Domů
Ropa
Ceny ropy ovlivnilo chladné počasí, dnes opět vše "při starém"

Ceny ropy ovlivnilo chladné počasí, dnes opět vše "při starém"

Na cenách ropy se koncem minulého týdne výrazně podepsalo chladné počasí, díky kterému se cena za barel Brent vyšplhala až na $32. Tento týden se trendy vrátily do starých kolejí, cena ropy začala opět klesat v návaznosti na zprávy o rekordní těžbě ropy v Iráku a zachování investic společnosti Aramco

V posledních dnech ceny ropy prožily největší růst za posledních 7 let, přesto se v pondělí cena ropy vrátila k běžným trendům. V pátek si cena ropy brent připsala téměř 10 % a ceny se přehouply zpět přes $32. Ty se přitom ještě minulý týden pohybovaly pod hranicí $28 za barel.

Důvodem pro růst cen bylo výrazné ochlazení a očekávání vyšší spotřeby ropy v teplárenství. Ceny se díky tomu pohybovaly výrazně nad minimem posledních dnů.

Trendy ceny ropy se vrátily do „starých“ kolejí v pondělí hned ze dvou důvodů:

Saudskoarabská těžařská společnost Aramco oznámila, že zachová objem investic do těžby ropy. To utvrdilo obchodníky, že se v blízké budoucnosti neočekává žádné další omezení těžby ropy. Již nyní světová produkce ropy výrazně převyšuje poptávku po ní, což zvyšuje světové zásoby.

Írák, který patří k významným exportérům ropy, zaznamenal v prosinci rekordní objem těžby. Ropné oblasti nacházející se ve střední a jižní části země dosáhly na 4,13 mil. barelů denně.

Boj o udržení podílu na trhu

Již dříve oznámil Írán, že nebude jakkoliv omezovat objem své těžby ropy a v minulém týdnu se dohodl s Řeckem na prodeji této komodity. Podle svých vlastních prohlášení po zrušení sankcí může v několika dnech zvýšit svůj export ropy až o 0,5 mil. bpd denně. O dalších 0,5 mil. bpd chce export zvýšit v dalších šesti měsících.

OPEC se rozhodl udržet vlastní podíl na trhu s ropou bez ohledu na klesající ceny ropy. Výhodou arabských zemí jsou nižší náklady na těžbu, které mohou být několikanásobně nižší než u americké těžby z břidlicových ložisek.

Jednotlivé země kartelu to dokazují i svými jednáním, které ropu dohnalo na minimální hodnoty za poslední roky. Írán, Irák ani Saudská Arábie omezovat těžbu nehodlají, na což doplácí někteří další členové kartelu. Venezuela již zažádala o mimořádnou schůzi kartelu, výzva ale nebyla vyslyšena.

Těžbu ropy a zemního plynu omezují někteří těžaři v Severním moři, kde produkce těchto surovin vlivem vysokých nákladů a současně nízkých cen poklesla na historická minima.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.