Domů
Elektřina
Energetický a průmyslový holding (EPH) - profil společnosti

Energetický a průmyslový holding (EPH) - profil společnosti

EPH je energetická skupina, která působí především v České Republice, v Německu, Velké Británii, Itálii, Polsku a na Slovensku. Sdružuje celkem 40 společností z oblasti těžby uhlí, výroby a distribuce elektřiny a tepla, obchodu s elektřinou a plynem a z oblasti plynárenství. Celkově má EPH více než 8 000 zaměstnanců. Většina energetických aktiv společnosti spadá pod dceřinou společnost EP ENERGY, a.s.

V České Republice je EPH po společnosti ČEZ druhým největším výrobcem elektřiny, je největším kogeneračním výrobcem tepelné energie a největším dodavatelem tepla. Na Slovensku je největší společností v oblasti plynu a je jedním z hlavních přepravců zemního plynu z Ruska do Evropské unie.

Akcionáři společnosti EPH jsou Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří dohromady vlastní 2/3 hlasovacích práv, zbytek vlastní investiční skupina J&T. Předsedou představenstva je Daniel Křetínský.

 

 Struktura holdingu

Struktura EPH. Zdroj epholding.cz

 

Výroba elektřiny

Díky svým posledním akvizicím disponuje skupina souhrnným instalovaným výkonem 8 220 MWe (megawattů elektrických), což je zhruba polovina instalovaného výkonu skupiny ČEZ, který na konci roku 2014 činil 15 038 MWe.

V České republice pracují všechny zdroje EPH v režimu kogenerace (kombinovaná výroba tepla a elektřiny). Veškeré elektrárny jsou řízeny prostřednictvím dceřiné společnosti EP ENERGY, a.s.

Společnost dále vlastní resp. spoluvlastní dvě elektrárny v Německu – 42% podíl elektrárny Schkopau (prostřednictvím dceřiné společnosti Saale Energie) v Sasku – Anhaltsku a hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus a povrchový důl Schöningen (HSR – Helmstedter Revier GmbH) v Dolním Sasku.

Ve Velké Británii vlastní společnost od listopadu roku 2014 černouhelnou elektrárnu Eggborough s instalovanou kapacitou 2 000 MW, která pokrývá 4 % celkové spotřeby Velké Británie.

Dále společnost vlastní obnovitelné zdroje zastřešované společností EP RENEWABLES o celkové instalované kapacitě 25 MWe. Jedná se o fotovoltaické, větrné a bioplynové elektrárny v Česku, Německu a na Slovensku. Intenzivně se pracuje na development větrného parku v Moldavě v Krušných horách.

Novými akvizicemi ledna roku 2015 je šest plynových a jedna černouhelná elektrárna v Itálii s celkovou kapacitou 4 500 MW odkoupené od E.ONu. Dále se společnost zajímá o podíl italské společnosti Enel ve Slovenských elektrárnách, které disponují výkonem zhruba 5 700 MWe.

Přehled zdrojů za rok 2013

Přehled zdrojů elektrické enrgie za rok 2013. Zdroj dat: epholding.cz

 

Plynárenství

Na Slovensku je EPH největší společností obchodující v oblasti plynárenství. Prostřednictvím společnosti Slovak Gas Holding kontroluje 49 % plynárenských aktiv (SPP – Slovensky plynarensky priemysel, a.s.) v rámci přepravy, distribuce a skladování plynu. EPH je také předním přepravcem zemního plynu z Ruska do Evropské Unie.

 

Teplárenství

EPH je s roční dodávkou tepla přesahující 19 PJ největším dodavatelem tepla v ČR. Zhruba 360 tisíc domácností a dalších společnosti a instituce jsou zásobovány teplem z kogeneračních jednotek v Praze (Pražská teplárenská), Hradci Králové, Pardubicéch a Chrudimi (Elektrárny Opatovice), Plzni (Plzeňská energetika), Litvínově a Mostu (United Energy) a dalších lokalitách.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.