Domů
Teplárenství
ERÚ chce vydávat cenová rozhodnutí také pro teplárenství
EPH - Pražská teplárenská

ERÚ chce vydávat cenová rozhodnutí také pro teplárenství

Teplárenství
30 komentářů
20. červenec 2018, 14:19
ČTK

Energetický regulační úřad (ERÚ) chce stejně jako v případě elektřiny a plynu vydávat cenové rozhodnutí pro teplárenství, kde se zatím nepoužívá. Chce tím zajistit transparentní výpočet ceny jak pro teplárny, tak pro spotřebitele. ČTK to dnes řekl mluvčí ERÚ Michal Kebort. Při kontrolách se podle něj úřad bude více zaměřovat na oprávněnost nákladů teplárenských firem, než na přiměřený zisk, jako dosud.

Zatímco regulované složky cen elektřiny nebo plynu stanoví ERÚ každoročně ve svém cenovém rozhodnutí, v teplárenství se používají takzvané věcně usměrňované ceny.

Ty usměrňují způsob výpočtu ceny v závislosti na různých parametrech, například podle typu používaného paliva. Výslednou cenu účtovanou spotřebitelům ale každý dodavatel tepla počítá sám.

„Nová metodika nastaví transparentní pravidla, která zohlední aktuální trendy a zároveň pomohou vytvořit předvídatelné regulatorní prostředí. V praktické rovině hovoříme například o tom, že pro všechny druhy energie, teplárny a výtopny nevyjímaje, budeme vydávat standardní cenová rozhodnutí. Jasná pravidla jsou důležitým předpokladem nejenom pro správnou funkci trhu, ale také pro jejich vymahatelnost,“ uvedl místopředseda Rady ERÚ Vladimír Vlk.

Teplovod Mělník-Praha
Ilustrační foto

Vymahatelnost pravidel podle něj ERÚ zajišťuje mimo jiné kontrolou a případným sankčním správním řízením. Nejasná pravidla ale přispívají k protahování řízení. Pokutované společnosti vracejí prvoinstanční rozhodnutí k rozkladům, případně je napadají soudní cestou.

Podle Vlka se ERÚ v minulosti při kontrolách příliš soustředil na přiměřený zisk teplárenských společností, k jehož výpočtu nebyla nikdy zveřejněna metodika. Úřad se pak s firmami dohadoval o jeho výši. A tento ukazatel sám o sobě ani zdaleka neodhalí skutečnou ekonomiku fungování podniku, uvedl dále Vlk.

„Regulátor by se měl soustředit víc na oprávněnost nákladů a dále na soulad plánovaných a skutečně uplatněných nákladů. Musíme třeba zajistit, aby se v regulovaných firmách za peníze spotřebitelů nepořizovaly luxusní vozy nebo aby se manipulovalo s odpisy. Jmenované příklady mají reálný základ, a to nehovořím jenom o teplárnách,“ dodal Vlk.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Petr
20. červenec 2018, 15:07

Teplárenství není až takový monopol, baráky se můžou vždy odtrhnout a přejít na plyn nebo tepelné čerpadlo.

Daleko důležitější by bylo začít pořádně regulovat ty francouzské koloniální úplatkáře, zloděje a vyděrače, co zabrali naše vodárny.

Jan Veselý
20. červenec 2018, 15:24

A co unbundling, uddělit distribuci tepla od výroby a pustit do kšeftu další zdroje?

Vláďa
22. červenec 2018, 06:04

Realizováno v Hodoníně. Zeptejte se obyvatel Hodonína jaký to mělo pro ně přínos. Místní jenom platí a platí.

Carlos
22. červenec 2018, 09:38

Máte k tomu nějaké podrobnosti? Pokud vím, v Hodoníně byl jenom jeden centrální zdroj energie, respektive jeden, který má/měl v zásadě monopol.

