Domů
Plynárenství
Kvůli krizi na trhu s plynem jedná Německo o případné záchraně firmy Uniper
Uniper. Ilustrační foto. Zdroj: uniper.energy

Kvůli krizi na trhu s plynem jedná Německo o případné záchraně firmy Uniper

Plynárenství
8 komentářů
30. červen 2022, 16:16
ČTK

Německo jedná s energetickou společností Uniper o případné vládní záchraně. Firma jako první v Německu varovala před dopady nedostatku a vysokých cen plynu v důsledku omezování dodávek suroviny z Ruska do Evropy. O rozhovorech s Uniperem na téma stabilizačních opatření dnes informoval mluvčí ministerstva hospodářství. Uniper patří mezi největší evropské zákazníky ruské státní plynárenské společnosti Gazprom a je zároveň největším dovozem ruského plynu do Německa. Přes Německo nakupují plyn i některé české obchodní firmy.

Klesající dodávky plynu přiměly energetické společnosti v celé Evropě k drahým nákupům suroviny do zásob. Evropské vlády, které se obávají rostoucí inflace, omezují ceny, jež se mohou účtovat spotřebitelům. To vede ke krachu mnoha energetických společností, uvedla agentura Reuters.

Generální ředitel Uniperu Klaus-Dieter Maubach uvedl, že jednání zahrnují možné záruky, zvýšení úvěrových rámců nebo i převzetí podílu státu v Uniperu. Předseda podnikové rady Uniperu stát vyzval, aby pomohl a případně ve firmě získal většinu.

Uniper sdělil, že od 16. června obdržel od Gazpromu pouze 40 procent smluvně dohodnutých objemů plynu. Společnost, která už před válkou na Ukrajině požádala státní banku KfW o úvěr dvě miliardy eur (49,5 miliardy Kč), stáhla ještě před zveřejněním hospodářských výsledků za první pololetí plánovaným na srpen výhled na letošní rok.

Ruská invaze na Ukrajinu odhalila závislost Evropské unie a zejména Německa na dodávkách ruského plynu. Vlády teď naléhavě hledají alternativní zdroje energie, jako je zkapalněný zemní plynem (LNG).

Berlín se obává protestů veřejnosti kvůli vyšším účtům za energie a teď rychle plní zásobníky na zimu. Aktuálně jsou naplněné z 61 procent, do října to má být 80 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Michal K.
1. červenec 2022, 10:32

teraz je leto a teplo, takze odber plynu je z pohladu celeho roka na minimalnych urovniach.

Rozhodne by som takeho problemy neocakaval v tomto obdobi ?

Neni to divne ?

Karel Navratil
1. červenec 2022, 13:31

Takže Uniper, co nám prodával předražený plyn krachuje, jeho akcie mají poloviční hodnotu, jak před měsícem... Asi ta blokáda nového plynovodu Nord 2 Němcům za to stala :-)

Peter Zachara
30. červen 2022, 16:20

smutne citanie o amateroch vo vladnych funkciach.

Peter Zachara
30. červen 2022, 16:55

Spolkove krajiny hlasia predinfarktovy stav. Nemci mi pripominaju Adu, ktory sa vrhal bezhlavo do kazdej akcie. Dnesni Nemci konaju rovnako. Odstavuju jaderky a spalili si za sebou mosty, lebo nemaju palivo pre pripadne predlzenie vyroby z jadra. Zatial co Putko sa tesi z nebyvaleho privalu penazi, Nemci sa priznavaju k pohybu na spirale extremnej zadlzenosti. Je vidiet, ze Putko vie hrat sachy. Zial, vykony nasich odbornikov pocitim aj ja na svojom vrecku.

Lukáš
30. červen 2022, 19:23

Zelam Nemcom a Europe v januari vpad arktickeho vzduchu a teploty -10 a menej, aspon na tyzden pri bezvetri, slnko vtedy aj tak nic nevyrobi.

Dufam sa zobudia, ak im bude tiect do bot...

Ivan Novák
30. červen 2022, 17:17

Rozumím dobře, že v článku zmíněným (německým) cílem je, aby (většinově finský) kapitál v Uniper, jehož hodnota je (německou) státní politikou problematizována, byl vyvlastněn?

Turby
1. červenec 2022, 23:30

ano. a jeste k tomu mozna aktivuji clanek umoznujici zrusit smluvni fixaci cen.

jak si v tom novem rvhp krasne zijem :-)

Emil
30. červen 2022, 18:10

Jisté je jedno, akcie Fortum na tu zprávu rozhodně pozitivně nereagovaly...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se