Bloomberg: VW by kvůli nedostatku plynu mohl přesunovat výrobu z Německa a východní Evropy
Německý automobilový koncern Volkswagen by v případě přetrvávajícího nedostatku zemního plynu mohl přesunovat výrobu z Německa a východní Evropy do jiných zemí. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na vyjádření zástupců podniku. Upozornila, že koncern Volkswagen má továrny v Německu, České republice a na Slovensku, tedy v zemích, které patří v Evropě k nejzávislejším na ruském plynu.
Mluvčí Volkswagenu podle agentury Bloomberg uvedl, že z přesunu výroby by mohla těžit jihozápadní Evropa, nebo pobřežní části severní Evropy, kde je lepší přístup k námořním dodávkám zkapalněného zemního plynu (LNG). Volkswagen již vyrábí automobily v Portugalsku, Španělsku a Belgii, tedy v zemích, které disponují LNG terminály.
Koncern Volkswagen rovněž vyjádřil obavy z dopadů vysokých cen plynu na dodavatele automobilových součástek. „Politici musejí omezit nynější nekontrolovanou explozi cen plynu a elektřiny,“ uvedl Thomas Steg, který má v koncernu na starosti vnější vztahy. „Jinak budou mít v dodavatelském řetězci problémy zejména malé a střední podniky s vysokou spotřebou energie a budou muset omezovat či zastavovat výrobu,“ dodal.
Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko letos v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko dodávky do EU omezuje, což zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.
Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě. Jeho součástí je rovněž česká automobilka Škoda Auto. Ta má v České republice tři výrobní závody, vyrábí ale také na Slovensku, v Číně a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery.
pmh jrm
Mohlo by vás zajímat:
Plyn asi nedojde jen bude drahý. Nebude vhodný pro vytápění budov , to se bude řešit tepelnými čerpadly protože cena elektřiny je zastropovaná. To povede ke snížení spotřeby plynu a k nedostatku el. energie v zimě. Pokud bude pokračovat boom tepelných čerpadel pak některé evropské sítě budou mít problémy už příští rok. U nás se letos naistaluje možná více než 50 000 tepelných čerpadel a příští rok ještě více. Přitom výroba el. energie poroste zejména v létě díky FVE, ale v zimě se do spuštění nových jaderných bloků bude snižovat , protože FVE nemohu nahradit uhlí.
Žádné jádro už nebude. Nemá to ekonomický smysl.
Nemá to ekonomický smysl, protože se v současnosti spouštěné reaktory zaplatí "až" za 2-3 roky provozu, a pak už budou "jen" 60 let vydělávat . :-D
Ročně platíme za plyn kolik by stály dva reaktory. A na rozdíl od plynu by většina těch peněz na reaktory zůstala tady pro firmy a české zaměstnance, kteří by se na výstavbě podíleli.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se