Domů
Elektřina
Elektrifikace průmyslu v EU zaostává. Na vině jsou vysoké náklady a regulace
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

Elektrifikace průmyslu v EU zaostává. Na vině jsou vysoké náklady a regulace

Jedním z hlavních pilířů evropské klimatické politiky je průmyslová elektrifikace. Pokroku v této oblasti ale brání vysoké počáteční náklady, složitá regulace a problémy s infrastrukturou.

Dle serveru Euractiv Unie v oblasti průmyslové elektrifikace zaostává. Průmysl a role evropských dokumentů Clean Industrial Deal and Electrification Action Plan byly tématem nedávné konference pořádané Euractivem na téma „Průmyslová elektrifikace: Cesta Evropy k zelené průmyslové budoucnosti“.

Účastníci konference zdůraznili, že je potřeba zefektivnit povolovací procesy a urychlit připojení k síti, aby se úsilí o elektrifikaci posunulo vpřed. Například Tom Howes, poradce Evropské komise pro zelenou tranzici, zdůraznil, že náklady na schválení nových projektů jsou v současnosti velmi vysoké a povolovací lhůty jsou příliš dlouhé. Poukázal naopak na úspěch Německa, kterému se podařilo využít procesy v rámci evropské legislativy tak, aby umožnily urychlení energetických projektů.

Zpoždění nastávají i při připojování nové infrastruktury k síti. Účastníci panelu uvedli, že v některých případech se čekací doby na připojení protahují až na deset let. Bariérou je také často potřeba modernizace sítě.

Europoslanec Nicolás González Cáceres zdůraznil potřebu jasných pobídek ze strany zákonodárců. Poukázal na důležitost oddělení cen plynu od cen elektřiny a obhajoval využívání smluv o nákupu energie (PPA). Poslanec zdůraznil zásadní roli Evropské zelené dohody při směřování k cílům evropské dekarbonizace.

Stabilita a konzistentnost politik jsou klíčové

Stabilita trhu a konzistentnost politiky byla opakující se témata. Dries Acke, zástupce generálního ředitele společnosti Solar Power Europe, vyzval evropské zákonodárce, aby zachovali kontinuitu a vyhnuli se zbytečným revizím trhu s energiemi. Zdůraznil roli řešení skladování energie při stabilizaci cen elektřiny a snížení závislosti na nestálých trzích s plynem.

Pod drobnohled se dostala i konkurence o PPA mezi tradičními průmyslovými odvětvími a datovými centry. Chiara DiMambro z organizace ECCO obhajovala vyčlenění prostředků na elektrifikaci ve Fondu pro konkurenceschopnost, aby se průmyslovým podnikům usnadnilo uzavírání PPA.

Dalším předmětem diskuze byly geopolitické důsledky dovozu LNG z USA. Nicola Rega, výkonný ředitel Climate Change and Energy v CEFEC, zdůraznil význam dlouhodobých smluv pro zajištění stabilních dodávek, protože Evropa snižuje závislost na ruském plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se