Domů
Společnosti
Čistý zisk ČEZ loni klesl o 9 miliard na 5,5 miliardy korun

Čistý zisk ČEZ loni klesl o 9 miliard na 5,5 miliardy korun

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni meziročně klesl z předloňských 14,5 miliardy korun na 5,5 miliardy. Podle ČEZ za poklesem stály vyšší tvorba opravných položek kvůli prodeji rumunských aktiv, zhoršení podmínek pro uhelnou energetiku a zdražení emisních povolenek. Po očištění o mimořádné nepeněžní vlivy ale čistý zisk naopak vzrostl o 21 procent na 22,8 miliardy. Skupina to dnes oznámila v tiskové zprávě. Tržby skupiny stouply meziročně o čtyři procenta na 213,7 miliardy.

Provozní zisk ČEZ před odpisy (EBITDA) za rok 2020 oproti předchozímu roku stoupl o osm procent na 64,8 miliardy korun. Důvodem byl podle skupiny hlavně růst cen elektřiny díky víceletému předprodeji na velkoobchodním trhu. Negativní dopady pandemie nemoci covid-19 skupina vyčíslila zhruba na tři miliardy korun. Podařilo se je podle ČEZ plně nahradit především vyššími zisky z obchodování a poklesem nákladů.

Komentáře

(7)

Karásek

16. březen 2021, 10:25

ČEZ má zisk kvůli tomu. že má distribuční síť. Ta vydělává. Bez ní by šel se svými jadernými elektrárnami do mínusu.

Emil

16. březen 2021, 10:36

To je lež. Za rok 2020 tvoří distribuce podíl na EBITDA 31 % oproti 34 % z výroby v jaderných zdrojích. Pro rok 2021 se dokonce očekává u jaderných zdrojů podíl 39 % na EBITDA oproti podílu distribuce 32 %:

ibb. co/HDtt3mV

Vladimír Šťastný

16. březen 2021, 10:52

Karásku, proč tady ze sebe zbytečně děláte ještě většího troubu, než jste?

Karásek

16. březen 2021, 11:05

Šťastný, jestli nemáš skutečný argument, tak tě lituju. Pokud na někoho osobně útočíš, tak je to ze zoufalství. Ten Emil sice píše nesmysly, ale aspoň takhle nepoklesl.

VG

16. březen 2021, 11:40

Karásek žádá argumenty i přes to, že dokázal vypotit pouze ničím nepodloženou domněnku. To je gól...

Emil

16. březen 2021, 11:41

Stačí se podívat do tohoto odkazu, aby bylo jasné kdo tu píše nesmysly, Karásku:

ibb. co/HDtt3mV

Zapletal

16. březen 2021, 17:03

Co by byl ČEZ bez distribuční sítě? Takové společnost jako ČEZ se dělí na dvě části : Titanic a zlaté prasátko. Zlaté prasátko je ČEZ distribuce a Titanik jsou všechny ty náklady , které zaplatí stát. Především jde o náklady na jaderné elektrárny až doslouží a náklady na vyhořelé jaderné palivo. Z jaderného účtu ty peníze stačit nebudou. Jaderná energetika překvapivě ani neručí za svoje rizika. S tím se bude potýkat veřejný rozpočet. Mimochodem demontovat vysloužilou jadernou elektrárny není žádnej špás.

https://youtu.be/46Ftu42kqjc

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.