Domů
Legislativa ČR
Novela o povolenkách nabývá účinnosti, zřizuje Modernizační fond
Systém emisního obchodování s CO2

Novela o povolenkách nabývá účinnosti, zřizuje Modernizační fond

Dneškem nabývá účinnosti převážná část novely o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, respektive ty její části, které nenabyly účinnost už bezprostředně po vyhlášení zákona v lednu 2020. Normu připravilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podle úřadu patří mezi klíčové změny předlohy zřízení takzvaného Modernizačního fondu, který bude financován z výnosů dražeb emisních povolenek v EU. Vyhrazena pro něj budou dvě procenta celkového počtu povolenek pro období 2021 až 2030.

„Státní fond životního prostředí ČR jako příjemce peněz z Modernizačního fondu do jednotlivých oblastí podpory rozdělí v letech 2021 až 2030 přibližně 120 miliard korun. Peníze půjdou mimo jiné na výrobu a distribuci tepelné energie z obnovitelných zdrojů nebo výstavbu solárních elektráren a úspory energií, takže primárně na ekologizaci české energetiky,“ sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení MŽP.

Předregistrační výzvy spustilo ministerstvo na konci listopadu 2020, projektové záměry mohou zájemci podávat do letošního 1. února. První ostré výzvy by měly být vypsány v prvním čtvrtletí letošního roku. Projekty budou financovány z devíti samostatných programů. Největší alokaci má mít program na podporu nových obnovitelných zdrojů energie.

Ministerstvo už dříve uvedlo, že v závislosti na ceně emisních povolenek, které loni dosáhly rekordních hodnot, může objem peněz, které budou ve z prodeje povolenek ve fondu k dispozici, stoupnout zhruba na 150 miliard korun. „Druhou významnou novoroční změnou je zavedení mechanismu kompenzací nepřímých nákladů za zvýšené ceny elektřiny pro energeticky náročná odvětví zpracovatelského průmyslu, která jsou ohrožená zahraniční konkurencí,“ uvedla Pospíšilová.

Evropský systém EU ETS je největším systémem emisního obchodování. Zahrnuje přes 11.000 zařízení z energetiky, výroby oceli a železa, cementu a vápna, letecké přepravy a dalších. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Z dat burzy Intercontinental Exchange (ICE), která ceny sleduje, vyplývá, že v posledních dnech stoupla cena povolenek dosud nejvýše – nad 33 eur (asi 865 Kč) za tunu vypuštěného oxidu uhličitého (CO2).

Aktuální novela dále mimo jiné stanoví, že pokuty firmám za přestupky, které se týkají vykazování emisí a nákupu emisních povolenek, se zvýší desetinásobně až na 20 milionů korun. „K již platným novinkám novely pak patří například takzvaný opt-out, tedy vyřazení menších zařízení ze systému EU ETS. Těmto zařízením tak odpadají některé náklady na administrativu a nákup povolenek,“ dodala Pospíšilová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
pr
1. leden 2021, 15:20

Chápe někdo o co jde?

Jan Veselý
1. leden 2021, 15:54

Úspěšný vedlejší efekt lobbismu. Část peněz vybraných za povolenky na CO2 se zpětně investuje do snižování emisí CO2. Pozitivní pokrok oproti další praxi, kdy se peníze dávají zpět těm, kdo je platí, a celý mechanismus motivace kapitalistů pomocí peněz tak ztrácí smysl.

PetrV
1. leden 2021, 21:26

Až na to, že eu je prolezla socialismem jako málokterý režim ve světě.

Petr
2. leden 2021, 13:15

Vždyť v tom článku máte přímo napsáno kompenzace pro ty co platí hodně za vypouštění CO2 a jsou v oborech ohrožených zahraniční konkurencí, což můžou být nakonec v podstatě všechny.

Josef
2. leden 2021, 00:46

Jo jde o to co vždycky : vezmou Vám peníze a pak je dají do těch správných kapes...

Nebo jinak zdaní z energií se budou financovat dotační programy zelené ideologie.

Martin Prokš
2. leden 2021, 02:07

Dobrý den,

Můj názor na povolenky je jednoznačně negativní (slabé slovo), ale o to teď nejde. Všiml jsem si jiné věci, vypichuji z článku:

*** zřízení takzvaného Modernizačního fondu, *** dvě procenta celkového počtu povolenek ***

Tomu už nelze říci jinak než zákonný banditizmus.

Petr
2. leden 2021, 13:29

No uvidíme jak to nakonec dopadle, jestli to půjde spíš směrem centrální EU daně na převážně ze zahraničí dovážená paliva, nebo mezikontinentálně obchodovaných odpustků nakonec nezadržitelně způsobujících korupci a široký úpadek morálky jako předchozí katolické náboženské odpustky ukončené kontinentální Třicetiletou válkou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se