Těžaři zpomalují rozvoj obnovitelných zdrojů, zaměřují se opět více na ropu a plyn
Velké ropné společnosti snižují výdaje na obnovitelné zdroje potom, co vlády po celém světě zpomalily zavádění politik v oblasti čisté energie. Zaměřily se znovu více na tradiční těžbu ropy a plynu.
Po proklamacích velkých závazků v oblasti ochrany klimatu v posledních letech se mnoho států v čele s USA, které se chystají pod vedením prezidenta Trumpa odstoupit od Pařížské dohody, chystá utlumit svůj tlak na snižování emisí.
Na to reagují i velké energetické společnosti. Velké těžařské společnosti operující také v Evropě posouvají dekarbonizační horizonty a někdy i ruší své závazky v oblasti klimatu. BP a Shell, které do přechodu na čistou energii již hodně investovaly, zjistily, že výkonnost jejich akcií zaostává za americkými konkurenty Exxon, a Chevron, kteří se nadále zaměřovali na ropu a plyn. Informuje o tom agentura Reuters.
Chování společností je také reakcí na poptávku po neruském plynu a ropě, která se po ruské invazi na Ukrajinu rapidně zvýšila.
„Geopolitické problémy, jako je invaze na Ukrajinu, oslabily motivaci generálních ředitelů upřednostňovat přechod na nízkouhlíkové technologie v podmínkách vysokých cen ropy a vyvíjejících se očekávání investorů,“ řekl agentuře Reuters Rohan Bowater, analytik společnosti Accela Research. Podle něj společnosti BP, Shell a Equinor snížily výdaje na nízkouhlíkové technologie v roce 2024 o 8 %.
Plyn a ropa jsou krátkodobě perspektivnější
Společnost Shell sdělila, že je i nadále odhodlána stát se do roku 2050 energetickým podnikem s nulovými čistými emisemi a pokračuje v investicích do přechodu na energetiku.Přesto však v letošním roce z velké části zastavila investice do nových projektů větrných elektráren na moři, opustila trhy s elektřinou v Evropě a Číně a oslabila cíle v oblasti snižování emisí uhlíku.
Společnost BP, která v tomto desetiletí plánovala dvacetinásobný nárůst obnovitelných zdrojů energie na 50 gigawattů, v prosinci oznámila, že vyčlení téměř všechny své projekty větrných elektráren na moři do společného podniku s japonským výrobcem elektřiny JERA.
Naopak firmy přesunuly výdaje na projekty s vyšší marží v oblasti ropy a plynu. Již v roce 2024 zdvojnásobily objem těžby ropy a zemního plynu.
Norská státem kontrolovaná společnost Equinor rovněž zpomalila výdaje na obnovitelné zdroje.
Vyřeší situaci trh?
Obnovení důrazu na ropu a zemní plyn ze strany velkých energetických společností má svá možná úskalí. Růst poptávky v Číně, který po dvě desetiletí poháněl světové ceny, se zpomaluje a přibývá signálů, že růst spotřeby benzinu a nafty v této zemi se zastavuje.
OPEC a jeho spojenci, kteří jsou největšími producenty ropy, zároveň opakovaně odkládají plány na ukončení snižování dodávek, protože ostatní země v čele se Spojenými státy zvyšují těžbu ropy.
V důsledku toho analytici očekávají, že ropné společnosti budou v příštím roce čelit finančním problémům. Čistý dluh pěti největších západních ropných gigantů by měl podle odhadů společnosti LSEG vzrůst na 148 miliard USD v roce 2024 z 92 miliard USD v roce 2022.
Mohlo by vás zajímat:
Ano. Zejména u ropy to vyřeší skutečně trh. Jde o to, jak rychlým tempem bude růst nabídka nad poptávkou a cena ropy klesne. V horizontu tří let lze očekávat vyšší volatilitu ceny a odchod z trhu pro těžaře s vyššími marginálními náklady. Při cenách okolo 45 USD/barel je těžba v Perském zálivu ohrožena. Při těchto cenách je i problém financovat nová naleziště i pro těžaře v jiných regionech. Pouze Saudové při marginálních nákladech cca 3,5 USD/barel by dosahovali zisku. Ale i oni pro své národní hospodářství počítají s cenou podstatně vyšší!!! Rusko při marginálních nákladech 20 USD/barel a požadavcích rozpočtu bude "trpět" . V USA je průměr marginálních nákladů 23 USD/barel, ale někde je to podstatně více. Pokud se strhne cenová válka, můžeme se krátkodobě opět cen ZÁPORNÝCH. Jako květnový future kontrakt na ropu WTI v roce 2020, přes noc k -40 USD/barel !!!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se