Domů
Elektřina
11 členských států EU již dosáhlo národního cíle podílu OZE pro rok 2020
Podpora OZE

11 členských států EU již dosáhlo národního cíle podílu OZE pro rok 2020

Podíl energie z obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie v Evropské unii vzrostl v roce 2015 na 16,7 % a od roku 2004 se tak téměř zdvojnásobil. 11 členských států včetně České republiky již dosáhlo svého národního cíle pro rok 2020. Ukazují to data zveřejněná Eurostatem

Podíl OZE na hrubé konečné spotřebě energie je jedním ze základních ukazatelů evropské energetické strategie pro rok 2020. Podíl, kterého má být v EU do roku 2020 dosaženo, je 20 %, přičemž v roce 2015 bylo dosaženo hodnoty 16,7 %.

Ve srovnání s rokem 2014 vzrostl v roce 2015 podíl OZE na hrubé konečné spotřebě energie ve 22 z 28 členských států EU.

11 členských států již dosáhlo svého cíle pro podíl OZE na konečné spotřebě energie pro rok 2020. Zdroj: ec.europa.eu
11 členských států EU již dosáhlo svého národního cíle pro podíl energie z OZE na hrubé konečné spotřebě energie pro rok 2020. Zdroj: ec.europa.eu

Nejvyšší podíl má Švédsko, nejnižší Lucembursko a Malta

S více než polovičním (53,9 %) podílem energie z OZE na hrubé konečné spotřebě energie je jasným evropským lídrem v této oblasti Švédsko, před Finskem (39,3 %), Lotyšskem (37,6 %), Rakouskem (33,0 %) a Dánskem (30,8 %).

Na opačném konci pomyslného žebříčku se nachází Lucembursko a Malta (5,0 %), Nizozemsko (5,8 %), Belgie (7,9 %) a Spojené království (8,2 %).

Každý členský stát má pro rok 2020 stanovený národní cíl, který zohledňuje rozdílnou startovní pozici, potenciál OZE a ekonomickou výkonnost daného státu. Z 28 členských států jich svého cíle k roku 2015 dosáhlo 11. Rakousko a Slovensko přitom za svým cílem zaostaly pouze o 1 %.

Nejdále od dosažení cíle pro rok 2020 měly k roku 2015 Nizozemsko (8,2 % do dosažení cíle), Francie (7,8 % do dosažení cíle), Irsko (6,8 % do dosažení cíle), Spojené království (6,8 % do dosažení cíle) a Lucembursko (6,0 % do dosažení cíle).

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Martin Hájek
16. březen 2017, 11:55

ČR již v podílu obnovitelných zdrojů předběhla Německo a je jen těsně za Francií, která měla významně lepší startovní podmínky. Německo s velkou pravděpodobností svůj cíl pro obnovitelné zdroje v roce 2020 nesplní. Cíl nejspíš hlavně kvůli Německu, Francii a Velké Británii nesplní ani celá EU, tedy pokud nezapočteme Brexit, bez Británie by EU cíl splnit ještě mohla, zejména pak pokud by v EU zůstalo Skotsko.

Jan Veselý
16. březen 2017, 12:27

Jak se takové topení dřevem může hodit, co? Jinak jen mohu říct, že zajíci se počítají až po honu a že klíčové je hlavně to nastolení trendu. To se povedlo, spotřeba energií opravdu klesá a podíl OZE opravdu roste. A z "nesplnitelné ambice" se stane buď "těsně jsme to nedali, ale mohli jsme, kdyby jsme více chtěli", nebo "dali jsme to na poslední chvíli".

Martin Hájek
16. březen 2017, 13:54

No spíš je zajímavé, že chudé země jako Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko, Maďarsko nebo i ČR již mají splněno, zatímco ti bohatí a velcí, kteří se navíc pravidelně na mezinárodní scéně bijí v prsa, jak jsou zelení a pokrokoví, a kteří fakticky určili tu agendu pro rok 2020, tak ti své cíle nesplní. To by mělo mít alespoň nějaké politické důsledky - samozřejmě nejsem tak naivní, abych si myslel, že vůči těmto vybraným zemím Komise něco reálně podnikne. Uvidíme... :-)

Milan Vaněček
16. březen 2017, 15:43

Pane Hájek, co je na tom zajímavého, že to chudé země plní. Je to přece jasné-jen v těchto zemích jsou možné takové dotační "OZE tunely" jako byl ten náš fotovoltaický. I v nejbohatším Německu cenu 3x snižovali, když padala dolů cena FV panelů a nikdy by je nenapadlo dávat stejnou dotaci na (technicky velmi snadné) instalace FV na polích jako na instalace na střechách.

