BNEF: Internet věcí není prozatím v průmyslu a dopravě široce akceptovanou technologií
Technologie internet věcí (IoT), která by nejen v průmyslu a dopravě měla do budoucna přispět k optimalizaci procesů a obchodních modelů či k nalezení nových služeb, není prozatím podle průzkumu společnosti Microsoft široce akceptovanou technologií. Hlavními důvody bránícími rychlejšímu rozvoji této technologie jsou vysoké náklady na škálovatelnost řešení a obtížně prokazatelná přidaná hodnota.
Zatímco některé společnosti z energetiky, zpracovatelského průmyslu, zdravotnictví či dopravy zavádějí řešení založená na technologii internet věcí, mnoho společností má problémy s prokázáním a vyčíslením přidané hodnoty v rámci pilotních a testovacích projektů.
Podle průzkumu společnosti Microsoft, o jehož výstupu informoval BloombergNEF (BNEF), končí jedna třetina testovacích projektů neúspěchem.
„Respondenti uvedli, že projekty skončily neúspěchem kvůli vysokým nákladům na škálovatelnost projektu, nízké prokázané přidané hodnotě či kvůli tomu, že klient neměl zavedeny potřebné technologie,“ uvedl BloombergNEF.
BNEF upozorňuje, že existuje spoustu benefitů plynoucích z využívání technologií, jako jsou internet věcí či umělá inteligence.
„BNEF spočítalo, že digitalizovaná ropná rafinerie může snížit náklady na rafinaci o 11 %. Plynové elektrárny mohou zase zvýšit provozní marži o 14 %,“ uvedl BloombergNEF.
BNEF nicméně dodal, že návratnost projektu může být pomalá a že těmi, kdo v současné době z projektů zavádějících technologii internet věcí nejvíce profitují, jsou systémoví integrátoři a konzultanti.
„Očekáváme, že standardizace produktů pomůže k rozvoji internetu věcí,“ dodal BloombergNEF.
Mohlo by vás zajímat:
Dovedu si představit, že v těžkých provozech typu rafinérie nebo v energetice si někdo dvakrát rozmyslí propojit systém kontroly technologie s internetem věcí, pokud vím tak už někdo/něco dokázal/o zastavit takto řízenou linku slévárny v Německu.
Je téměř jisté, že značné procento takových podniků má bezpečnostní slabiny, někde jsem četl že 4/5 průmyslových areálů mají minimálně jeden nezabezpečený vzdáleně přístupný bod cca 1/5 z nich ten bod má přístupný bezdrátově.
Není namístě očekávat, že by se IoT neprosadil. Jestliže z toho profitují konzultanti a jim podobní, jistě najdou cestu, jak to zařídit (v tomto případě nařídit nebo zadotovat. Sociálně inženýrský byrokrat ví, že bez výživy hyne.).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se