
BP mění kurz: Ropa, plyn a důraz na výnosnost, obnovitelné zdroje ustupují do pozadí
Generální ředitel britské energetické společnosti BP Murray Auchincloss potvrdil zásadní změnu strategie firmy. Místo dřívějšího příklonu k zelené transformaci se BP vrací zpět k fosilním palivům. Nový směr má přinést vyšší výnosy pro akcionáře a pevnější postavení na energetickém trhu. Konkrétní čísla mluví jasně: BP plánuje zvýšit investice do ropy a plynu o 20 %, tedy na 10 miliard dolarů ročně. Naopak výdaje na obnovitelné zdroje energie se sníží o více než 5 miliard dolarů.
Generální ředitel britské energetické společnosti BP v rozhovoru pro Fortune 500 potvrdil změnu strategie firmy, která byla naznačena již v minulém roce. Společnost se plánuje vrátit ke svým tradičním kořenům – tedy k ropě a zemnímu plynu – a výrazně omezit ambice v oblasti obnovitelných zdrojů.
Ještě v roce 2020 BP, pod vedením tehdejšího CEO Bernarda Looneyho, oznámila ambiciózní plán stát se do roku 2050 společností s nulovými čistými emisemi. To zahrnovalo mimo jiné snížení produkce ropy a plynu o 40 % do roku 2030 a masivní investice do obnovitelné energetiky. Nyní je však situace jiná.
BP prodává své americké portfolio větrných elektráren na pevnině a zároveň se zbavuje velké části globálního byznysu v oblasti offshore větrné energie. Společnost rovněž odprodává 50% podíl ve své solární divizi Lightsource a prodala miliardový podíl v plynovodu TANAP z Kaspického moře společnosti Apollo Global Management.
Investoři kroky podporují, ekologické organizace kritizují
Analytici tyto kroky vnímají jako signál pružnosti firmy – BP se přizpůsobuje změnám na trhu a soustředí se na zvyšování hodnoty pro akcionáře. Odklon od obnovitelných zdrojů ale vyvolal kritiku ze strany ekologických organizací a některých investorů, kteří se obávají oslabení závazků BP v oblasti snižování emisí a klimatické odpovědnosti.
Naopak silnou podporu strategii vyjádřil aktivistický hedgeový fond Elliott Management, který nedávno získal téměř 5% podíl ve firmě. Tento fond dlouhodobě tlačí na vedení BP, aby se zaměřilo na vyšší ziskovost a efektivitu.
Generální ředitel Murray Auchincloss k novému směru řekl: „Jen jsme toho pronásledovali příliš mnoho. Držme se toho, v čem jsme dobří.“ Podle něj je čas vrátit se k základům a opět postavit firmu na silných základech tradičního energetického byznysu.
BP tak ve svém přístupu začíná připomínat konkurenty, jako je nizozemský Shell, který dlouhodobě sází na zemní plyn, nebo ExxonMobil, který se ani přes tlak na uhlíkovou neutralitu neodklonil od fosilních paliv.
Více ropy a plynu, investice do biopaliv a konec vodíku
Konkrétní čísla mluví jasně: BP plánuje zvýšit investice do ropy a plynu o 20 %, tedy na 10 miliard dolarů ročně. Naopak výdaje na obnovitelné zdroje energie se sníží o více než 5 miliard dolarů. Společnost také posílí upstream segment, kam navýší investice o další 2 miliardy dolarů, a zaměří se na rozvoj oblastí s vyšší návratností, jako jsou biopaliva a bioplyn.
Zároveň BP ustupuje od plánů investovat do vodíkových řešení – tým zaměřený na vodík a elektromobilitu byl zrušen. Firma však některé přechodové technologie ponechává ve svém portfoliu, a to především kvůli potřebě zajistit si vlastní zdroje elektřiny – tzv. „elektrony“ – pro svou obchodní síť a zákazníky.
Důležitá je i změna v komunikaci a firmy navenek. BP se rozhodla opět otevřeně hlásit, kým je: ropnou a plynárenskou společností s rozsáhlou sítí v oblasti zpracování ropy i silnou obchodní složkou.
Aby ale tato obchodní část mohla dál růst a odpovídat na rostoucí poptávku zákazníků po elektřině, potřebuje mít vlastní „elektrony“ – tedy vlastní zdroje elektřiny. Něco je možné nakoupit, ale část si chce BP vyrobit sama. A právě v tomto směru se snaží najít rovnováhu mezi tradičními zdroji a novými příležitostmi.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se