Domů
Teplárenství
ČEZ plánuje nakupovat v Polsku, uvažuje o teplárnách EDF

ČEZ plánuje nakupovat v Polsku, uvažuje o teplárnách EDF

Teplárenství
Bez komentáře
18. květen 2016, 15:44
ČTK

Česká elektrárenská společnost ČEZ uvažuje o předložení nabídky na převzetí polských teplárenských aktivit francouzské firmy EDF. Uvedl to dnes podle agentury Reuters člen představenstva ČEZ Ivo Hlaváč na ekonomickém kongresu v polských Katovicích. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová ČTK zájem firmy potvrdila, uvedla ale, že v první fázi by zatím šlo pouze o nezávaznou nabídku.

EDF letos zahájila prodej svých polských aktivit, jejichž hodnota se odhaduje až na dvě miliardy zlotých (zhruba 12 miliard Kč). EDF má v Polsku osm tepláren, z toho čtyři i s distribucí tepla. Na tamním trhu mají podíl 15 procent.

„Možnost investice do polských teplárenských aktiv, která francouzská společnost EDF nabídla k prodeji, nyní nezávazně posuzujeme. Jedná se o podobné zdroje, s jejichž provozem máme rozsáhlé zkušenosti, navíc v sousedící zemi. Při současných výhledech cen elektřiny představuje regulované teplárenství zajímavou růstovou příležitost,“ řekla ČTK Půlpánová.

V jihopolském Rybniku vlastní EDF rovněž elektrárnu o výkonu 1,7 gigawattu, která se na dodávkách elektrické energie v Polsku podílí sedmi procenty. Hlaváč upozornil, že o elektrárnu v Rybniku se ČEZ nezajímá.

Uhelná elektrárna Rybnik, o kterou ČEZ nemá zájem

S prodejem elektrárny může mít EDF podle dřívějších informací agentury Reuters problémy, protože většina produkce elektřiny v Polsku je ztrátová.

Místní producenti si stěžují na nedostatečnou státní podporu a volají po tom, aby dostávali zaplaceno nejen za dodávky, ale i za udržování rezervních kapacit.

ČEZ již v Polsku působí, vlastní zde uhelné elektrárny ELCHO severozápadně od Katovic a Skawina s celkovým instalovaným výkonem asi 680 megawattů (MW) a malé vodní elektrárny Skawinka a Borek o souhrnném instalovaném výkonu asi 2,5 MW.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se