Jen ty "chudé země" dovolují zlatokopům drancování.... To snad už každý ví.

Martin Hájek
16. březen 2017, 16:23

Vážený pane Vaněčku, nemáte tak docela pravdu. ČR stojí podpora OZE 41 miliard Kč ročně (údaj roku 2015), Německo 22 miliard Euro. V přepočtu na jednoho obyvatele je tedy Německá podpora OZE (při mírně horším celkovém výsledku) přibližně 2x vyšší. Abyste hned zase nevystartoval s porovnáváním platů, tak prosím, abyste vnímal, že je to jen čistě statistický přepočet. V skutečnosti v ČR platí většinu podpory OZE stát a průmysl, zatím v Německu jsou to naopak převážně domácnosti, takže průměrná Německá domácnost ve skutečnosti platí na OZE několikanásobek toho, co ta Česká (přesné číslo nemám). Jinými slovy podpora OZE je pro Němce i s ohledem na podstatný rozdíl v kupní síle už dnes možná více zatěžující než pro domácnosti v ČR. A to zatím na rozdíl do ČR ještě zdaleka nedosáhli v Německu cíle a budou muset ještě hooodně přidat ( a také samozřejmě připlatit :-)).

energetik
16. březen 2017, 16:31

Přesně tak, stačí se podívat na žebříček korupce. Jak je možnost něco rozkrást, tak jsou postkomunistické státy s vysokou mírou korupce vždy v čele.

Milan Vaněček
16. březen 2017, 16:47

Pane Hájek, je to obrovský rozdil. Němci za ty peníze dostávají 30% výroby el. proudu, my jen něco přes 3%. to je obrovský rozdíl. A Němci za to zaplatí každý rok menší část svého HDP než my. Vše počítáno v Eurech. A že si Němci podporují i svůj průmysl? Proč ne, dobře je živí a hodně jim platí.

Tak kdo myslíte že je na tom lépe??? Uvažujte selským rozumem.

Martin Hájek
16. březen 2017, 17:01

Podle Eurostatu vyrobila ČR v roce 2015 14 % hrubé domácí spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů, to jen pro pořádek.

Já samozřejmě nehodlám obhajovat výstavbu 2000 MW fotovoltaiky, podle mě i dnes stavět tento výkon v ČR by byla naprostá pitomost, tím spíše pak v letech 2009 a 10. Ta technologie ještě není pro nevýhodné podmínky střední Evropy zralá a otázka je, jestli kdy bude. Třeba ano, ale počkejme si, až to bude dávat opravdu smysl bez dotací a fotovoltaika si vydělá i na vedlejší náklady, které budou nutně spojené s její integrací do sítě.

Samozřejmě máte pravdu v tom, že Německo technologie pro větrné elektrárny vyrábí. V tom ovšem může být do budoucna velký problém, protože je zjevné, že není možné pokračovat v rychlosti instalace větrných elektráren, která proběhla loni. Tempo v Německu se podstatně sníží a moc nevidím, kdo by to v EU nahradil. Takže bude potřeba se chytit na zahraničních trzích. Pokud to Němečtí výrobci nezvládnou, tak budou mít obrovské problémy a dopadnou stejně jako výrobci fotovoltaiky v EU.

Milan Vaněček
16. březen 2017, 18:33

Pane Hájek, snad se bavíme o tom co jsme si platili z podpory OZE. Jsou to Vaše čísla, v ČR 41 miliard Kč/rok 2015, v Německu 22 miliard EUR.

A za ně se u nás postavilo ve VtE a FVE méně než 3% výroby elektrické energie. Pár procent navíc je nová biomasa a malé vodní elektrárny ale to že do toho zřejmě počítáte naše staré vodní elektrárny z minulého století, tak to je faul na červenou kartu.

