021, 10:46

vsak dane z prijmu zrusit, trestat niekoho za pracovne uspechy je nezmysel najhrubsieho zrna, naopak naparit dan zo spotreby a uhlikovu dan, vela konzumujes, mas velku uhlikovu stopu, tak plat za to, ze nicis buducnost ostatnym co sa snazia setrit

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.