Domů
Společnosti
Ropné firmě Aramco loni klesl zisk o 21 %

Ropné firmě Aramco loni klesl zisk o 21 %

Společnosti
Bez komentáře
16. březen 2020, 17:04
ČTK

Čistý zisk saúdskoarabského ropného gigantu Aramco loni klesl o 21 procent na 88,2 miliardy USD (2,1 bilionu Kč). Důvodem byl propad cen ropy a slabší těžba. Firma uvedla, že kvůli koronaviru bude muset přehodnotit kapitálové výdaje. Výsledky zaostaly za odhady analytiků, kteří podle agentury Reuters v průměru čekali zisk 92,6 miliardy USD.

Výsledky za loňský rok jsou prvním oficiálním zveřejněním hospodaření od prosince, kdy firma vstoupila na burzu. Z primární nabídky akcií získala 29,4 miliardy USD a tržní hodnota firmy dosáhla 1,7 bilionu USD. Minulý týden však cena akcií Aramka poprvé klesla pod cenu stanovenou pro primární nabídku, a to v reakci na krach jednání mezi členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalšími předními producenty o koordinovaném snížení těžby ropy. Jejich spor pak vyvolal cenovou válku mezi Rijádem a Moskvou.

K poklesu loňského zisku přispěly také nižší marže při zpracování ropy a v produkci chemikálií. Firma také zúčtovala odpisy 1,6 miliardy USD v souvislosti s firmou Sadara Chemical.

Navzdory poklesu zisku firma vyplatí na dividendách za loňský rok 73,2 miliardy USD. Ve firmě vlastní 98 procent stát.

V letošním roce Aramco vzhledem k současným podmínkám na trhu a nestabilitě cen komodit plánuje kapitálové výdaje v rozmezí 25 miliard až 30 miliard USD. Loni činily 32,8 miliardy USD. Cena ropy Brent minulý týden klesla pod 34 dolarů za barel, zatímco když firma vstupovala na burzu, tak činila zhruba 64 dolarů za barel.

Společnost Aramco zůstala nejziskovější firmou na světě. Překonala nejen západní ropné giganty, jako je Exxon Mobil, ale také společnost Apple. Ta v minulém fiskálním roce do konce září 2019 vykázala zisk 55 miliard USD.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se