Kdybych tedy srovnal jablka s jablky, co vyrábějí FVE a VtE v Německu a u nás, tak v Německu vyrábí 10 krát více, my investujeme do nich cca 25 miliard Kč ročně to je přes půl procenta našeho HDP, Němci investují cca 20 Miliard EUR, to je půl procenta jejich HDP. Čili je obrovský rozdíl v tom, co jsme dostali za peníze my a co Němci. Němci to navíc chtěli financovat (cca 80% podpory), Češi ne.

Že Siemens je teď po posvěcení fůze největší výrobce větrných elektráren na světě a vyváží je do celého světa snad taky víte. Českou obdobnou firmu v OZE neznám.

Víte, lidem chybí základní pohled na věci, co to stojí a kolik za to dostanete. Teď jsem zrovna četl šokující rozhovor na idnes, odkaz je zde na webu na liště. Pan Cyrani z ČEZu zde říká, cituji:

otázka idnes: Budou se v Česku rozvíjet obnovitelné zdroje stejným tempem jako v Německu?

odpověď: Česká republika už cíle pro rok 2020 splnila, takže nečekám, že by se tu v dohledné době vytvořilo příznivé investiční prostředí. Státní energetická koncepce však po roce 2020 počítá s nárůstem obnovitelných zdrojů ve stejné míře jako s nárůstem jádra. Za tři roky se budeme muset v Česku začít bavit o tom, jaké obnovitelné zdroje budeme stavět. Ale nikdy nebudeme mít prostor pro to, co dnes většinově naplňuje produkci z obnovitelných zdrojů v Německu - větrné parky na moři, takzvané off-shore parky. Off-shorem Česka je jádro.

Je to zase další desinformace: Off-shore parky v Německu jsou menší část Německé výroby elektřiny z OZE. Podívejte se třeba na Agorameter. Není pravda že většinově naplňují produkci z obnovitelných zdrojů v Německu.

Martin Hájek
16. březen 2017, 18:44

Pokud by měl být zahrnutí vodních elektráren faul, tak jste fauloval samozřejmě také, protože ve Vámi zmiňovaných 30 % elektřiny z OZE v Německu jsou samozřejmě staré vodní elektrárny zahrnuté také. Nemá smysl se o to přít, protože v obou zemích je podíl vodních elektráren nevýznamný a podobný. Oněch 41 miliard je samozřejmě podpora všech OZE včetně větru, biomplynu, biomasy atd. není to jen podpora fotovoltaiky. Je to srovnatelné číslo s Německem ve smyslu, že to je veškerá podpora pro OZE. Nevím, co na tom chcete rozporovat.

Jinak Vaše pohoršení nad rozhovorem pana Cyraniho nechápu, neřekl nic nového ani převratného a samozřejmě má pravdu. Když se podíváte na loni instalovaný výkon v Německu, tak off-shore parky vedou. No a ČR si je asi nepořídí, na tom se snad shodneme.

Milan Vaněček
16. březen 2017, 20:08

Pane Hájek diskuse s Vámi ztrácí smysl, vždy provedete nějaký úhybný manévr. moje upozornění že tvrzení pama Cyraniho je desinformace jste "vyřešil" tím že jste dal panu Cyraninovi do úst jiný výrok, který může být pravdivý (ale on pronesl, dle idnes, výrok jiný a nepravdivý).

Jinak pro zpřesnění podíl vodních elektráren u nás na OZE není nevýznamný jak říkáte, je dosti vyšší než FVE a v roce 2015 jenom FVE a VtE v Německu vyrobily až na několik desetin celých 30% spotřeby elektřiny v Německu ( hodně foukalo).

