Domů
Společnosti ve světě
Toshiba odepíše miliardy kvůli svému jadernému byznysu

Toshiba odepíše miliardy kvůli svému jadernému byznysu

Ředitel japonské společnost Toshiba Corporation tento týden veřejně oznámil, že kvůli svému jadernému byznysu, který představuje hlavně společnost Westinghouse Electric Company, bude muset odepsat desítky miliard korun.

Přesná částka nebyla oficiálně zveřejněna, ale podle odhadů analytiků se může jednat až o 4,3 miliardy dolarů (110,4 miliard Kč). Toshiba přiznala, že podle jejich odhadů má nyní firma Westinghouse hodnotu 2,3 miliardy dolarů, zatímco za její nákup zaplatila přes 5,4 miliardy dolarů. Oznámení vedlo k více než 40% poklesu akcií společnosti Toshiba.

Historie firmy Westinghouse

Firma Westinghouse má za sebou bohatou historii nejen v jaderné energetice. Podílela se návrhu a konstrukci prvních jaderných ponorek a prvních tlakovodních reaktorů, jejichž konstrukce vychází právě z konstrukce reaktorů pro ponorky.

Výstavba jaderné elektrárny Vogtle; Zdroj Westinghouse nuclear

Předtím, než firma vstoupila do jaderného byznysu, se věnovala například lokomotivám, ale největší slávu zažila díky zavádění přenosové soustavy se střídavým elektrickým proudem po celých spojených státech. Thomas Edison jako hlavní konkurent při rozvoji americké přenosové soustavy prosazoval použití stejnosměrného proudu. Rozhodujícím momentem v souboji mezi Edisonem a Westinghousem byl vynález Nikoly Tesly – vícefázový indukční motor na střídavý proud. Na ten George Westinghouse získal patentová práva, což společně s rozšířením elektrické energie po celých spojených státech dostalo Westinghouse mezi nejvýznamnější společnosti dvacátého století.

Po „zlatých“ létech jaderného byznysu, kdy firma stavěla v USA ale i ve zbytku světa desítky reaktorů ročně a získala také mnohé zakázky pro armádní využití jaderné energie, přišla chudá 90. léta. Firma se dostala až do vlastnictví společnosti CBS působící v mediálním byznyse a nevypadalo to s ní růžově. Jaderná část společnosti Westinghouse byla separována a následně prodána britské British Nuclear Fuel Limited, čímž vznikla dnešní Westinghouse Electric Company (WEC).

Po několika letech oznámila britská firma záměr Westinghouse prodat. Vybrala si velmi vhodnou chvíli, protože kolem roku 2005 se schylovalo k nové jaderné renesanci. Ceny elektřiny byly velmi vysoko, podobně jako ceny uranu, paliva nebo servisních služeb. Ozvalo se několik vážných zájemců jako GE, Mitsubishi nebo Toshiba. A právě Toshiba firmu za 5,4 miliardy dolarů v lednu 2006 získala.

Zmařená jaderná renesance

Firma Westinghouse měla a stále má velmi dobré produkty (reaktory AP1000) a situace na trhu nasvědčovala tomu, že do několika let se po celém světě budou opět stavět desítky reaktorů. Zájemci se opravdu objevili. Jenom v USA začaly práce na licencování desítek reaktorů a Westinghouse podepisoval jednu mezinárodní smlouvu o spolupráci za druhou. K podpisu finálních smluv však došlo pouze s Čínou, kde se stále staví dva bloky AP1000 v lokalitě Sanmen a dva bloky v lokalitě Hayiang, a s americkými firmami SCE&G (2 bloky AP1000 ve V.C. Summer) a Southern (2 bloky AP1000 v lokalitě Vogtle).

Další projekty v Číně měly zanedlouho přijít, včetně prací na čínské kopii AP1000 (CAP1400), elektráren v Kazachstánu, Vietnamu, Turecku nebo Velké Británii (Moorside). Nicméně po havárii ve Fukušimě a zejména po prudkém pádu cen elektřiny velká část zájemců svoje projekty zrušila nebo odložila. Z velkých plánů na světovou expanzi tak prozatím nic není.

Design jaderné elektrárny AP-1000 od WEC

První velká dohoda po několika chudých letech by měla být podepsána letos v červnu při návštěvě indického premiéra v USA. Půjde až o 6 bloků AP1000. Dalším projektem v pořadí by mohl být britský Moorside, který bude pravděpodobně potřebovat externího investora.

