
Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky
Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, řekla ČTK mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Náklady stavby se odhadují na sedm miliard korun. Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje, proti povolení se možná odvolá.
„Tato lokalita byla a nadále zůstává prioritní variantou pro realizaci projektu. Lokalita plně odpovídá požadavkům na výstavbu zařízení tohoto typu a splňuje veškeré parametry vyžadované v rámci příslušných povolovacích procesů. I proto nadále postupujeme v souladu s plánem a pokračujeme v navazujících krocích v této lokalitě jako výchozí variantě projektu,“ uvedla Počtová.
Lidé ze sousedních Opatovic nad Labem výstavbu spalovny v roce 2006 odmítli v referendu. Elektrárna proto přemístila záměr do jiné části areálu v katastru Čeperky, kde se proti ní obyvatelé v roce 2022 rovněž postavili v plebiscitu. Radnice se snaží změnit územní plán, proces je ale vleklý.
„Ve středu máme zastupitelstvo, tak se poradíme a předpokládám, že se proti povolení budeme odvolávat. Je na to 15 dní a myslí, že by to bylo i namístě,“ řekla ČTK starostka Čeperky Kristina Vosáhlová.
Obec si nechává zpracovat nový územní plán, ten současný v textové části uvádí, že u elektrárny může být zařízení pro spalování odpadu. Nově chce obec formulaci změnit tak, že v území bude možné spalovat jen odpad vzniklý v areálu elektrárny, ne dovezený. Podle Vosáhlové se ale dá čekat, že elektrárna tento návrh napadne.
Elektrárna zpracovala i záložní záměr spalovny v katastru sousední obce Hrobice, obě lokality jsou v areálu elektrárny. Hrobice s plánem souhlasí, záměr zatím čeká na stanovisko EIA.
V současnosti elektrárna dokončuje zadávací dokumentaci k veřejné zakázce. Výběrové řízení bude vyhlášeno během několika měsíců a zohlední nejen investiční náklady, ale také celkovou efektivitu a provozní náročnost během celého životního cyklu zařízení.
Investiční náklady projektu jsou odhadovány kolem sedmi miliard korun. „Důležitým aspektem je skutečnost, že ZEVO Opatovice získalo podporu z Modernizačního fondu v rámci programu HEAT, a to ve výši přibližně 60 procent investičních nákladů. Tato dotační podpora je vázána na splnění přesně stanovených časových milníků, a proto je dodržení harmonogramu naprosto klíčové. Uvedení zařízení do provozu plánujeme na přelom let 2028 a 2029,“ uvedla Počtová.
Spalovna by měla zpracovávat 150.000 tun odpadu ročně, což představuje 480 tun za den. Vzniklé teplo by se distribuovalo systémem centrálního zásobování teplem elektrárny. Teplo elektrárna dodává do Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi a dalších měst a obcí. V záměru se počítá s roční výrobou tepla 615 terrajoulů (TJ), z čehož 17 TJ činí vlastní spotřeba, a s výrobou elektrické energie 78,5 gigawatthodiny (GWh) za rok. Vlastní spotřeba dosahuje 15,7 GWh.
Elektrárna Opatovice na Pardubicku chce do konce roku 2030 zcela přestat využívat jako palivo hnědé uhlí. Nahradit ho má zemní plyn, biomasa a spalování komunálního odpadu, případně i instalace fotovoltaických panelů. Dekarbonizace bude rozdělena do několika etap, které se budou časově překrývat, uhelné kotle se budou postupně odstavovat.
Mohlo by vás zajímat:
Jestli dnes výtopna spaluje dřevo nebo odpad , tak je to z hlediska vypouštěných emisí v podstatě jedno , takže protestovat proti tomu je nesmysl.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se