Domů
Společnosti
ČEZ se stane stoprocentním vlastníkem Škody JS ohrožené protiruskými sankcemi
Jaderná elektrárna Dukovany

ČEZ se stane stoprocentním vlastníkem Škody JS ohrožené protiruskými sankcemi

Společnosti
9 komentářů
17. červen 2022, 14:39
ČTK

Energetická Skupina ČEZ se stane stoprocentním vlastníkem české firmy působící v jaderné energetice Škoda JS. Získá tím také větší podíl v ÚJV Řež. Před několika lety se Škoda JS stala součástí ruské strojírenské skupiny OMZ ovládané Gazprombankou. Kvůli tomu se společnost v současné době ocitla v ohrožení sankcí, což má potenciální dopad i na zajištění stávajících klíčových dodávek pro jaderné elektrárny ČEZ. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Spolu se společností Škoda JS získá ČEZ i další podíl ve vědecko-výzkumném pracovišti ÚJV Řež, který Škoda JS dnes vlastní. Podíl ČEZ v ÚJV Řež tak stoupne z 52,46 procenta na 69,85 procenta. Škoda JS je původní českou společností s tuzemskými zaměstnanci, se kterou ČEZ dlouhodobě spolupracuje, zejména v oblasti jaderného paliva a údržby primárního okruhu jaderných elektráren.

ČEZ transakci realizuje ve spolupráci s Wood & Company, která bude držitelem akcií do schválení obchodu antimonopolními úřady. „Tento postup zajistí, že společnost Škoda JS již nebude ohrožena sankcemi bezprostředně po podpisu smlouvy, nikoliv až poté, kdy antimonopolní úřady dají Skupině ČEZ souhlas s převzetím plné kontroly, jak by to bylo za normálních okolností běžné,“ uvedl Kříž.

Akciová společnost Škoda JS je jednou z předních evropských inženýringových a výrobních společností se zkušenostmi z výstavby a servisu jaderných elektráren. Historie dnešní ŠKODA JS začíná v roce 1956. Od té doby působí v oboru kontinuálně. Za dobu své existence firma dodávala investiční celky, zařízení a servis pro jaderné elektrárny, výzkumné reaktory a sklady vyhořelého jaderného paliva ve střední a východní Evropě, Skandinávii, Francii, Německu, USA, Rakousku, Finsku, Belgii, ČLR, Arménii a v dalších zemích.

Škoda JS vyrobila a dodala 21 kompletních jaderných reaktorů typu VVER 440 a tři reaktory typu VVER 1000. Od devadesátých let se zaměřila také na západní trhy a technologie. Spolupracuje s předními světovými společnostmi v oboru. V současnosti se na tržbách společnosti rovnoměrně podílí inženýring, výroba a servis, přibližně polovinu obratu společnosti tvoří export. Společnost dosahuje ročních tržeb kolem 3,5 až čtyř miliard korun. Téměř poloviny tržeb dosahuje v exportu zařízení a služeb. Zaměstnává přes 1000 vysoce kvalifikovaných odborníků.

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v roce 2021 dosáhl 9,9 miliardy Kč, meziročně o 81 procenta více. Po očištění o mimořádné vlivy naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Plzeňská Škoda JS a.s., dříve ŠKODA Jaderné strojírenství, vykázala v roce 2020 zisk před zdaněním více než 122 milionů Kč při tržbách přes 3,3 miliardy Kč. Tržby podle mezinárodních účetních standardů IFRS byly meziročně o 30 procent nižší, zisk klesl na polovinu. Důvodem byly dopady pandemie koronaviru, která znamenala i omezení přeshraničního pohybu. Firma vykázala 21. ziskový rok v řadě. Výsledky za loňský rok zatím nejsou k dispozici.

Evropské země a Amerika uvalují na Rusko sankce kvůli invazi na Ukrajinu. Od února uvalila EU na Rusko šest souborů sankcí. Cílem hospodářských sankcí je vystavit Rusko závažným důsledkům vyvozeným z jeho jednání a bránit mu v další agresi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Rejpal
18. červen 2022, 01:28

Cena byla jistě příznivá, potom co na majitele byli kvůli jeho národnosti uvaleny sankce a tak byl nakonec rád ,že může prodat svojí původně prosperující firmu hluboko pod cenou. Rusko naproti tomu žádné sankce na zahraniční firmy nezavedlo naopak chtělo aby zůstali jenže tyto firmy z údajně "svobodného" světa se "svobodně" rozhodly, že z trhu odejdou. Takto vypadá dnes stav demokracie u nás.

Pavel
18. červen 2022, 11:15

Máš tam dvě chyby, nikoli kvůli národnosti ale kvůli napojení na totalitní zločinecký rusácký režim, který rozpoutal válku a odkud si vycucal to, že zločinecké rusácko, žádné sankce neuvalilo.

Jan Novák
24. červen 2022, 13:57

Převedení společnosti ŠKODA JS a.s. pod hlavičku ČEZ a.s. bylo pouze narovnáním závazků vzniklých společností ŠJS vůči ČEZu. Účet za kauzu "Svary" na JE Dukovany jsou cca 2,8mld.

energetik
18. červen 2022, 04:29

Jen tak bez aukce a přitom s péčí řádného hospodáře? Co kdyby byl někdo ochotný dát více než ČEZ?

Ivan Novák
18. červen 2022, 09:55

Můžete vysvětlit Gazprombance, že měla prodávat ve veřejném tendru podléhajícím soudnímu přezkumu. Nejlépe u nich osobně. Ovšem s mírným rizikem, že oni tam naopak vysvětlí Vám, že jste vlastně Rus, jen mluvíte okrajovým dialektem, a že se řeč nejlépe doučíte při pobytu na táboře v sibiřské přírodě.

Karásek
20. červen 2022, 10:46

Bohužel toto je malá výhra jaderné mafie. Bude tak sanována firma, která žádný veřejný užitek nepřinese, pouze bude živit jaderné lobbysty.

Emil
20. červen 2022, 10:56

Bude "sanována" firma, která je 21 let v řadě v zisku? Kam na ty nesmysly chodíte, Karásku?

Veřejný užitek tato firma přináší mimo jiné tím, že zajišťuje servis obou našich jaderných elektráren, které pokrývají zhruba 40 % české spotřeby čistou elektřinou. A jaký "veřejný užitek" přinášíte vy?

Karásek
20. červen 2022, 22:41

Jaderná energetika je skrytě dotována. Kdyby navíc měla zakázky, tak ji njikdo nemusí kupovat. Jaký užitek přinášíte vy?

Emil
20. červen 2022, 23:03

1) Kdo a jak "skrytě" dotuje Škodu JS, o které je řeč? Dokažte to!

2) Zakázky samozřejmě má, jak je vidět na každoročním zisku z nich, takže vaše implikace je opět úplně nesmyslná.

3) Já tu na rozdíl od vás netvrdím o nikom, že "žádný veřejný užitek nepřinese", i když ten užitek prokazatelně přináší dost velký.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516