Problémy v Číně

Za finančními problémy firmy Westinghouse nestojí jenom menší počet jaderných projektů v USA, ale i ve světě. Firma má například problémy se zpožděním a prodlužováním výstavby prvních bloků AP1000 v Číně. Historie ukazuje, že první jednotky nové konstrukce mají vždycky problémy, které se s množstvím postavených bloků radikálně zmenšují. V současné finanční situaci firmy WEC jsou však problémy v Číně velmi na očích. Podobně je na tom také francouzská Areva, která začala stavět první blok s reaktorem EPR ve finském Olkiluotu a stavba se prodlužuje a prodražuje mnohem více než v případě Sanmenu.

Sanmen AP-1000 v roce 2014; Zdroj: WEC

Dva bloky v čínském Sanmenu měly ukázat využití revoluční konstrukce nových reaktorů generace III+. Projekt AP1000 obsahuje méně komponent, je modulární a pasivně bezpečný. Jedním ze zásadních problémů byly hlavní cirkulační čerpadla. Jde o hlavní čerpadla udržující cirkulaci vody v reaktoru za normálního provozu a problémy s jejich konstrukcí způsobily dvouleté zpoždění. Konstrukce čerpadel byla několikrát modifikována a když byly konečně v roce 2013 dovezeny a instalovány, došlo k prasknutí oběžného kola již při testech. Čerpadla musela být přepracována a znovu vyrobena. Na druhý pokus už se to konstruktérům podařilo.

Další zpoždění bylo způsobeno zastavením stavby po havárii ve Fukušimě, kdy čínský regulátor nechal projekt pozastavit a znovu ověřoval jeho bezpečnost z pohledu zemětřesení a tsunami. Největším problémem však byla nekompletní konstrukce bloku. Celková dokumentace pro reaktor AP1000 byla uzavřena až na podzim roku 2014. Došlo tak několikrát k tomu, že bylo postaveno něco, co se později ukázalo jako nevhodné a muselo být zničeno a postaveno znovu podle nové dokumentace. Nyní již běží fáze spouštění a podle posledního plánu bude do prvního reaktoru v Sanmenu zavezeno palivo na jaře.

Nákup CB&I

Dalším z kontroverzních kroků společnosti byl loňský nákup chicagské firmy CB&I. Westinghouse za tuto firmu zaplatil pouze 161 miliónů dolarů, ale převzal také část jejích závazků. Největší z nich jsou na nových amerických reaktorech AP1000, kam firma CB&I dodává stavební části projektu. V létě se dokonce objevily spory o to, kdo ponese zodpovědnost za již zkonstruované části a bude garantovat jejich kvalitu do budoucna. Právě práce na amerických reaktorech mohou podle dostupných informací za možné zvýšení odpisů firmy WEC, které podle dřívějších informací měly být nižší. Spor rozhoduje nezávislý auditor a výsledek by měl být známý na jaře příštího roku.

Pád akcií Toshiby

Po vydání oznámení spadly akcie firmy Toshiba o 20 % a následující den o dalších téměř 20 %. Jde o obrovskou ztrátu v okamžiku, kdy se zdálo, že se firmě začíná dařit. Nejde totiž o první finanční problém Toshiby. Minulý rok v prosinci došlo ke skandálnímu odhalení falšování účetních výsledků firmy. Toshiba falšovala také velkou část výsledků firmy Westinghouse. Došlo k velkému pádu akcií, odvolání vedení firmy a obrovským pokutám. Nyní se zdálo, že se kondice firmy zlepšuje, což ale opět není pravda.

Pád akcií Toshiby po ročním růstu

Možný prodej WEC

V souvislosti se skandálem vyjádřili japonští manažeři svoje úvahy ohledně zásadních změn v jejich jaderném byznyse. Nelze pravděpodobně vyloučit ani prodej. Hodnota firmy by ale v současné situaci byla velmi nízká a pro klasické investory velmi riziková. Pro čínské investory by to však bylo hodně prestižní sousto.

AP1000 v ČR

Podoba JE Temelín v případě provedení dostavby 2 nových bloků

Westinghouse Electric Company byl jedním z účastníků tendru na nové bloky v Temelíně. Podle průběžného hodnocení byl dokonce celkovým favoritem. Je to také jedna ze společností, které byly osloveny ohledně případného nového tendru na reaktory v Dukovanech a Temelíně. Kromě samotných reaktorů dodává Westinghouse také jaderné palivo. Mezi lety 2000 a 2010 byl hlavním dodavatelem paliva do temelínských bloků a podle plánů společnosti ČEZ je možné, že se stane dodavatelem také v blízké budoucnosti. Finanční situace firmy a její problémy jsou tedy velmi zajímavé i z pohledu ČR.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.