Největší offshore větrný park světa trumfne výkonem i blok Temelína

DomůSpolečnosti ve světěNejvětší offshore větrný park světa trumfne výkonem i blok Temelína

Společnost Dong Energy vydala minulou středu konečné rozhodnutí o výstavbě světově nejvýkonnějšího větrného parku na moři. Na 400 kilometrech čtverečních „vyroste“ nový instalovaný výkon 1,2 GW. V současnosti půjde o největší investici do offshore větrného parku na světě. Nový projekt trumfuje i nedávno představené rozšíření již existujícího mořského větrného parku ve Spojeném království.

Dánská státní společnost Dong Energy je známým investorem do větrné energetiky. Ve Velké Británii v současnosti investuje do řady projektů nových větrných parků, které mají v budoucím bezemisním energetickém mixu Spojeného království hrát významnou roli.

Vyznačení oblasti pro stavbu větrného parku Hornsea. Zdroj: Dong Energy
Vyznačení oblasti pro stavbu větrného parku Hornsea. Zdroj: Dong Energy

Instalovaný výkon větší než jeden blok Temelína

V minulém týdnu padlo finální rozhodnutí realizovat nový větrný park na moří, který se se svým instalovaným výkonem 1,2 GW stane největším svého druhu na světě. Nový projekt, nazývaný Hornsea má vzniknou 120 km od pobřeží hrabství Yorkshire na severovýchodě Anglie.

Celková plocha plánovaného větrného parku má být větší než 400 kilometrů čtverečních a produkovaná energie by měla uspokojit více než milion britských domácností. Celý projekt by měl společnost stát 6 miliard britských liber (v dnešním kurzu téměř 210 miliard Kč) a dokončený by měl být okolo roku 2020.

Výkonný ředitel Dong Energy pro Spojené království, Brent Cheshire, okomentoval rozhodnutí společnosti následovně.

„Vynakládáme velké finanční prostředky na výstavbu této obří větrné farmy, což podtrhuje naše závazky na zdejším trhu. Projekt Hornsea se stane významnou součástí dodavatelského řetězce a pomůže vytvořit řadu lokálních pracovních míst“
Brent Cheshire, CEO Dong Energy ve Spojeném království

Další z velkých projektů a nová pracovní místa

Společnost Dong Energy již ve Spojeném království proinvestovala v řadě projektů přes 5 miliard britských liber a ve svých plánech hodlá pokračovat i přes nedávné zrušení podpory pro nové pozemní větrné elektrárny, které vyvolalo řadu protestů jak ze strany investorů, tak i environmentálních kruhů.

Nový větrný park má i politickou podporu, neboť podpoří vznik asi 2000 dočasných pracovních míst při výstavbě a dalších asi 300 trvalých pracovních míst pro následnou údržbu a provoz.

Výstavba nových přímořských větrných parků je výhodná především díky vyšší stálosti proudění větru a tím i vyšší stabilitě dodávek energie. Problémem jsou naopak vysoké investiční výdaje a náročnost výstavby, provozu i budoucí údržby.

Zdroj úvodního obrázku: Dong Energy