Domů
Společnosti ve světě
Gazprom plánuje nový plynovod, tentokrát mezi Řeckem a Itálií
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

Gazprom plánuje nový plynovod, tentokrát mezi Řeckem a Itálií

Zástupci společnosti Gazprom, Itálie a Řecka podepsali memorandum o porozumění k novému plynovodu jménem Poseidon. Ten má přepravovat plyn z pobřeží Řecka na pobřeží Itálie. Před realizací projektu Poseidon však bude nutné vyřešit dopravu ruského plynu do Řecka. 

Ze strany Gazpromu se jedná již o několikátý projekt, který má ruské společnosti umožnit dodávání plynu do Evropy. Ta se naopak snaží podíl Gazpromu na celkových dodávkách snížit a hledá cestu k diverzifikaci dodávek. Podíl Gazpromu na dodávkách do Evropy se pohybuje kolem 39 %.

Cílem projektu je dopravovat Ruský plyn do Evropy jižní cestou, přitom do Řecka se má ruský plyn dostat novým plynovodem vybudovaným na dně Černého moře.

Problémem je, že takový plynovod stále není v provozu.

Plynovod Poseidon
Zdroj: euractiv.com

Nyní se tedy jedná o projekt, který navazuje na jeden z přechozích plynovodů směřujících do Řecka.

V minulých letech byl nejdříve plánován plynovod South Stream, od kterého bylo upuštěno kvůli nátlaku ze strany Evropské unie a kvůli rozporu s evropskou legislativou.

Náhradním projektem za South Stream měl být Turkish stream. I ten je nyní v ohrožení kvůli politickým sporům Turecka a Ruska, které způsobilo sestřelení Ruského vojenského letadla.

South Stream Turkish stream

Nedávno se objevily i zprávy o možném návratu ke stavbě plynovodu South Stream. Ze strany Evropské unie jsou ale podmínky pořád stejné, což znamená, že by nový plynovod musel být v souladu s třetím energetikým balíčkem EU. Hlavní podmínkou je, aby provozovatel daného plynovodu nebyl zároveň vlastníkem přepravovaného plynu.

Stejný problém je i se stavbou plynovodu Nord Stream II, který má dopravovat zemní plyn do Německa.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se