Energetický a průmyslový holding (EPH) - profil společnosti
EPH je energetická skupina, která působí především v České Republice, v Německu, Velké Británii, Itálii, Polsku a na Slovensku. Sdružuje celkem 40 společností z oblasti těžby uhlí, výroby a distribuce elektřiny a tepla, obchodu s elektřinou a plynem a z oblasti plynárenství. Celkově má EPH více než 8 000 zaměstnanců. Většina energetických aktiv společnosti spadá pod dceřinou společnost EP ENERGY, a.s.
V České Republice je EPH po společnosti ČEZ druhým největším výrobcem elektřiny, je největším kogeneračním výrobcem tepelné energie a největším dodavatelem tepla. Na Slovensku je největší společností v oblasti plynu a je jedním z hlavních přepravců zemního plynu z Ruska do Evropské unie.
Akcionáři společnosti EPH jsou Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří dohromady vlastní 2/3 hlasovacích práv, zbytek vlastní investiční skupina J&T. Předsedou představenstva je Daniel Křetínský.
Struktura holdingu
Výroba elektřiny
Díky svým posledním akvizicím disponuje skupina souhrnným instalovaným výkonem 8 220 MWe (megawattů elektrických), což je zhruba polovina instalovaného výkonu skupiny ČEZ, který na konci roku 2014 činil 15 038 MWe.
V České republice pracují všechny zdroje EPH v režimu kogenerace (kombinovaná výroba tepla a elektřiny). Veškeré elektrárny jsou řízeny prostřednictvím dceřiné společnosti EP ENERGY, a.s.
Společnost dále vlastní resp. spoluvlastní dvě elektrárny v Německu – 42% podíl elektrárny Schkopau (prostřednictvím dceřiné společnosti Saale Energie) v Sasku – Anhaltsku a hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus a povrchový důl Schöningen (HSR – Helmstedter Revier GmbH) v Dolním Sasku.
Ve Velké Británii vlastní společnost od listopadu roku 2014 černouhelnou elektrárnu Eggborough s instalovanou kapacitou 2 000 MW, která pokrývá 4 % celkové spotřeby Velké Británie.
Dále společnost vlastní obnovitelné zdroje zastřešované společností EP RENEWABLES o celkové instalované kapacitě 25 MWe. Jedná se o fotovoltaické, větrné a bioplynové elektrárny v Česku, Německu a na Slovensku. Intenzivně se pracuje na development větrného parku v Moldavě v Krušných horách.
Novými akvizicemi ledna roku 2015 je šest plynových a jedna černouhelná elektrárna v Itálii s celkovou kapacitou 4 500 MW odkoupené od E.ONu. Dále se společnost zajímá o podíl italské společnosti Enel ve Slovenských elektrárnách, které disponují výkonem zhruba 5 700 MWe.Přehled zdrojů za rok 2013
Plynárenství
Na Slovensku je EPH největší společností obchodující v oblasti plynárenství. Prostřednictvím společnosti Slovak Gas Holding kontroluje 49 % plynárenských aktiv (SPP – Slovensky plynarensky priemysel, a.s.) v rámci přepravy, distribuce a skladování plynu. EPH je také předním přepravcem zemního plynu z Ruska do Evropské Unie.
Teplárenství
EPH je s roční dodávkou tepla přesahující 19 PJ největším dodavatelem tepla v ČR. Zhruba 360 tisíc domácností a dalších společnosti a instituce jsou zásobovány teplem z kogeneračních jednotek v Praze (Pražská teplárenská), Hradci Králové, Pardubicéch a Chrudimi (Elektrárny Opatovice), Plzni (Plzeňská energetika), Litvínově a Mostu (United Energy) a dalších lokalitách.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se