Domů
Společnosti
Někdejší druhý největší producent plynu v USA stojí před bankrotem
Ropný vrt
Ropa

Někdejší druhý největší producent plynu v USA stojí před bankrotem

Kdysi druhý největší producent zemního plynu ve Spojených státech amerických se připravuje na bankrot. Podle informací agentury Reuters již společnost začala dojednávat s věřiteli možnosti úvěru za účelem překlenutí období soudního řízení podle kapitoly 11 o reorganizaci. 

Vývoj na světových trzích s komoditami společně s nízkou poptávkou po ropě a zemním plynu si zřejmě v následujících týdnech vyžádá další oběť mezi americkými producenty zemního plynu a ropy. Jednou z prvních byla společnost Whiting Petroleum a spekuluje se i o solventnosti společnosti Valaris.

Chesapeake Energy, společnost, která byla jedním z hlavních tahounů těžby z břidlicových ložisek a donedávna také druhým největším producentem zemního plynu v USA, se údajně připravuje na řízení podle kapitoly 11 amerického zákona o bankrotech, čímž by si společnost zajistila ochranu před věřiteli.

Společnost se snaží sehnat úvěr ve výši až jedné miliardy dolarů, aby po dobu soudního řízení o reorganizaci mohla zajistit běžné operace podniku. Pokud se společnost udrží, bude možné její další pokračování. Obdobným procesem ostatně v minulých letech prošel i v energetice dobře známý Westinghouse.

Podle zdrojů agentury Reuters je zatím jednání o úvěru v počátečních fázích a společnost má ještě v úmyslu usilovat o vyřešení svých dluhů mimo reorganizaci podle zmiňované kapitoly 11.

Vrt pro těžbu břidlicového plynu
Vrt pro těžbu břidlicového plynu zdroj: Flickr, A Tonelli

Společnost je již dlouhou dobu významně zadlužena, přičemž v loňském roce se jí dařilo své zadlužení zmírňovat. Současné dění na trzích ji ovšem zasadilo ránu, ze které se již bez ochrany před věřiteli zřejmě nedostane.

Společnost se totiž snažila počátkem roku zaměřit více na těžbu ropy a zmírnit tak své zaměření na zemní plyn, jelikož ten byl jejím hlavním zaměřením. Cenová válka mezi Saúdskou Arábií a Ruskem a následně pandemie onemocnění COVID-19 tyto plány ale zmařila.

Situace pro společnost ovšem nevypadá dobře – agentura Moody’s snížila úvěrový rating společnosti do spekulativního pásma na úroveň označovanou jako „junk“, která je posledním pásmem před samotným bankrotem. Takové hodnocení pro společnost především znamená, že jí bankovní domy půjčují peníze za vysoké úroky a za nevýhodných podmínek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
energetik II
2. květen 2020, 09:08

Tak to je špatné, moc špatné. Vypadá to, že mnoho břidličných těžařů v USA v nejbližších týdnech "natáhne bačkory" a půjde do konkursu. Sektor je nucen uzavírat jeden aktivní vrt za druhým a dluhy celého sektoru narůstají astronomickým tempem. Tisk ničím nekrytých amerických dolarů zrychluje.

Bizon
2. květen 2020, 11:42

Tak to je docela síla. Chesapeake pro mně byl etalon US frakovací společnosti, mají na Youtube spoustu pěkných videí o vrtání (nejen propaganda, měli vyobrazené a popsané i detaily, zajímavé a poučné.)

Ona velká část fraků byla tržně na hraně, ale US vláda to subvencovala aby měli domácí produkci. Zajímalo by mně co se změnilo, no uvidíme, tohle může být ještě hodně zajímavé.

Ivan Novák
2. květen 2020, 17:18

Reálný rozsah se ještě uvidí. Pokud se ceny vzpamatují rychle, nemusí to být moc. Chapter 11 je často fungující způsob, jak udržet zdravé jádro podniku, pokud existuje, při životě. Primárním úkolem bankrotového soudce přitom není dlužníka zničit, ale udržet business legálně v chodu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se