Plzeňský Doosan Škoda Power dodá první parní turbínu do USA

DomůSpolečnostiPlzeňský Doosan Škoda Power dodá první parní turbínu do USA

Plzeňská společnost Doosan Škoda Power dodá parní turbínu do Spojených států. Určena je pro budovanou paroplynovou elektrárnu ve stodvacetitisícovém městě Lansing ve státě Michigan. Jde o první projekt na území USA, který by podniku mohl otevřít cestu k dalším zakázkám na tomto trhu, řekl dnes ČTK mediální zástupce plzeňských energetických strojíren Ondřej Činčura. Celkovou hodnotu zakázky firma nezveřejnila.

Zákazníci z USA podle něj dosud spíše dávali přednost tamějším, dlouhodobě zavedeným dodavatelům. Firma Lansing Board of Water & Light (BWL) se však rozhodla pro turbínu z Plzně, dodal Činčura.

Nová výstavba je součástí plánu BWL na postupný odklon od spalování uhlí a jeho kompletní náhrady do roku 2025.

Parní turbína o výkonu 80 MW bude součástí nové paroplynové elektrárny o celkovém výkonu 250 MW, která vznikne na místě dosluhující uhelné elektrárny Erickson v Lansingu. Výroba v Plzni už začala, zprovoznění turbíny je naplánováno na jaro 2021.

„Její vysoká účinnost a provozní flexibilita výrazně přispěje k celkovému snížení emisí v této oblasti a zajistí spolehlivou dodávku elektřiny městu Lansing a jeho okolí,“ uvedl vedoucí obchodu pro americký region Doosan Škoda Power Václav Černý.

Ilustrační foto

Lansing je hlavní město státu Michigan, v jehož aglomeraci žije půl milionu lidí.

Přední světový výrobce a dodavatel zařízení pro elektrárny Doosan Škoda Power má více než stoletou tradici výroby parních turbín. Od konce roku 2009 je členem jihokorejské skupiny Doosan Group. Vyrábí a dodává turbosoustrojí, tedy parní turbíny a generátory od tří do 1200 MW.

Využívají je paroplynové, fosilní, jaderné, kogenerační a solární elektrárny i spalovny biomasy. Podnik téměř s desetinovým podílem na světovém trhu parních turbín utržil v roce 2017 šest miliard korun.