Nejvíce větrných elektráren loni postavil Vestas, předstihl Goldwind
Dánská společnost Vestas se dostala na první místo žebříčku řazeného podle roční výstavby větrných elektráren a předstihla společnost Goldwind, která žebříčku vévodila v loňském roce. Polepšila si také Gamesa nebo GE, naopak z první pětky vypadl Siemens.
Hlavním důvodem pro návrat společnosti Vestas na první místo je nárůst instalací ve Spojených státech amerických, kde společnost dodala více větrných turbín, než konkurenční GE. GE zaznamenala celkově nižší počet instalací větrných elektráren oproti Vestas. Díky propadu Goldwinu se stala druhým největším dodavatelem větrných elektráren na světě.
GE těžila v roce 2016 zejména z vysokého počtu instalací na svém domácím trhu. Obdobně využil výhodu německý Enercon, který obsadil páté místo. Ten využil patrně jednoho z posledních roků, kdy se výkon německých větrných elektráren zvedl o více než 4 GW.
Naopak nedařilo s v loňském roce zejména společnostem Goldwind a Siemens. Goldwind opustil první místo hlavně kvůli poklesu počtu nových turbín v Číně. Jejich výstavba oproti předcházejícímu roku poklesla podle FTI Consulting o 24 %.
Podle analytika FTI Consulting Feng Zhao je pokles Goldwindu důkazem, že není možné se soustředit pouze na jeden trh, který nemusí být vzhledem ke změně podmínek trvale úspěšným.
„Rok 2016 v Číně vrátil trh do reality, ze které se dostal díky neobvyklému roku 2015.“ Feng Zhao, Senior director ve společnosti FTI Consulting
Siemens, o kterém je slyšet především v segmentu offshore větrných elektráren, se poprvé od roku 2012 nedostal mezi prvních pět společností dodávající větrné turbíny. Hlavními důvody pro to byla nižší roční instalace větrných elektráren společnosti ve Spojených státech amerických a obecně v sektoru offshore elektráren.
Mezi prvních 10 společností se vrátil Nordex, který dosáhl vyššího podílu na trhu díky akvizici segmentu zabývajícím se větrnými turbínami ve společnosti Acciona.
Zdroj úvodního obrázku: Flickr Frank Jakobi
Mohlo by vás zajímat:
Čili další rána pro Energiewende, jejíž hlavní smysl se úplně vytratil. Namísto založení perspektivních oborů s exportním potenciálem vznikla jen nenasytná černá díra pro veřejné rozpočty i soukromé finance. Německo omezí dotace na vítr už letos a Enercon si neškrtne, protože mimo domácí trh toho moc neumí. Siemens zase zjevně při své zkostnatělosti mamuta nestíhá v ostré mezinárodní konkurenci v off-shore projektech, na nichž se ostatně nedá přežít, protože jde stále jen o zlomek celkového trhu. O fotovoltaice nemá smysl mluvit, ta je už pro Němce komplet z dovozu. Až se bude bilancovat rok 2017, tak se zjistí, že řada úžasných pracovních míst vytvořených v takzvané zelené ekonomice bující na dotačních stereoidech neměl v Německu dlouhého trvání a to bude endeschluss pro další dotace. Německý daňový poplatník prostě zaklapne svojí peněženku a nelze se mu divit.
Je vidět že píšete o něčem čemu po technické stránce nerozumíte. Ale vím že o všech politických jednáních v Bruselu máte dobré informace, to Vám přiznávám.
Smysl Energiewende (v Německu) či energetického přechodu (téměř v celém světě) na čisté obnovitelné zdroje elektřiny jsem tu popisoval mnohokrát, nebudu se opakovat. Ty se nemohou vytratit, stejně jako se jakýmkoli politickým rozhodnutím nevytratí třeba počítače.
A co se týče Německého průmyslu:
Ve fotovoltaice v roce 2016 se vynořil nový světový vítěz: HanwhaQcells. Korejci koupili nejpokročilejšího výrobce = Q cells, jednoho čínského výrobce a vytvořili konglomerát vyrábějící nejvíce slunečních článků na světě. S využitím německých patentů, výzkumné centrum (dobře placená práce) zůstalo v Německu (Thalheim), výrobní linky (s vysokým ziskem, prodává se i know how) vyrábějí též v Německu a Švýcarsku (Meier Burger), levná výroba článků a panelů (nízké mzdy) pak v Asii.
Cituji z web pages: Hanwha Q CELLS Co., Ltd. is headquartered in Seoul, South Korea. Our headquarters for Technology & Innovation is located in the Solar Valley in Thalheim, Germany, where we develop our product portfolio "Engineered in Germany". Excellent scientists and engineers make continuous improvements to existing technologies in our in-house research center developing new innovative product generations. Our products are manufactured in our international facilities in China, Malaysia and South Korea.
Ve větrných elektrárnách je stále jednička Vestas z pětimilionového Dánska. Dánové byli vždy průkopníky větrné energetiky, mnozí experti zde z webu se jim smáli. Ale když Siemens dokončí akvisici Gamesy, tak bude mít Německo, jako jediné, v prvé pětce zastoupení dvěma firmami. Siemensu se vyplácí, že už dávno opustil ztrátový jaderný výrobní program.
Zato u nás (jsme dvakrát větší než Dánové, máme průmyslovou tradicí sahající do 19. století) už nedovedeme vyrobit a dodat ani energetický komplex (viz nedávný průšvih v Turecku) ani reaktorovou část JE.
Krásně se to čte, ale nějak to úplně nehraje s těmi věčně klesajícími cenami. Ono z toho totiž vyplývá, že pro EU tu máme v zásadě 3 hráče, to i mezi dodavateli jaderných technologií je větší konkurence. Navíc časem zřejmě ještě při poklesu trhu, který v EU nepochybně přijde, zbydou možná jen 2. To pak bude pane konkurence :-)
Ano, větrná energetika má v EU 3 hlavní hráče. Je to proto, že velcí výrobci z USA (GE), Indie (Suzlon) nebo Číny (Goldwind a další) jsou jim schopni konkurovat fakticky jen na domácích trzích.
Nehledě na to, že výrobci turbín nestaví větrné farmy ani je nefinancují. To dělají jiní, kteří jsou pod tvrdým cenovým tlakem (aukce) a ten přenášejí i na dodavatele. Takže třeba Vestas jasně deklaroval, že cena elektřiny z jeho onshore turbín bude klesat o 9% ročně minimálně do roku 2025 (a stále budou v zisku) a že cena elektřiny z jeho offshore turbín k ním bude rychle konvergovat.
No pokud by to tak bylo, tak si dnes větrnou turbínu od Vestasu postaví jen hlupák, když jí za rok může mít o 9 % levnější. Navíc při poklesu o 9 % ji bude mít v roce 2025 už jako od Bédy Trávníčka - tj. zadarmo. To je nějaké divné. Cement aniž železo nijak zázračně nezlevňuje.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se