Domů
Úspory energie
Průzkum: Většina Čechů kvůli zdražování hledá úspory, šetří hlavně energie
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Průzkum: Většina Čechů kvůli zdražování hledá úspory, šetří hlavně energie

Úspory energie
1 komentář
29. červen 2023, 10:21
ČTK

Většina Čechů mění kvůli inflaci a zdražování své spotřebitelské návyky. Více než polovina domácností kvůli tomu omezuje spotřebu energií, zejména vytápění a využití teplé vody. Kromě toho si stále více lidí odpírá například návštěvy restaurací nebo kulturních zařízení a šetří i na potravinách a dalších aktivitách. Vyplývá to z průzkumu energetické skupiny UCED, který provedla agentura Ipsos.

Domácnosti hledají podle průzkumu, který se uskutečnil letos v červnu mezi 500 respondenty, úspory v řadě oblastí. Kromě energií šetří 40 procent oslovených i na běžném provozu domácnosti. Snižují tak například výdaje za potraviny, ruší předplatné novin, televizních služeb nebo streamovacích platforem. Omezují také kroužky pro děti. Více než dvě pětiny oslovených vynechají podle průzkumu návštěvy restaurací, divadel a koncertů. Část lidí šetří také na dovolených. Tu letní v cizině si odpustí téměř čtvrtina respondentů, každý sedmý Čech pak uvažuje, že dovolenou vynechá úplně nebo vyrazí jen na kratší výlety po Česku.

„S nedoplatkem za energie se muselo vypořádat 28 procent respondentů. Osm procent lidí doplácelo dokonce více než 10.000 korun, nejvíce jich bylo v Karlovarském a Libereckém kraji. Každá čtvrtá domácnost sáhla kvůli vysokým nákladům na energie do svých úspor a čtyři procenta domácností si kvůli zdražení energií musely peníze půjčit,“ komentoval výsledky průzkumu obchodní ředitel energetické skupiny UCED Václav Skoblík.

Elektroměr
Ilustrační foto

Zdražování energií se přitom podle společnosti projeví na hospodaření českých domácností v plné míře teprve letos. UCED v této souvislosti upozornila, že každá pátá domácnost totiž stále využívá fixaci cen na základě smluv uzavřených před rokem 2022, loni navíc platil vládní úsporný energetický tarif. Zhruba čtvrtina domácností vyúčtování ještě nedostala a většina očekává, že bude za energie doplácet.

„Pozitivní signály z energetického trhu sice dávají velkou naději na snížení cen elektřiny pro domácnosti z aktuálních rekordních cen, o jejím zlevnění na úroveň před dvěma lety ale nemůže být řeč. Minimálně už kvůli více než dvojnásobným cenám plynu a rekordním cenám emisních povolenek,“ dodal Skoblík.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
29. červen 2023, 22:02

Samozřejmě že klesá spotřeba když roste cena to je zákon nabídky a poptávky. Vysoké ceny energií navíc. Odstartovaly odkládané úspory provozovat starou lednici , mrazák nebo oběhové čerpadlo se už nevyplatí přímé elektrické topení už není výhodné a tak se instalují tepelná čerpadla nebo klimatizační jednotky. To vše bude dlouhodobě snižovat spotřebu elektřiny a tím kompenzovat její nárůst rozvojem tepelných čerpadel nebo EV.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se