Pro unbundling by byla ale potřeba o dost větší síť, než jenom jedno okresní město, které asi není teplofikované ani z polovičky. To by musely existovat trubky minimálně 20km mezi Hodonínem a Břeclaví, která také nemá centrální rozvod tepla, přestože by byl realizovatelný a plány na něj jsou/byly, ale nějak to usnulo a i tak zcela zazdily celý potenciál spočívající v možnosti jak centrální městské teplárny, tak odkupu tepla z Fosfy Poštorná, kde se maří teplo do vzduchu, nehledě na možnost využití dalšího tepelného zdroje v Gumotexu, šel do háje. Až pak, když by existovala takováto asi 20km dlouhá trubka s dost velkými centry odběru a možností napojení obcí a továren po cestě, by unbundling měl smysl.

Ovšem kde to smysl může mít je třeba Brno, pokud by se podařilo ještě rozšířit teplofikaci (Neví někdo jak je na tom nová výstavba, Vaňkovka, Dorn, Nová Vlněna, Nová Zbrojovka (měli to raději pojmenovat Armora)... z pohledu napojení na teplárnu? AZ Tower má myslím tepelná čerpadla a vrty, nenapojení bych bral normálně jako pitomost, ale pokud berou teplo ze země tak problém nevidím) na většinu objektů, tak by pak připojení zdrojů třetích stran na síť horkovodů smysl mělo. Je sice hezké pokud se předělává parní rozvod na horkou vodu, ale chtělo by to agresivnější strategii rozvoje sítě, nejsem si moc jistý, ale myslím že koleje VUT pod palačákem a ani purkyně nejsou připojeny na síť tepláren. Stejně tak na to není napojen třeba FIT, nebo nádraží v Králově poli (topí se tam snad ještě uhlím)

Carlos
22. červenec 2018, 10:10

Na Vlněnu si odpovím sám:

teplarny. cz/novinka/845/nase-horka-voda-zahreje-vlnenu/

Vláďa
22. červenec 2018, 12:23

Na teplárnu v Hodoníně je též napojená Holíč.

Václav Kopal
22. červenec 2018, 14:16

Třeba ERÚ konečně pochopil že je poněkud hloupé aby CZT bylo podobně drahe jako elektrické topení.

Jan Veselý
22. červenec 2018, 14:45

Ono se to dá zhruba vyjádřit i číselně. Nad 600 Kč/GJ nemá CZT rozumný smysl. Nad 400 Kč/GJ je to napováženou.

Martin Hájek
22. červenec 2018, 17:04

A to jste vydedukoval z čeho?

Jan Veselý
22. červenec 2018, 19:08

600 Kč/GJ je přibližně cena tepla z elektrických přímotopů. Za 400 Kč/GJ už lze uvažovat o plynové kotelně nebo kaskádě tepelných čerpadel.

Martin Hájek
22. červenec 2018, 21:34

To jsou ovšem jen demagogické kecy. Ve skutečnosti je potřeba započítat třeba u plynu účinnost, stálé platby a také třeba návratnost investice. Zkuste pro začátek pobrat trochu rozumu třeba tady: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info

Jan Veselý
22. červenec 2018, 22:37

Počítejte si co chcete. Těch 400 Kč/GJ jsem si nevymyslel, to je nabídková cena, kterou dostal můj kamarád, předseda SVJ od firmy, když by se odpojili od Veolie/Třebovic a uzavřeli smlouvu na dodávku tepla a TUV na 20 let.

Ale já samozřejmě lžu, všechno si vymýšlím, pravdu má lobbista za teplárny.

Martin Hájek
22. červenec 2018, 23:27

Ale já přece nevylučuji, že Váš kamarád takovou nabídku dostal. Mým kamarádům i příbuzným také každou chvíli volá nějaký šmejd a nabízí jim levnou elektřinu nebo plyn a pak jsou moc rádi, když se tu "výhodnou" smlouvu podaří ještě včas vypovědět.

Jan Veselý
23. červenec 2018, 15:17

Úplně mimo, nebyla to nabídka od prodejců plynu/elektřiny. Byla to nabídka: "My vybudujeme u vás v domě zdroj tepla (místo výměníku CZT) a budeme ho provozovat. Vy budete platit za dodané teplo smluvní cenu."

400 Kč/GJ není až tak nereálné, když se větší odběratelé snadno dostanou s cenou plynu na 300 Kč/GJ nebo i níž a tady se jedná o panelák se 70 byty.

Martin Hájek
23. červenec 2018, 21:02

To já vím, ale je to stále stejný princip ze Šimka a Grossmana: "Nechci slevu zadarmo,"pravil vychytrale profesor Zelí a položil na stůl stokorunu. Vypadá to pěkně, ale je tam samozřejmě spousta háčků. Počínaje tím, že musíte mít tzv. stavební připravenost, čímž fakticky velkou část té investice zaplatí SVJ ze svého, včetně plynové přípojky. Že bude samo platit elektřinu, která se v kotelně spotřebuje, že bude zvlášť platit údržbu, obsluhu, servis atd. atd. atd. Takže když si to pak korektně přepočtou, tak jsou vysoko nad 600. Jenomže většina těch nákladů je buď utopená na začátku formou "spoluinvestice" SVJ a nebo je rozpuštěna do nákladů provozu domu, kde je nikdo nenajde. Takže předseda SVJ může svým ovečkám ukazovat fakturu, na které je těch 400 Kč/GJ, ačkoli reálně celkově platí mnohem více - z fondu oprav. Není to nic nového ani objevného, stále stejná rutina.

Martin Hájek
23. červenec 2018, 21:10

A to jsem ještě zapomněl na to, že to údajně dodané teplo se samozřejmě pro jistotu vůbec nebude měřit, ale firma ho odborně vypočte vynásobením konstantou ze spotřeby plynu, takže veškeré problémy kotle s účinností půjdou za zákazníkem, aniž by to vůbec věděl.

Carlos
22. červenec 2018, 20:21

Tak si vezměte kalkulačku a nějaké ceníky, 1GJ je asi 278kWh, při 600Kč, je to 2.15Kč/kWh a při 400Kč 1.43Kč/kWh. Pokud budu topit proudem přímo v nízké sazbě, tak cena jsou 1.9-2.4Kč/kWh, pokud mám tepelné čerpadlo, tak je to někde kolem 0.85-1.2Kč/kWh, cena plynu se pak pohybuje od 1.1Kč/kWh po nějaké 1.95Kč/kWh. To už se opravdu vyplatí topit jiným způsobem. Pokud je to větší dům, tak možná při použití plynu ještě vydělají na výrobě elektřiny v kogenerační jednotce.

Martin Hájek
22. červenec 2018, 21:40

Ono ovšem nejde počítat jenom cenu kWh, kterou ostatně v tarifu D45d ani v NT z 2,15 neseženete. Je potřeba porovnat celkové náklady, včetně návratnosti investice, údržby atd. Tepelné čerpadlo vzduch voda dnes ve skutečnosti vychází celkově jen nepatrně lépe než přímotop. Je to ale tím, že je stále velmi levná elektřina, což se ovšem rychle mění.

Radek
24. červenec 2018, 08:37

Elektřina za 0,85 - 1.2 Kč/kWh v nízkém napětí, to asi ani jako Carlosi. Jen komodita na trhu je dnes v těchto číslech, připočti POZE, distribuci, jistič, daň, OTE a si na ceně kolem 3 Kč min.

Václav Kopal
23. červenec 2018, 05:51

CZT díky dividendové politice akcionářů skončí pokud ERÚ nezačne tvrdě regulovat.

Václav Kopal
23. červenec 2018, 06:20

Tabulka na tzbinfo, na kterou dává odkaz p. Hájek je chybná, špatně je tam cena dřeva místo 3,5 Kč/kg je to max 1,5 Kč/kg.

Nezohledňuje také počáteční investici např. pro plyn topení je to tak 300 000,- dům, při elektrickém topení tak do 50 000,- a to ještě ušetříte za plynovou přípojku.

Jenom přípojku CZT s výměníkem... minim za 100 000,-

Martin Hájek
23. červenec 2018, 12:46

Tak dřevo může být samozřejmě i zadarmo, když si ho ukradnete z lesa a nebo získáte třeba odpadní stavební dříví. Navíc šly ceny hodně dolů v poslední době v souvislosti s likvidací kůrovcové kalamity, samozřejmě na TZB ty tabulky neaktualizují každý měsíc. Počáteční investice tam jsou zohledněné. Opět může být debata o číslech, jestli mají být vyšší nebo nižší, ale to nebylo smyslem mého příspěvku. Jeho smyslem bylo, že počáteční investici je potřeba zohlednit, jinak se porovnávají jablka s hruškami a výsledkem je pustá demagogie.

Václav Kopal
23. červenec 2018, 13:41

Pak jsou ale nejvýhodnější přímotopy a indukční deska na vaření. Bez teplárenského režimu a jen kondenzační elektrárny. Tak před 25 lety to ČEZ takhle prosazoval.

Martin Hájek
23. červenec 2018, 14:07

Opravdu nevím, jak jste na to přišel...

Jan Veselý
24. červenec 2018, 08:13

Na indukční desce vařím a nic jiného už doma nechci. Je to provozně jednodušší, bezpečnější, lehčí na údržbu a čistění, má to lepší regulovatelnost, je to energeticky účinnější a levnější než nějaký trapný zemní plyn. Jediné, co by mě mohlo trápit, je asi to, že nevařím doma podle zásad Feng Šuej, ale netrápí.

Václav Kopal
24. červenec 2018, 07:39

CZT systémy vznikaly jako městské podniky jako levná a ekologická varianta vytápění uhlí a dřevem začátkem 20. Století a byl o něj velký zájem , např v Holešovicích - Veletržní palác , pivovar, jatka...

Od cca 1996 se ve velké části Prahy plynové kotelny nahradily CZT z EMĚ protože to bylo výhodné a levnější.

Dnes je CZT díky ekologii předražené a slouží ke generaci zisku svým majitelům např PTAS z 5mld Kč obratu 3/4 mld Kč dividenda.

Dnes developeři v Praze, kteří staví v dosahu CZT se na něj připojí jen vyjímečně.

Jan Veselý
24. červenec 2018, 08:08

Na to existuje dobrý citát: "Pokud je něco jednoduchý a hodně výdělečný byznys, je to důkaz toho, že tam trh nefunguje jak má." A není se čemu divit, tohle je monopolní podnikání, které je navíc ve vztahu k zákazníkům legislativně zvýhodňované. Je jen otázkou, jestli do toho vstoupí legislativa a udělá změny, aby se do systémů CZT pustila konkurence/změnil se obchodní model jejich fungování nebo je jejich majitelé svou nenažraností naženou do "spirály smrti".

Václav Kopal
24. červenec 2018, 08:22

No tak ta spirála smrti už je v Jablonci Liberci kde to MVV energie za investovala od své matky plynové kogenerační jednotky teplo šlo na 700Kč/GJ všichni se začli odpojovat a tak to radši prodali městu.

Odhaduji že něco podobného nastane i v Praze.

Jan Veselý
24. červenec 2018, 08:59

Další citát: "Hogs get fat, pigs get slaughtered". Bohužel se to nedá podobně trefně přeložit do češtiny. Hog (prase) ztloustne, pig (prase) půjde na porážku. Jenže be a hog (být prase) v hovorové angličtině znamená být dravý, hladový po úspěchu, be a pig (být prase) znamená být hamižný, chamtivý, nenasytný.

Radek
24. červenec 2018, 08:37

Elektřina za 0,85 - 1.2 Kč/kWh v nízkém napětí, to asi ani jako Carlosi. Jen komodita na trhu je dnes v těchto číslech, připočti POZE, distribuci, jistič, daň, OTE a si na ceně kolem 3 Kč min.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se