Američtí těžaři ropy nad propastí, až 40 % z nich může požádat o ochranu před věřiteli
Nízké spotřeba ropy a s tím spojený propad cen na trzích ohrožuje finanční zdraví amerických těžařů. Podle dubnového průzkumu až 40 % těžařů může čelit bankrotu, pokud se budou následující rok držet ceny ropy kolem 30 dolarů za barel.
Před americkými těžaři stojí nebývalá výzva. Současné ceny ropy přímo ohrožují jejich finanční zdraví a řada z nich může v následujících letech zbankrotovat, pokud se ceny nezotaví. Problémy ovšem neočekávají pouze těžaři, ale například i provozovatelé ropovodů nebo rafinérie, které mají nižší odbyt.
V důsledku pandemie koronvairu se podle odhadů mohla poptávka po ropě propadnout až o 30 %, zejména kvůli propadu spotřeby v dopravě. To má pochopitelně za důsledek přebytek ropy na světových trzích, což přinutilo ropné společnosti veškeré přebytky skladovat v zásobnících. Ty se ovšem začaly rychle plnit a i kvůli tomu jsme měli poprvé v historii možnost vidět cenu americké lehké ropy WTI v záporných hodnotách.
„Dozvuky propadu cenu budou pociťovat všichni v ropném odvětví a všichni, kteří tomuto odvětví poskytují služby,“ uvedl pro agenturu Reuters Buddy Clark, partner v právní kanceláři Haynes and Boone.
Již před krizí přitom řada těžařů byla značně zadlužená. Někteří v důsledku provozních nákladů a investic, jelikož předvídali spíše zotavení cen ropy, jiní kvůli větším akvizicím. Příkladem společnosti, která si nevybrala pro významnou akvizici ideální dobu, je společnost Occidental Petroleum Corp. Ta koupila na konci loňského roku společnost Anadarko Petroleum Corp v transakci s odhadovanou hodnotou cca 55 mld. USD.
Podle zdrojů agentury Reuters z bankovního sektoru lze v dalších týdnech očekávat nové žádosti o ochranu před věřiteli z ropného sektoru. Jedna z prvních společností tak ostatně učinila již na začátku dubna. Whiting Petroleum se stala jednou z prvních významných společností, která tak v důsledku aktuální krize učinila.
Mnoho dalších společností již činí kroky, aby se podobnému osudu mohly vyhnout. Například Chesapeake Energy si již zajistila služby odborných poradců, kteří jí mají pomoci zvládnout dluhy. O krok dál se již nyní dostala společnost Valaris, která vstoupila do jednání s věřiteli, aby prozkoumala možnosti insolvence a restrukturalizace.
Bankroty pocítí nejen ropný průmysl, ale i banky
Podle dubnového průzkumu kansaské centrální banky může až 40 % těžařů žádat ochranu před věřiteli, pokud se v průběhu následujícího roku bude ropa pohybovat kolem 30 dolarů za barel. Právní kancelář Haynes and Boone jde s odhady ještě dále – až polovina z 60 největších těžařů je ohrožena, budou odvracet restrukturalizaci a hledat další zdroje hotovosti.
Případný bankrot těžařů ovšem dopadne i na společnosti, které jsou s výrobou přímo propojeni. Kupříkladu provozovatelé ropovodů jsou nejvíce ohroženi, jelikož řada těžařů se bude snažit zbavit povinností ze smluv na přepravu ropy.
Dopadům se nevyhne ani bankovní sektor. Ten bude zasažen nejen z postavení věřitele, ale jelikož některá těžařská zařízení budou podléhat bankovní zástavě, budou to právě banky, které budou muset řešit další provoz těchto zařízení nebo jejich prodej.
Na podstatný útlum činnosti těžařů již nyní ukazují i počty amerických vrtů k těžbě ropy. Jen od poloviny března poklesl jejich počet o 35 % (pokles z 683 na 438 ke konci minulého týdne).
Dá se přitom předpokládat, že data na konci tohoto týdne vykážou další pokles, jelikož ceny ropy v tomto týdnu zaznamenaly významný propad a výhled se pro těžaře alespoň na další měsíce spíše zhoršuje. Pokud si některý z těžařů nezajistil prodeje za vyšší ceny dostatečně dopředu, ale spoléhal se pouze na nejbližší termínované kontrakty, může mít existenční problémy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se