Domů
Společnosti
Evropské energetické firmy Equinor a TotalEnergies dosáhly rekordních zisků
TotalEnergies
Zdroj: Energy Connects

Evropské energetické firmy Equinor a TotalEnergies dosáhly rekordních zisků

Společnosti
3 komentáře
8. únor 2023, 11:22
ČTK

Přední evropské energetické společnosti Equinor a TotalEnergies vykázaly za loňský rok rekordní zisky díky vyšším cenám ropy a zemního plynu. Francouzský ropný gigant TotalEnergies dnes oznámil, že jeho čistý zisk se loni zdvojnásobil na 36,2 miliardy dolarů (zhruba 800 miliard Kč). Norský producent ropy a zemního plynu Equinor pak čistý zisk více než ztrojnásobil na 28,7 miliardy dolarů.

Společnost Equinor, ve které vlastní většinový podíl norský stát, se v loňském roce stala největším dodavatelem zemního plynu do Evropy. Vystřídala tak na této pozici ruský Gazprom, který dodávky do Evropy výrazně omezil v důsledku války na Ukrajině. Omezení dodávek z Ruska loni vedlo k prudkému nárůstu cen zemního plynu na evropském trhu.

„V roce 2022 jsme reagovali na energetickou krizi a přispěli k energetické bezpečnosti,“ uvedl v dnešní tiskové zprávě šéf společnosti Equinor Anders Opedal.

Ilustrační foto

„Díky silným provozním výkonům jsme dosáhli rekordních výsledků,“ dodal.

Rekordní zisky za loňský rok již dříve ohlásily také další velké energetické společnosti z Evropy i Spojených států. Britský ropný gigant Shell loni například vydělal téměř 40 miliard dolarů a americký ExxonMobil dokonce 59 miliard dolarů, což představuje rekordní firemní zisk pro celý západní ropný průmysl.

Vysoké zisky obnovily kritiku ropného a plynárenského průmyslu a vedly k výzvám k vyššímu zdanění tohoto odvětví. Některé evropské země už zavedly daň z mimořádných zisků energetického sektoru. Chtějí tak získat peníze na financování kroků, které mají zmírnit negativní dopady vysokých cen energií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ivan Švančara
8. únor 2023, 11:30

zelena idealogia mala viest k bankrotom fosilnych energetickych firiem. Mysleli to dobre, dopadlo to ako vzdy vsetko v ich rezii. Zatlieskajme si, zeleni roztlieskavaci.

hlpb
8. únor 2023, 11:59

Pro informaci firma Total má aktuálně nainstalované FVE+ VTE o kapacitě cca 13 GW do roku 2025 plánuje 35 GW a do roku 2030 pak 100 GW

Ivan Švančara
8. únor 2023, 14:27

a do roku 2050 milion GW.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516