Plzeňská společnost Doosan Škoda Power dodá parní turbínu do Spojených států. Určena je pro budovanou paroplynovou elektrárnu ve stodvacetitisícovém městě Lansing ve státě Michigan. Jde o první projekt na území USA, který by podniku mohl otevřít cestu k dalším zakázkám na tomto trhu, řekl dnes ČTK mediální zástupce plzeňských energetických strojíren Ondřej Činčura. Celkovou hodnotu zakázky firma nezveřejnila.

Zákazníci z USA podle něj dosud spíše dávali přednost tamějším, dlouhodobě zavedeným dodavatelům. Firma Lansing Board of Water & Light (BWL) se však rozhodla pro turbínu z Plzně, dodal Činčura.

Nová výstavba je součástí plánu BWL na postupný odklon od spalování uhlí a jeho kompletní náhrady do roku 2025.

Parní turbína o výkonu 80 MW bude součástí nové paroplynové elektrárny o celkovém výkonu 250 MW, která vznikne na místě dosluhující uhelné elektrárny Erickson v Lansingu. Výroba v Plzni už začala, zprovoznění turbíny je naplánováno na jaro 2021.

„Její vysoká účinnost a provozní flexibilita výrazně přispěje k celkovému snížení emisí v této oblasti a zajistí spolehlivou dodávku elektřiny městu Lansing a jeho okolí,“ uvedl vedoucí obchodu pro americký region Doosan Škoda Power Václav Černý.

Ilustrační foto

Lansing je hlavní město státu Michigan, v jehož aglomeraci žije půl milionu lidí.

Přední světový výrobce a dodavatel zařízení pro elektrárny Doosan Škoda Power má více než stoletou tradici výroby parních turbín. Od konce roku 2009 je členem jihokorejské skupiny Doosan Group. Vyrábí a dodává turbosoustrojí, tedy parní turbíny a generátory od tří do 1200 MW.

Využívají je paroplynové, fosilní, jaderné, kogenerační a solární elektrárny i spalovny biomasy. Podnik téměř s desetinovým podílem na světovém trhu parních turbín utržil v roce 2017 šest miliard korun.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *