Rozhodnutí EK o transakci firem E.ON a RWE má i své kritiky

DomůSpolečnostiRozhodnutí EK o transakci firem E.ON a RWE má i své kritiky

Dnešní rozhodnutí Evropské komise (EK), že energetická společnost E.ON smí převzít část majetku firmy innogy, vyvolalo i kritické reakce. Konkurenti a sdružení na ochranu spotřebitelů se obávají příliš silného postavení německého koncernu E.ON na některých trzích a také růstu cen pro spotřebitele. E.ON bude plynem a elektřinou nově zásobit kolem 50 milionů zákazníků v celé Evropě.

E.ON, který kupuje majetek innogy v rámci složité dohody o výměně majetku s německou energetickou společností RWE, smí převzít část majetku innogy, pokud splní určité podmínky. Mezi ně patří i prodej plynárenských a elektrárenských aktivit innogy v České republice.

Ani takovéto a několik menších podobných opatření ale v Německu neuspokojilo všechny. Udo Sieverding ze spotřebitelské centrály v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko je přesvědčen, že podmínky Evropské komise byly příliš mírné. E.ON se totiž nemusí vzdát například podílů v městských firmách nebo v regionálních prodejcích energie.

„Konkurence a inovace půjdou stranou – spotřebitelé a průmyslová lokalita Německo budou muset dohromady nést následky,“ míní prodejce ekologického plynu a elektřiny Lichtblick.

Rozhodnutí EK podle této firmy povede k zásadním změnám na německém energetickém trhu.

Kritici se najdou i mezi politiky. Například podle europoslankyně Zelených Jutty Paulusové se transakcí mezi společnostmi E.ON a RWE sníží možnost výběru pro zákazníky. Naopak politik německých vládních křesťanských demokratů Joachim Pfeiffer transakci vítá. Přispěje podle něj k tomu, že na německém a evropském trhu bude znovu silný hráč.