Domů
Společnosti
Finanční ředitel ČEZ: Zájem o polská aktiva projevilo 14 subjektů
Polská černouhelná elektrárna Chorzów vlastněná společností ČEZ. Zdroj: ČEZ

Finanční ředitel ČEZ: Zájem o polská aktiva projevilo 14 subjektů

Společnosti
8 komentářů
10. listopad 2020, 11:56
ČTK

Zájem o polská aktiva energetické společnosti ČEZ projevilo 14 potenciálních investorů. Termín pro podání nezávazných nabídek je pondělí 7. prosince, celý prodej by měl by dokončen do konce příštího roku. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

„Samozřejmě to neznamená, že dostaneme 14 nabídek, to tak nemusí být. Teď se uskutečňuje fáze předběžných nabídek, to znamená, že těch 14 zájemců si dělá analýzu, dívá se na to mnohem detailněji a do 7. prosince bychom měly dostat nezávazné nabídky,“ uvedl Novák.

„Z nezávazných nabídek většinou vznikne skupina, která se jmenuje short list, kde se počet stáhne na řiditelné množství těch, kteří dají nejlepší nabídku. Mezi těmi se pak uskutečňuje soutěž o závaznou nabídku. Což by se mělo uskutečňovat někdy během jara. Pak všechny regulatorní souhlasy mohou nějakou dobu trvat, takže já si myslím, že do konce roku 2021 by se to mělo všechno povést. Pokud tam tedy nedojde k nějakému regulatornímu zádrhelu, což doufáme, že se nestane,“ dodal Novák.

ČEZ v polovině září oznámil, že začal hledat zájemce o svých pět polských firem. Jsou mezi nimi i černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów, které jsou zároveň teplárnami. Firmy podnikající v moderních energetických službách (ESCO) si ČEZ v Polsku ponechá, chce je rozvíjet doma i v zahraničí.

Skawina je druhým největším dodavatelem tepla do Krakova a Skawiny, Chorzów je jedním z největších dodavatelů tepla do Katovic a dalších městských aglomerací ve Slezsku. Loni dohromady vyrobily 2433 gigawatthodin elektřiny a 5366 terajoulů tepla. Obě elektrárny mají technologie pro spoluspalování biomasy.

Kromě Skawiny a Chorzówa včetně projektu Chorzów II zvažuje ČEZ prodat i firmy CEZ Produkty Energetyczne Polska a CEZ Polska. První z nich poskytuje podporu při nakládání s vedlejšími energetickými produkty, druhá prodává komodity velkoodběratelům a podnikatelskému maloodběru.

Prodej je v souladu s novou strategií ČEZ, schválenou loni v červnu. Ta počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO. Z prodeje zahraničních firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě.

Expanzi ČEZ do ciziny označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO). Majoritním vlastníkem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí vlastní 70 procent akcií společnosti.

Na polský energetický trh vstoupila Skupina ČEZ v roce 2006 koupí elektráren Skawina a Elcho (nyní Chorzów) od americké společnosti PSEG. Šlo o investici za 10,8 miliardy korun. V roce 2012 začal ČEZ v Polsku podnikat ve větrné energetice. Dva polské projekty větrných elektráren Krasin a Sakówko už ČEZ letos prodal investičnímu fondu KGAL. Novák dnes potvrdil, že prodej zbývajících čtyř tamních větrných projektů očekává ČEZ do konce letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
10. listopad 2020, 13:08

Nechápu, proč ČEZ prodal a dále prodává větrné farmy v Polsku,

to mi připadá už jako sabotáž moderní energetiky od ČEZu, po těch všech jeho ztrátách ze zahraničních aktivit (teď prý -8 miliard v Rumunsku).

Že prodává uhelné elektrány a teplárny, to lze pochopit... (ale příjde tím o EU peníze které by získal za jejich odstavení?)

Ivan Novák
10. listopad 2020, 14:24

Když banky nerady půjčují na výplatu dividend, nutno hotovost opatřit jinak.

Kolemjdouci
10. listopad 2020, 14:33

"Prodej je v souladu s novou strategií ČEZ, schválenou loni v červnu. Ta počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO. Z prodeje zahraničních firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě."

Milan Vaněček
11. listopad 2020, 13:25

A tohle je podobný názor na prodej větrných elektráren v Rumunsku.

https://www.e15.cz/nazory/komentar-michala-snobra-cez-smyslu-zbaveny-1375070

Jediné vysvětlení: ČEZ se chce zbavit ziskových a ekologických VtE vydělávajících především v zimním období a nahradit je ztrátovými novými drahými Dukovany.

Ivan Novák
11. listopad 2020, 19:58

Rád bych znal využití Pinst těch rumunských větrných parků. Podle meteomap se zdá, že u Černého moře fouká málo. Šlo tam snadno stavět a rumunská vláda vypadala, že pod zeleným tlakem EU to zadotuje víc, a la český FVE tunel, mezitím jí otrnulo.

Přimět cizí vlastníky infrastruktury, aby přinesli nejlepší know-how a ne jen dobývali rentu, by se hodilo i u nás. Jinak tam Australany uškrtí regulátor taky.

Rady M. Šnobra jsou dobré pro M. Šnobra, pro jiné již méně.

Emil
11. listopad 2020, 20:17

V roce 2017 to bylo 25,18 %:

"The largest onshore wind farm in Europe, Fantanele-Cogealac near Constanta, which is operated by Czech energy company CEZ, produced a total of 1,323 GWh of electricity in 2017, 14 % more than in 2016.

The statement from CEZ said that electricity production of the wind farm increased significantly at the end of the year and in December it produced 154 GWh of electricity, enough to supply 46,000 household for a whole year. However, although the wind farm has 250 wind turbines with power output of 2.5 MW each, utilization factor is just 25.18 %, which means that out of 250 wind turbines, only 61 were effectively in operation last year."

balkanenergy. com/cez-fantanele-cogealac-wind-farm-produced-1323-gwh-electricity-2017-romania-7-february-2018/

Ivan Novák
12. listopad 2020, 11:01

Díky, měl jsem víc hledat. Občas, ale už roky, koukám na synoptické mapy ČHMÚ, rozdíl hustoty izobar mezi severozápadní Evropou a Černomořím je podle nich obvykle velký. Asi dohonili využití tím, že postavili na tu dobu velmi velké vysoké stroje.

Kolemjdouci
10. listopad 2020, 13:55

"Prodej je v souladu s novou strategií ČEZ, schválenou loni v červnu. Ta počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO. Z prodeje zahraničních firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě."

Zdroj: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4538841/novak-cez-nepocitame-s-mimoradnou-dividendou-z-prodeje-rumunskych-aktiv-v-polsku-14-zajemcu.html

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se