Domů
Plynárenství
Austrálie začala posuzovat možné omezení vývozu zemního plynu v příštím roce

Austrálie začala posuzovat možné omezení vývozu zemního plynu v příštím roce

Australská vláda v pondělí zahájila formální proces pro zhodnocení, zda země v příštím roce přikročí k opatření pro omezení vývozu zkapalněného zemního plynu. Některé z australských států již delší dobu trápí problémy s dodávkou plynu a jeho rostoucí ceny, která tamní vláda hodlá řešit regulací vývozu.

Austrálie letos v červnu představila tzv. australský mechanismus pro bezpečnost domácích dodávek plynu (ADGSM – z angl. Australian Domestic Gas Security Mechanism), který od začátku příštího roku umožní tamní vládě nařídit exportérům zkapalněného zemního plynu (LNG) omezit jejich vývoz za účelem předcházení nedostatku plynu na domácím trhu.

„Jsem odhodlaný úzce spolupracovat s plynárenským průmyslem a domácími odběrateli plynu při řešení potenciálního nedostatku plynu skrz neregulatorní přístup jako součást konzultačního procesu k ADGSM,“ uvedl australský ministr pro zdroje Matt Canavan.

Podle vyjádření australského Ministerstva průmyslu, inovací a vědy by vláda měla k rozhodnutí dospět v průběhu září či října. Prvním krokem vlády bude konzultační proces s tamním operátorem trhu, největšími producenty plynu a odběrateli.

Pokud by vláda k regulaci vývozu přistoupila, každý z australských vývozců by obdržel licenci pro neomezený, či omezený vývoz. Neomezenou licenci by obdrželi producenti LNG, kteří jsou čistými přispěvateli na domácím trhu a zároveň by nebyli schopni dodat plyn na trhy s nedostatečnou nabídkou za přiměřené ceny.

Naopak licenci s omezením množství vyváženého plynu by dostaly LNG projekty, které jsou napojeny na nedostatkové trhy.

Vývozci jsou pod tlakem již nyní

Podle Canacana je ADGSM pouze poslední možností, přičemž dlouhodobým cílem vlády je navýšení domácí nabídky na trhu s plynem. Celkově již bylo v Austrálii na rozšíření dodávek a podporu reformy trhu s plynem alokováno na 90 milionů australských dolarů (1,59 miliardy Kč).

Někteří z ausltraských exporterů zemního plynu jsou pod značným tlakem již nyní. Například společnost Santos podle serveru Platts omezila v druhém čtvrtletí dodávky třetím stranám na 222,3 tisíc tun z 228 tisíc tun během letošních prvních tří měsíců.

Regulace vývozu může situaci ještě zhoršit

Podle Malcolma Robertse, výkonného ředitele australské asociace APPEA sdružující podniky ropného a plynárenského průmyslu, mechanismus ADGSM pouze zhoršuje situaci, kterou má vyřešit. Regulace vývozu je podle něj riziko pro suverenitu a ohrožuje nové investice v rozsahu 50 miliard australských dolarů, jež jsou nutné pro zachování stávajících dodávek.

„Vláda by měla spolupracovat s průmyslem na regulatorních reformách, které by snížily náklady na rozvoj nové těžby. Také by měla vyvíjet tlak na vlády států a teritorií, aby odstranily své zákazy a moratoria a zvážily veškeré nové projekty na základě jejich možného přínosu,“ dodal Roberts.

Příkladem může být australský stát Victoria, jehož představitelé žádají centrální vládu, aby zpřísnila pravidla pro omezení vývozu zemního plynu ze země. Victoria však odmítá rozvoj vlastní těžby plynu a podle Robertse svými požadavky pouze trestá ostatní státy za své vlastní selhání v oblasti politiky těžby zemní plynu.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.