Domů
Společnosti ve světě
Shell podepsal kontrakt na odběr elektřiny z největší anglické solární elektrárny

Shell podepsal kontrakt na odběr elektřiny z největší anglické solární elektrárny

Společnost British Solar Renewables podepsala pětiletý kontrakt s ropným gigantem Shell na odběr z největší anglické solární elektrárny. Elektrárna s instalovaným výkonem 70 MW vyrobí ročně zhruba 65 GWh elektrické energie. Obdobné dlouhodobé kontrakty mohou v budoucnu nahradit klesající státní podporu OZE.

Shell Energy Europe, dceřiná společnost ropného giganta Shell uzavřela dohodu s British Solar Renewables (BSR), která provozuje elektrárnu Bradenstoke v hrabství Wiltshire. Pětiletý kontrakt na odběr z elektrárny s instalovaným výkonem 70 MW zajistí Shellu zhruba 65 GWh čisté energie ročně.

Pro Shell je to další krok na energetickém trhu ve Spojném království, kde se již během minulého roku stal dodavatelem pro koncové zákazníky i průmyslové odběratele. Díky uzavřenému kontraktu tak bude moci uspokojit poptávku zákazníků, kteří se zajímají o dodávku energie z OZE.

„Naše společnost zkoumala způsoby jak posílit naši přítomnost na britském energetickém trhu, jak na straně nákupu tak prodeje. Tato dohoda je tedy významným posílením našeho čistého portfolia ve Velké Británii,“ uvedl Jonathan McCloy z Shell Energy Europe.

Elektrárna Bradenstoke byla postavena v roce 2015 na bývalém letišti v RAF Lyneham a je největší solární farmou v Anglii a druhou největší ve Spojeném království po solárním elektrárně Shotwick o výkonu 72,2 MW v hrabství Flintshire ve Walesu. Obě elektrárny jsou spravovány BSR, která se v Anglii stará o více než 50 solárních parků s instalovaným výkonem 536 MW.

 PPA budoucností pro OZE

Takzvané Power Purchase Agreements (PPA), kterými si velké společnosti zajišťují dodávku čisté elektřiny z OZE, jsou čím dál tím oblíbenější. Pro BSR následuje dohoda se Shellem již uzavřené dohody se společnostmi HSBC a UPM. Ve Velké Británii je vzhledem ke konci podpory tento druh dohod jednou z mála možností, jak zajistit výstavbu nových OZE.

„Může i nemusí to být realistickým cílem vybudovat solární energii bez dotací v příštích 12 měsících, ale více míst se stane životaschopnějšími díky snížení nákladů, inovacím a potenciálním posunem trhu s energií v pozitivním směru,“ dodal Graham Harding, ředitel ze společnosti BSR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
energetik
23. leden 2018, 08:09

Lze v ČEZku také podepsat smlouvu přímo s výrobcem na dodávku energie a obejít tak všechny ty darmožrouty na "nezávislých" úřadech, spekulanty a překupníky?

Petr
23. leden 2018, 10:52

Na ověřitelně garantovaný nákup "zelené" elektřiny úřad potřebujete, co vím tak i nejvyspělejší zelenými prodávané rakouské odpuzovače elektronů z jaderných elektráren do zásuvky nejsou reklamované na protiuhelnou funkci.

Překupníkem je v tomto případě ten Shell Energy Europe, který jak je v článku napsáno začal dodávat elektřinu kromě mateřskému Shellu i domácnostem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se