Domů
Energetika v zahraničí
Energetika Velké Británie je v úzkých a Brexit jí zřejmě nepomůže

Energetika Velké Británie je v úzkých a Brexit jí zřejmě nepomůže

Brexit se na energetice Velké Británie podepíše podle odhadů analytiků hlavně na plánovaných investicích. Zastaralý energetický sektor vyžaduje v následujících letech vysoké a hlavně rychlé investice, aby byly zajištěny bezpečně dodávky elektřiny. Brexit by mohl důležité investice o několik let odsunout. Firmy již vyjadřují své obavy.

Investice do obnovy soustavy jsou přitom v Británii více než na pořadu dne. Během uplynulé zimy se začaly projevovat důsledky nízké rezervní výrobní kapacity a zastaralého portfolia elektráren. Hned několikrát došlo k tomu, že musely být placeny až 70násobné částky za elektřinu, jen aby se elektrická soustava nerozpadla.

Situace se má nadále zhoršovat

Další uhelné bloky čeká odstavení a v roce 2025 by měl podle vládního plánu dosloužit poslední z nich. Podle odhadu Jamese Branda, analytika v Deutsche Bank, by Velká Británie mohla přijít až o 7 GW výkonu jen v tomto roce, což je cca 11 % špičkového výkonu v zemi.

Ta důležitější část, kterou je nahrazování výrobních kapacit novými bloky, má teprve přijít a vliv Brexitu nebude ani v této oblasti zanedbatelný.

20131243153252734_20

„Ti, kteří rozhodují o investicích, nemají rádi nejistotu. Obzvláště ne co se týče ekonomického výhledu. Elektroenergetický systém ve Velké Británii patří k nejstarším na světě, nadále stárne a potřebuje nové výrobní bloky.“
Uvedl pro Bloomberg Faith Birol, ředitel IEA.

Podle odhadů je nutné pro obnovu celé elektrické soustavy investovat kolem 100 mld. liber. Vzhledem k současné hraniční situaci si Velká Británie nemůže dovolit další odkládání klíčových projektů nutných pro zabezpečení dodávek elektřiny.

Simon Currie, ředitel energetické sekce Norton Rose Fulbright LLP, odhaduje, že investice by se mohly zdržet i o dva roky. „Potřebujeme další investice, nemůžeme celý sektor na dva roky zastavit,“ dodává pro Bloomberg.

Společnosti vyjadřují obavy nad investicemi po Brexitu

Jako jeden z prvních se ozval Vattenfall, který plánoval investici 5,5 mld. do offshore větrného parku u břehů Velké Británie. Před pokračováním v projektu musí vyhodnotit veškerá nová rizika, která jsou s ním spojená.

Společnost PensionDanmark A/S, která v Británii investuje do energetických projektů, již dříve oznámila, že v případě Brexitu pravděpodobně ztratí o další investice zájem.

„Pokud Velká Británie opustí Evropskou Unii, bude to samozřejmě mít významný vliv na investice a hodnocení rizik.“
Torben Moeger Pedersen, CEO penzijního fondu PensionDanmark v době před referendem o Brexitu

Hinkley Point výstavba
Výstavba Hinkley Point C. Zdroj: edfenergy.com

Otazníky se postupně začínají vynořovat i nad stavbou jaderné elektrárny Hinkley Point C. Deník Times cituje vládního poradce, který očekává, že projekt Hinkely Pointu bude pravděpodobně zrušen. Otázkou je i investice z čínské strany, která je pro stavbu jaderné elektrárny klíčová.

Na druhé straně odhodlání EDF ke stavbě nepolevuje. Těsně po referendu o Brexitu se vyjádřil CEO EDF, že výsledek referenda na Hinkley Point C nemá žádný vliv a projekt bude pokračovat. K němu se dnes přidal i francouzský ministr financí, který oznámil, že je potřeba o jaderné elektrárně rozhodnout brzy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se