Domů
Teplárenství
Do konce roku chce United Energy vybrat dodavatele stavby spalovny na Mostecku
Zevo Chotíkov

Do konce roku chce United Energy vybrat dodavatele stavby spalovny na Mostecku

Teplárenství
2 komentáře
29. leden 2023, 10:36
ČTK

Do konce letošního roku by mohlo skončit zadávací řízení na dodavatele stavby zařízení na spalování 150.000 tun odpadu v Komořanech na Mostecku. Se spuštěním zkušebního provozu spalovny se počítá v roce 2026. United Energy jedná se společnostmi a zástupci měst v Ústeckém kraji o budoucích odběrech komunálního odpadu. ČTK to řekla mluvčí United Energy Miloslava Kučerová.

Zájemci o stavební zakázku mohli podávat nabídky do poloviny ledna. „Počet účastníků zadávacího řízení a jejich identifikace je v současné fázi neveřejná informace,“ uvedla Kučerová. Podepsat smlouvu s vybraným dodavatelem by firma chtěla do konce letošního roku. Společnost podala žádost o dotaci na stavbu, která se nyní posuzuje. Odhad celkových nákladů firma nesdělila.

Pro projekt má United Energy platné stavební povolení. „Stavba již byla zahájena v roce 2014 přípravnými pracemi, jako jsou přípojky, komunikace, a nadále pokračuje v realizaci dílčích staveb,“ řekla mluvčí. Spuštění zkušebního provozu se podle aktuálního harmonogramu předpokládá v roce 2026.

Vybudování zařízení energetického využití odpadu je podle vedení United Energy důležitým prvkem procesu dekarbonizace a transformace teplárny v Komořanech. „Chceme spojit žádané a moderní s užitečným. Připravujeme se na odchod od uhlí, které nahradíme alternativním palivem, na které je spolehnutí – lokálním odpadem. Nabízíme tak omezení skládek, odstranění již nevyužitelných komunálních odpadů a jejich využití při výrobě tepla a elektřiny,“ uvedl technický ředitel společnosti Petr Mareš.

Ústecký kraj v roce 2016 schválil plán odpadového hospodářství na následujících deset let. Počítá mimo jiné se spalovnou v Komořanech na Mostecku. Proti spalovně se už dříve postavili ekologičtí aktivisté.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
29. leden 2023, 23:01

Víte co je nejlepší , že dnes se rozbíhá business se spalováním vytříděného odpadu takže vy kvůli EU třídíte aby to pak bylo spáleno.....

Ivan Novák
29. leden 2023, 23:27

Sklo nebo železo nehoří, vytřídit ho pryč dává smysl. Z lepenky s krátkými vlákny už papír neuděláte, a většinu plastů taky recyklovat nejde, spalovna je pro ně správná destinace. A ne všecko, co je typově BRKO, běžný kompostér stráví.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se