Jezero v bývalém uhelném lomu na východě Německa by mohlo sloužit jako zdroj tepla
Rozvoj využívání tepelných čerpadel není pouze výsadou domácností a firem, větší uplatnění by mohly nalézt i v teplárenství. Kromě využívání tepla odpadních vod, které je diskutováno například i v Česku, by jako zdroj tepla mohla posloužit i jezera. Jedním z nich by se mohlo stát i umělé jezero v bývalém uhelném lomu u německého města Chotěbuz. Tepelná čerpadla by tak v budoucnu mohla nahradit dodávky tepla do tamní tepelné soustavy z nedalekého hnědouhelného zdroje.
Tepelná čerpadla se v současné době jeví jako jeden z hlavních prostředků pro náhradu fosilních paliv ve vytápění. Instalována však nemusí být přímo u spotřebitelů, podobně mohou být využita pro dodávky tepla skrz soustavy centrálního zásobování teplem (CZT). V tomto případě mohou využívat velké zdroje nízkopotenciálního tepla, jako například odpadní vody či jezera.
Jeden takový projekt se rýsuje na východě Německa u města Chotěbuz, které leží v německé části Lužice. Podle serveru Clean Energy Wire tamní město zvažuje vybudování tepelných čerpadel, která by odebírala teplo z jezera Ostsee. To je vůbec největší umělou vodní plochou v Německu, vzniklo zatopením bývalého hnědouhelného lomu.
Tepelná čerpadla napojená na toto jezero by podle serveru mohla pokrýt až 40 % potřeb tamní tepelné soustavy, do které je připojena zhruba polovina obyvatel statisícového města. Náklady na výstavbu tohoto zařízení jsou očekávány na úrovni okolo 80 milionů eur.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková při návštěvě města podle serveru uvedla, že se jedná o dobrý příklad německé ambice ukončit výrobu energie z uhlí v příští dekádě. Podle Baerbockové bude vláda nyní koordinovat snahy o zajištění finančních prostředků, a to jak na regionální, tak i národní a evropské úrovni.
"To znamená, že je třeba investovat do alternativ a že v letošním roce musíme položit finanční základy," dodala ministryně.
Mohlo by vás zajímat:
Klasické tepelné čerpadlo voda/voda, nic světoborného, to že to bude mít teda větší výkony a nebude se s tím ohřívat jeden objekt je tedy věc jiná...
Voda v jezeře je příliš chladná na to , aby tepelné čerpadlo efektivně fungovalo do vysokoteplotní teplárenské soustavy ......
V zimě je to teplejší, než vzduch.
TČ budou muset být dvojstupňová. Bude to drahé, ne moc efektivní, ale bude to "zelené".
funguje vůbec přidávání příspěvků ?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se