STEM: Domácnosti kvůli vysokým nákladům méně topí, omezují i jiné výdaje
Asi tři pětiny českých domácností nevytápí dostatečně některé části svých bytů či domů. Více než polovina domácností také kvůli vysokým nákladům na teplo omezila jiné výdaje. Úsporná opatření dělají hlavně lidé, kteří hodnotí svou ekonomickou situaci jako špatnou, a lidé starší 60 let. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM z ledna letošního roku, který dnes agentura zveřejnila.
V porovnání s rokem 2019, kdy agentura dělala obdobný průzkum, počet domácností, které nevytápí optimálně část svého bytu či domu, vzrostl z 39 na 62 procent. Počet domácností, které omezují kvůli nákladům na topení jiné výdaje, se víc než zdvojnásobil z 22 na 53 procent. Ceny energií a v návaznosti na to také ceny tepla se výrazně zvýšily poté, co Rusko loni zahájilo invazi na Ukrajinu.
„Analýza rozdílů mezi různými sociodemografickými skupinami ukazuje, že úsporná opatření začali v porovnání s rokem 2019 ve větší míře zavádět lidé napříč věkovým spektrem. Stejně jako při předchozím měření k nim však nejčastěji ze všech přistupovali lidé starší 60 let,“ uvedl STEM.
„Skokový nárůst domácností, které na začátku letošního roku tvrdily, že kvůli vysokým cenám za teplo omezily jiné výdaje, je však pozorovatelný i mezi nejmladšími obyvateli (ve věku 18 až 29 let),“ dodal.
Průzkum také zjišťoval, na jakou teplotu domácnosti vytápějí svou hlavní obytnou část. Zatímco v roce 2019 ji na 20 stupňů či méně vytápěla jen pětina domácností, na začátku letošního roku to byla více než polovina.
Mezi domácnostmi, které svou ekonomickou situaci hodnotí špatně, nyní kvůli nákladům na vytápění omezují jiné výdaje tři čtvrtiny z nich. Před čtyřmi lety to byla asi polovina.
Průzkumu, který se uskutečnil v první polovině ledna, se zúčastnilo 1089 respondentů z reprezentativního vzorku dospělých obyvatel ČR.
Mohlo by vás zajímat:
Je to pravda. Mam pribuznou, co zavřela plynový kotel. Topí jen v kamnech dřevem kuchyni. Jojo to je ta nová doba
Nikoliv obecně. Moji prarodiče topili v kotli dřevem , i když měli instalovaný i atmosférický plynový kotel) a vytápěli v rodinném domě jen kuchyň, koupelnu a jídelnu. V 2.NP a obývacím (parádním) pokoji byla odjakživa ledárna a pouze, když už byla v otopné soustavě voda "přehřátá" a na půdě v expanzní nádobě to už pomalu bublalo, otevíraly se ventily do těchto studených cimer. Léta Páně 1990-2011.
Asi to vyhrávají majitelé tepelných čerpadel a FVE , ti přejdou na spotové ceny , přes den jim dává FVE a v noci až dojde baterka tak je elektřina levná ráno udělají 2 hodinovou topnou pauzu. A když se slunečno nebo léto elektřinu prodávají.
Kolik toho ta FVE dodá v prosinci a lednu když je spotřeba tepelného čerpadla nejvyšší? Vždycky se zasměju když někdo říká, že energetiku vyřeší kombinací tepelného čerpadla a FVE, něco v tom totiž chybí.
Já to povím záleží na tom jak se FVE situovaná. Můžete dát panely na východ nebo západ z celoročního pohledu je to dobré , ale v zimě fungují hůře. Když ale dáte panely na jih pak většina roční produkce padá na topnou sezónu to je prostě fakt. Navíc přes den , kdy je elektřina nejdražší máte nějakou část vždycky svojí a v noci dobře dojde Vám baterie topíte ze sítě , ale cena je nižší takže když máte spot ceny , pak Vaše celková cena za topení neklesne jen o to co vyrobí FVE , ale klesne více o to o desítky procent. Když máte tepelné čerpadlo s FVE pak ve výsledku máte spotřebu elektřiny nižší asi o 2/3 , ale cena klesne více přibližně o 3/4 takže platíte asi 25% původní ceny jenže to nezaplatíte protože v létě Vám to dají přebytky z FVE ,které prodáte za spotovou cenu takže topíte zadarmo peníze z léta lze na rozdíl od elektřiny levně skladovat na bankovním účtu :)
výhodou není jen ta fyzická úspora , tou výhodou je že znáte Vaše náklady na energie a ty budou marginální , proti nesmyslnému spoření na důchod přes nějaké fondy kdy stát udělá inflaci a nemáte ve výsledku nic je toto trefa do černého a ještě dostanete dotace ! Podle mě je toto investiční příležitost roku 2023 těch 200 000 domácností co si udělají ty FVE a tepelná čerpadla se státní dotací budou vítězové této krize, protože žádné levné energie v budoucnu nebudou.
