Z energetický komodit si letos nejhůře vede uran

DomůRychlé zprávyZ energetický komodit si letos nejhůře vede uran

Uran zažívá na trzích chmurné časy, cena za libru uranu klesla pod 25 dolarů, což je jedenáctileté minimum této komodity. Blýskání na lepší čas je však v nedohlednu, nárůst poptávky se neočekává, stejně jako výrazná změna současné tržní situace.

Jednou z významných příčin současné situace na trhu s uranem je, že Japonsko ani po pěti letech od fukušimské havárie nedokázalo obnovit výrobu elektřiny z jádra. Německá energiewende pokračuje, od jádra se pomalu odklání i v USA. Není tak překvapující, že ve čtvrtek klesly ceny urany o 1,4 % na 24,4 dolarů za libru, což je nejnižší cena od dubna 2005.

Podle dat společnosti Ux Consulting poklesla cena uranu za letošní rok o 29 %. Tento propad tak z uranu činí nejhůře si stojící energetickou komoditu roku 2016. Uranu se nyní obchoduje přibližně za třetinu ceny ve srovnání se 73 dolary za libru před událostmi ve Fukušimě.

Porovnání vývoje cen energetických komodit v roce 2016. Zdroj: bloomberg.com; Ux

Cena uran přidělává vrásky těžařům

Dle ředitele společnosti Cameco, která zajišťuje 18 % světové produkce uranu, přebytek uranu na trzích stále trvá především díky tomu, že se v Japonsku spouštějí reaktory mnohem pomaleji, než se původně předpokládalo. Na negativní vývoj cen uranu reagují i akcie těžařských společností, samotné Cameco zaznamenalo letos na kanadské burze pokles o více než třetinu.

S klesající spotovou cenou klesá i cena dlouhodobých kontraktů. Ještě v říjnu 2012 byla cena uranu v případě dlouhodobého kontraktu 59,5 dolaru za libru. V srpnu letošního roku už to bylo dle stránek společnosti Cameco pouhých 38 dolarů.

V květnu 2014 předpověděl pro magazín NEI jeden z bývalých vedoucích pracovníků World Nuclear Association, Steve Kidd, dlouhé období relativně nízkých cen, ve kterém si výrobci uranu budou stěží vydělávat na živobytí. Vývoj cen uranu tak dává Stevu Kiddovi za pravdu.