Václav Trejbal
17. březen 2017, 00:20

A co řeknete na tohle, pane Vanečku? Jak to že u nás emise CO2 a spol. klesají a v úžasném, zeleném Německu rostou? Jako to že špinavé, zaostalé Česko má vyšší podíl OZE na spotřebě než skvělé Německo? Jak to že Německo neplní žádný svůj klimaticko-energetický cíl, který si dalo do roku 2020? A jakto, že tam poplatek na OZE je 6,88 centů na KW/h, což je víc než trojnásobek oproti ČR? Zlikvidovali tři národní šampiony (E.ON, RWE, EnBW) a půl bilionu eur tržní kapitalizace, kterou měly v rozvahách mnohé německé obce a z dividend platily školky a nemocnice, aby pomohli Siemensu k 30 ubohým miliardám eur kapitalizace navíc? A to má být jako ta Energiewende?

https://www.ft.com/content/7f2f199a-0a5f-11e7-97d1-5e720a26771b

http://www.spiegel.de/wirtschaft/service/strompreis-eeg-umlage-steigt-auf-6-88-cent-a-1116600.html

https://www.siemens.com/investor/en/siemens_share.htm

http://www.economist.com/news/briefing/21587782-europes-electricity-providers-face-existential-threat-how-lose-half-trillion-euros

Milan Vaněček
17. březen 2017, 11:13

Pane Trejbal, odpovím Vám na všechny Vaše otázky. Z Vašich odkazů je vidět, že jste ekonom, Energiewende byla umožněna obrovským pokrokem vědy a technologií, já Vám ji vysvětlím z technického (a i politického a ekonomického) hlediska.

1) u nás emise CO2 klesají, v Německu (prý) rostou. Přece víte, že naše výchozí úroveň byla vysoká a snížení je především kvůli útlumu (těžkého) průmyslu u nás. Německo bojuje vůči dvěma zlům (dle jejich názoru): nebezpečným jaderným elektrárnám (všimněte si jak nedávno Němci evakuovali JE a jejich stihačky byly připraveny sestřelit obrovský Dreamliner, který při přeletu ČR a Německa nekomunikoval) a špinavým uhelným elektrárnám. U Němců převládla "protijaderná hysterie" nad "CO2 hysterií". Tu druhou podporují především vlastníci a budovatelé JE. Takže Němci úspěšně zavírají JE (při přebytku výroby el. energie v Německu, pamatujete na ty kecy že Němci budou mít nedostatek) a redukce CO2 přijde na pořad až po roce 2022. Emise CO2 z výroby elektřiny v Německu stagnují, nerostou.

2)To Vaše druhé tvrzení pravdou není. V Německu v roce 2015 výroba v high tech slunečních a větrných elektrárnách představovala téměř 30% Německé spotřeby el. energie, to u nás ani náhodou. A naše nejvýznamnější OZE je low tech (bio-masa a -plyn), voda, pak teprve high tech (ale šíleně u nás předražená) fotovoltaika a nakonec zanedbatelný vítr.

3) To již jsem řekl: je těžké sedět na dvou židlích a redukovat JE a uhelné elektrárny SOUČASNĚ. A Němci si dali svůj cíl mnohem výše než my.

4) O Německém poplatku jsem diskutoval výše s panem Hájkem: Němci dávají každoročně na OZE menší část svého HDP než my. A Němci vydělávají 4x více než my (když chcete vidět jak se to dotkne občana). A za to dostali mnohem víc než my a jejich high tech průmysl (Siemens-VtE, Wacker-polysilikon, Meyer Burger-hlavní výrobce zařízení pro fotovoltaiku ve světě, ...) z toho těží. Je to vlastně "nedovolená podpora" průmyslu daňovými poplatníky. To my neděláme, dáváme nesmyslně na podporu OZE každoročně více než třeba na naši obranu. )

5) To že Němci zlikvidovali 3 energetické dinosaury a oddělili z nich nové ziskové společnosti, to je v naprostém pořádku (když jde o prospěch Německého státu a ne jen o akcionáře starých dinosaurů). Naopak Siemens je moderní průmyslová společnost (s velkou tradicí) s celosvětovým trhem (většinu zaměstnanců má Siemens v zahraničí, ale výzkum si drží hlavně v Německu), doporučuji návštěvu jeho výzkumných center v Mnichově či Erlangenu.

6) Ano, to je Energiewende. Začalo to ve vědě a výzkumu (zavření velkých jaderných center, jako Juelich a Karlsruhe) orientací na OZE, pokračovalo to ve vývoji a průmyslové výrobě. O to se my neúspěšně snažíme. Orientace na staré technologie a starou energetiku nás nezachrání.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se