Domů
Společnosti ve světě
Britský koncern BP měl za čtvrtletí čistý zisk 8,45 mld. USD, nejvyšší za 14 let
British Petroleum, BP
Zdroj: Flickr / Mike Mozart

Britský koncern BP měl za čtvrtletí čistý zisk 8,45 mld. USD, nejvyšší za 14 let

Britská energetická společnost BP vykázala za druhé čtvrtletí čistý zisk 8,45 miliardy dolarů (203,5 miliardy Kč). Je to nejvyšší hodnota za posledních 14 let a druhá nejvyšší v historii firmy. V loňském druhém kvartálu měla firma zisk 2,8 miliardy dolarů. Díky rafinérským maržím a „výjimečným“ výsledkům obchodování s ropou firma zvýšila dividendu a odkup akcií. Firma o tom dnes informovala ve výsledcích hospodaření. Minulý týden obdobně vykázaly rekordní zisky konkurenční firmy Exxon Mobil, Shell a Chevron.

Letošní první čtvrtletí firma uzavřela se ziskem 6,25 miliardy dolarů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters odhadovali, že v letošním druhém kvartálu dosáhne čistý zisk BP 6,8 miliardy dolarů.

Společnost zvýšila dividendu o deset procent na 6,006 centu za akcii. Analytici čekali zvýšení o čtyři procenta. BP v důsledku pandemie snížila v červenci 2020 poprvé po deseti letech dividendu o polovinu na 5,25 centů. Od té doby slíbila, že ji bude zvyšovat o čtyři procenta ročně.

BP dále zvýšila plán zpětného odkupu akcií pro aktuální čtvrtletí na 3,5 miliardy dolarů. V prvním pololetí na zpětný odkup akcií vydala 4,1 miliardy dolarů. Energetický podnik předpokládá, že ceny ropy a zemního plynu i rafinérské marže zůstanou ve třetím čtvrtletí „zvýšené“. Hodlá se držet svého cíle a použít 60 procent přebytečné hotovosti na zpětný odkup akcií.

Akcie společnosti si na londýnské burze krátce před 10:00 SELČ připisovaly kolem 4,2 procenta.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ivan Švančara
2. srpen 2022, 11:12

Siemens Gamesa, vyrobca OZE, v strate, fosilny BP v zisku, tak daleko siahaju obrovske uspechy Energiewende.

JVr
2. srpen 2022, 12:12

Ten problém Siemens Gamesa se tu už probíral a podle všeho to je spíše problém spojený se špatným vedením firmy nikoliv tím, že by o výstavbu OZE nebyl zájem. Má v tom podle všeho i určitý podíl růst cen vstupů pro výstavbu/výrobu, které vedení společnosti dostatečně neodhadlo a nepromítlo do koncových cen včas.

Na druhou stranu tento "úspěch" BP není způsoben tím, že by vedení BP provedlo nějaká geniální rozhodnutí... je to spíše způsobené určitým pokřivením (válka UA) a nedostatkem na trhu s energetickými komoditami, které se projevilo zvýšenými cenami energetických komodit, což všechny fosilní firmy velmi rychle využili ke zvýšení svého zisku na úkor peněženek spotřebitelů.

Emil
2. srpen 2022, 12:22

Pokud to je "spíše problém spojený se špatným vedením firmy", tak je zvláštní, že úplně stejný problém spojený se špatným vedením firmy mají ve stejnou dobu i zbylí dva velcí výrobci VtE Vestas a GE.

Geniální rozhodnutí vedení BP bude asi v tom, že nepodlehlo tlaku ekoaktivistů a dál těží fosilní paliva, bez kterých to zatím nejde a zjevně ještě dlouho nepůjde, ať se nám to líbí nebo nelíbí.

Jiří Švarc
2. srpen 2022, 11:34

Slušný vydělat si za čtvrtletí tolik, že by to stačilo na jednu celou jadernou elektrárnu.

Maly Jarda
2. srpen 2022, 18:43

Myslím že je náhoda že jsou to právě Britové kdo nejvíce ze všeho eskalovali a eskalují konflikt s Ruskem už více než 10 let

.. určitě to nemá nic společného s tím že britská tzv.královská rodina má významný vlastnický podíl v Shell a BP .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se