Domů
Ropa
Rusko a Ukrajina budou v Bruselu jednat o obnovení dodávek plynu

Rusko a Ukrajina budou v Bruselu jednat o obnovení dodávek plynu

Rusko a Ukrajina se sejdou v Bruselu spolu s úředníky Evropské komise, aby se dohodly na obnovení dodávek ruského plynu na Ukrajinu. Uvedl to dnes místopředseda Evropské komise a komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič. Podle jeho slov pronesených po schůzce s ruským ministrem energetiky Alexandrem Novakem v Moskvě se schůzka uskuteční v nejbližších dnech. Dodávky byly přerušeny po anexi Krymu v roce 2014.

EU vystupuje ve sporu Ukrajiny a Ruska o dodávky plynu jako zprostředkovatel. Rusko žádá peníze předem kvůli špatné platební morálce Ukrajiny. Šefčovič řekl, že se blíží uzavření dohody, podle níž Světová banka (SB) poskytne Ukrajině na zaplacení dodávek plynu 500 milionů dolarů (12,7 miliardy Kč).

Ilustrační foto

Spory mezi oběma zeměmi v minulosti měly dopad i na tranzit plynu z Ruska do dalších evropských zemí. V současné době Ukrajina přímo z Ruska nečerpá žádný plyn, Moskva dodávky zastavila loni v listopadu. Strategická energetická surovina na Ukrajinu proudí ze Slovenska, Polska a Maďarska.

Ruský prezident Vladimír Putin na konci října prohlásil, že Rusko je připraveno kdykoli obnovit dodávky plynu Ukrajině, pokud Kyjev bude souhlasit s platbou předem. Minulý týden varoval německou kancléřku Angelu Merkelovou, že Ukrajina by mohla odčerpávat plyn z dodávek určených do Evropy.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.