BNEF: Internet věcí není prozatím v průmyslu a dopravě široce akceptovanou technologií

DomůTechnologieBNEF: Internet věcí není prozatím v průmyslu a dopravě široce akceptovanou technologií

Technologie internet věcí (IoT), která by nejen v průmyslu a dopravě měla do budoucna přispět k optimalizaci procesů a obchodních modelů či k nalezení nových služeb, není prozatím podle průzkumu společnosti Microsoft široce akceptovanou technologií. Hlavními důvody bránícími rychlejšímu rozvoji této technologie jsou vysoké náklady na škálovatelnost řešení a obtížně prokazatelná přidaná hodnota.

Zatímco některé společnosti z energetiky, zpracovatelského průmyslu, zdravotnictví či dopravy zavádějí řešení založená na technologii internet věcí, mnoho společností má problémy s prokázáním a vyčíslením přidané hodnoty v rámci pilotních a testovacích projektů.

Podle průzkumu společnosti Microsoft, o jehož výstupu informoval BloombergNEF (BNEF), končí jedna třetina testovacích projektů neúspěchem.

„Respondenti uvedli, že projekty skončily neúspěchem kvůli vysokým nákladům na škálovatelnost projektu, nízké prokázané přidané hodnotě či kvůli tomu, že klient neměl zavedeny potřebné technologie,“ uvedl BloombergNEF.

Důvody k neúspěchu testovací fáze projektů využívajících technologii internet věcí. Zdroj: BloombergNEF

BNEF upozorňuje, že existuje spoustu benefitů plynoucích z využívání technologií, jako jsou internet věcí či umělá inteligence.

„BNEF spočítalo, že digitalizovaná ropná rafinerie může snížit náklady na rafinaci o 11 %. Plynové elektrárny mohou zase zvýšit provozní marži o 14 %,“ uvedl BloombergNEF.

BNEF nicméně dodal, že návratnost projektu může být pomalá a že těmi, kdo v současné době z projektů zavádějících technologii internet věcí nejvíce profitují, jsou systémoví integrátoři a konzultanti.

„Očekáváme, že standardizace produktů pomůže k rozvoji internetu věcí,“ dodal BloombergNEF.