No, hezky jste se vyhnul odpovědi na prosinec a leden a vztáhl jste to na celou topnou sezónu, tedy u nás září-květen. Pak asi bude pravdou, že většinu produkce vyrobí FVE v části roku září-květnu, tedy více než ve zbytku červnu-srpnu. Nicméně opomíjí to fakt, že potřeba topení v květnu je úplně jiná než v prosinci a i výroba FVE je také úplně jiná v květnu a v prosinci a logicky se to nepotkává. Tohle jste záměrně zamlčel. Jinak s rozvojem FVE bude po část roku spotová cena nulová. A jasně bude to v období kdy i ta Vaše FVE bude vyrábět a kdy zrovna topení budete potřebovat nejméně. Naopak v prosinci bez FVE bude spotová cena hodně vysoká a vysoká bude i Vaše spotřeba.
Dobře pak tedy od září do konce dubna dají FVE většinu a květen už nepočítám.
a nemylte se , když je pořádná zima lednu a svítí přes den slunce , pak FVE přes tepelné čerpadlo pokud je dobře dimenzovaná tak Vám utáhne čerpadlo nabije baterku a ještě prodáváte. Nejhorší je mlha v listopadu. A co se týče spotových cen , pak ty mohu být přechodně vysoké ,ale když máte třeba 15kW FVE tepelné čerpadlo a máte celkovou roční spotřebu dejme tomu 12MWh , pak více než 6MWh za rok nekoupíte když máte spot tak zaplatíte dejme tomu 28 0000 se vším všudy a a za podobnou cenu prodáte těch 9MWh co nevyužijete , daně neplatíte. Takže je to hra s nulovým součtem. A nulová cena přes léto nikdy nebude , protože ti co FVE nemají dostanou taky možnost za 3 roky kupovat po hodinách oni nebudou jako dnes pouštět pračky myčky v podvečer aby dělali špičku. Navíc stovky tisíc budov se budou vytápět tepelnými čerpadly a budou ohřívat celoročně teplou vodu. Budou se nabíjet auta. Poběží elektrifikace městské dopravy a vlaků. Spotřeba energie stoupne a fotovoltaiky jí tolit nevyrobí aby to stačilo uhlí nebude a místo něho nastoupí LNG a později šílený vodík. Nicméně FVE a tepelné čerpadlo není pro každého. Většina lidí zůstane z centrálního zásobování teplem a nechají se odírat teplárnou do konce života.
K tvrzení "A nulová cena přes léto nikdy nebude" - nikdy neříkej nikdy. V Austrálii už se majitelé střešních fotovoltaik připravují na to, že v blízké budoucnosti budou za dodávku elektřiny do sítě dokonce platit - mezi 10.-14. nebo 15. hodinou podle distributora:
reneweconomy. com. au/here-comes-the-sun-tax-the-export-tariffs-proposed-for-households-with-rooftop-pv/
v létě bude výhodnější elektřinu spotřebovat než prodat, může se vlivem rozšíření fve na spotu dostávat do záporných hodnot. Můžete třeba vyhřívat bazén, nebo vyrábět domácí vodík, nebo jiné produkty, zpracovávat les na peletky, nebo provozovat sezonní kovoobráběcí výrobu. Oprotitomu v zimě odebírat za spotové ceny a vytápět s tím dům tomu říkám odvaha
Tu domácí výrobnu vodíku bych rád viděl... někde dost daleko od mého bydliště....
a k tomu vsetkemu "demokraticky" plyn nici kotle. asi niesu dost "demokraticke" :)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se