Domů
Elektřina
V Temelíně vyvezli z reaktoru druhého bloku palivo, jeho kontrola potrvá 2 týdny

V Temelíně vyvezli z reaktoru druhého bloku palivo, jeho kontrola potrvá 2 týdny

Všech 163 palivových souborů vyvezli technici jaderné elektrárny Temelín z reaktoru druhého bloku, u nějž zahájili 19. května tříměsíční odstávku. Teď se bude každý palivový soubor kontrolovat, což potrvá 14 dní. Zpět se jich vrátí 120, doplní je 43 nových. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Při odstávce, na níž se podílí tisíc zaměstnanců ČEZ včetně dodavatelů, vymění energetici čtvrtinu paliva a zmodernizují kompenzátor objemu. Jde o zařízení, jehož pomocí se reguluje tlak v jaderné části elektrárny.

Vyvážení trvalo čtyři dny. Vyvezení jednoho palivového souboru z reaktoru zabere půl hodiny.

„Za tu dobu urazí dálkově ovládaný zavážecí stroj pouze několik metrů mezi reaktorem a vedlejším bazénem pro skladování. Tříčlenná obsluha pomocí kamery sleduje každý centimetr pohybu. Vše se děje pod vodou, která palivo chladí a odstíní i radioaktivní záření,“ řekl Sviták.

Teď čeká každý palivový soubor kontrola, sleduje se těsnost a geometrie paliva. Zpět do reaktoru se vrátí 120 souborů, dalších 43 bude nových.

„Každý má přesně stanovené místo, důvodem je rovnoměrné rozložení výkonu reaktoru,“ uvedl mluvčí.

Ilustrační foto

Palivové soubory, které se do reaktoru nevrací, zůstávají asi deset let ve skladovacím bazénu vedle reaktoru. Poté se v kontejnerech převezou do skladu použitého paliva, který od roku 2010 provozuje elektrárna ve svém areálu. Tam mohou zůstat až 60 let.

Při odstávce reaktoru musejí energetici zvládnout přes 10.000 činností. Jde o kontroly a revize, které připraví reaktor na následný desetiměsíční provoz.

„Kontrolují se bezpečnostní systémy, turbína a modernizuje se kompenzátor objemu,“ řekl Sviták.

Temelín vyrobil od začátku roku 7,6 terawatthodin (TWh) elektřiny. Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Komentáře

(11)

Peppa

2. červen 2017, 09:00

Neskutečně nízká produktivita práce, Musk by to zrychlil nejméně 10x

Martialis

2. červen 2017, 10:09

Musk je frajer, ten by to měnil rovnou za tepla :D

Jan Veselý

2. červen 2017, 12:33

Musk by postavil fabriku na komplet plug&play jaderné elektrárny, které by palivo měnit nepotřebovaly, a prodávaly by se tak, že by je nestíhali vyrábět.

C

2. červen 2017, 13:37

S dovolením to zvládne vymyslet každý kdo bude chtít a nenechá se svázat současnými poučkami jaderného průmyslu. Co je třeba? Zavážka která bude "hořet" dlouhodobě, regulační systém a pak nějaký absorbér, který bude "uhořívat" podobně jako palivo. Pak se hodí aby reaktor pracoval s co nejmenším tlakem, ale zároveň co nejvyšší teplotou. To je tak nějak všechno.

Milan Vaněček

2. červen 2017, 13:53

Musk se zabývá jen novými technologiemi které jsou perspektivní. Tedy jaderným elektrárnám nefandí. Těm fandí Gates a ten by vytvořil jen něco podobného jako Windows. Bůh nás chraň.

C

2. červen 2017, 14:27

Jak by ta jaderka fungovala jak widle tak strach nemám, ta by se ani nerozjela :)

S Muskem snad ani nikdy žádný rozhovor na téma jaderné energetiky nebyl, takže co víme rozhodně ji nepovažuje za perspektivní, nebo něco co by mu něco přineslo. Ony ty miliony regulací každého podnikatele musí odradit. Musíte chtít rozfofrovat mění na něco co nic nepřinese, být ochotný se zaplést do špinavé vojensko-politické hry. Střílení raket do kosmu je proti tomu nákup v samošce.

Popravdě být na jeho místě tak také do jádra nepůjdu s tím co kolem něj je. Zkoumat děla či rakety, vynášet družice, to je "čístý" business, ano jsou tam nějaké restrikce, ale ty si přímočaře najdete, jádro je proti tomu špinavá politika.

Martin Hájek

2. červen 2017, 15:31

Pane Veselý, Musk má tu zásadní výhodu, že je převážně v oboru, který zatím není svázán regulacemi, ale to přijde - viz samořiditelná auta.

V jaderné energetice je jakákoliv inovace téměř nemožná, protože jí schvaluje stádo úředníků. S takovou koulí na noze by se ani Musk nikam nepohnul, to mi věřte. On to samozřejmě ví a proto je v oborech, kde si může dělat, zatím, víceméně co chce, protože regulátoři jsou daleko za ním, ale že i jeho časem doženou a "zkrotí" , o tom není pochyb. Ale to už bude třeba v důchodu.

C

2. červen 2017, 16:43

Proč? Proč by se mělo dovolit úředníkům pořád do všeho mluvit? Promiňte pane Hájku, není myslím pro lidstvo ani dobré ani to není dlouhodobě možné aby se neustále všechno regulovalo. Regulaci bychom neměli rozhodně přát žádnému odvětví.

Martin Hájek

2. červen 2017, 16:57

Já jí nikomu nepřeju, jenom konstatuji, jaká je realita. A nesporným faktem je, že ti, kteří náhodou ještě regulováni nejsou, mají obrovskou výhodu v inovacích proti těm, kteří regulováni jsou.

Martin Pácalt

2. červen 2017, 13:51

Předpokládám, že 1050MWové odstávky jako je tato, kryjí u nás převážně uhelné kapacity (jejich výkonová rezerva)? Nebo potřebujeme zahraniční spolupráci s AUS a GER??

C

2. červen 2017, 14:30

Kapacity jsou, jak opravený Prunéřov, tak třeba PPE v Počeradech, nové uhelka v Ledvicích a pak mnoho elektráren soukromých. Importu nebude třeba. Je v podstatě léto a nízká poptávka po elektřině, sedla tak někde mezi 5-6GW. Problémy by ale mohly nastat při problému dalších bloků, ať už jaderných či konvenčních, jako se to stalo loni.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.