Domů
Společnosti ve světě
Shell přistupuje k energetické tranzici opatrně
Shell logo
Shell logo. Zdroj: Flickr @ Shell

Shell přistupuje k energetické tranzici opatrně

Podle CEO Royal Dutch Shell Bena van Beurdena rizika investování do technologií, „kterým nerozumíme“, převažují nad možnými riziky příliš pomalého postupu v těchto technologiích. Prozatím Shell tedy plánuje shromažďovat potřebné znalosti a dovednosti v oblasti obnovitelných technologií a zbytečně neriskovat. Dle van Beurdena bude sektor fosilních paliv beztak dalších několik let stále stejně relevantní. 

Momentálně se společnosti Shell finančně daří a zdá se, že koupě firmy BG Group, přijatá úsporná opatření i růst cen ropy ji posílily. CEO Shellu Ben van Beurden během rozhovoru s Financial Times kromě neustávajícího tlaku na hledání nových zdrojů, jež mají nahradit existující produkci, zmínil i další obavy.

Poptávka po ropě a plynu čelí dlouhodobému poklesu, protože svět se od fosilních paliv pomalu odvrací. Podle van Beurdena příprava Shellu na nízkouhlíkový energetický systém komplikuje už tak složité balancování společnosti mezi investicemi do budoucna a dodržováním závazků, jež byly učiněny v době, kdy se koupila BG Group (navrácení 25 miliard dolarů akcionářům do konce dekády).

Ilustrační foto.

Shell a obnovitelné technologie

Shell je v oblasti obnovitelných zdrojů a biopaliv aktivní, do roku 2020 chce investovat přibližně 23 miliard korun ročně do „čisté“ energie. Van Beurden ale řekl, že nebude spěchat a podstupovat příliš velké risky.

„To, že je možné být až příliš rychlý, už nám bylo dokázáno. Byli jsme mezi prvními z velkých mezinárodních ropných společností, které se angažovaly v solární energetice, a zjistili jsme, že na tom nemůžeme vydělat.“

Ben van Beurden, CEO Shellu

Shell tedy plánuje postupně získávat potřebné dovednosti, které mu umožní být v obnovitelných zdrojích úspěšný. Od rozvoje větrných a solárních projektů až po prodej elektřiny z obnovitelných zdrojů. CEO Shellu tak chce společnost připravit na čím dál tím intenzivnější elektrifikaci globálního energetického systému.

Zároveň ovšem zmiňuje, že tato tranzice bude trvat desítky let a rizika předčasných investic do technologií, „kterým nerozumíme“, převažují nad riziky možného pomalého jednání.

„Musíme kontinuálně hledat rovnováhu. Jak rychle můžeme postupovat? Co jsou rozumné kroky? Jednu věc ale vím jistě: toto je cesta, na které musíme být a kterou musíme vyhrát.“

Ben van Beurden, CEO Shellu

Van Beurden dále řekl, že si je jistý, že tradiční obchodní činnost Shellu zůstane „naprosto relevantní až do 30. let 21. st.“, protože bude poháněná poptávkou rozvojového světa.

Analytik Citigroup Alastair Syme toto rozporuje. Tvrdí, že i po koupi BG Group má Shell dostatečné rezervy pouze do roku 2022. Tato hodnota je jedna z nejnižších v průmyslu. Podle van Beurdena objem rezerv ale již není tím nejlepším měřítkem „zdraví“ společnosti, protože průmysl byl transformován americkými nekonvenčními zásobami plynu. Například v první polovině tohoto roku rafinérie a obchodování přineslo Shellu téměř šestkrát větší zisk než upstream (průzkum, dobývání a produkce).

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se