Domů
Teplárenství
Konkurence pro ČEZ a EPH: O aktiva Vattenfallu se zajímá i německý Steag

Konkurence pro ČEZ a EPH: O aktiva Vattenfallu se zajímá i německý Steag

Mezi potenciální kupce německých hnědouhelných aktiv společnosti Vattenfall by se mohla zařadit německá společnost Steag, informuje deník Handelsblatt. Jasno by mělo být do konce roku, kdy všichni zájemci musí předložit své oficiální nabídky.

Steag by se mohl stát vítaným zájemcem, jelikož by se těžba hnědého uhlí na východu Německa prodala „do německých rukou“. Prodej aktiv německé společnosti Vattenfall upřednostňuje.

Zástupci Steagu i Vattenfallu se odmítli k novým informacím vyjádřit, avšak akcionáři společnosti Steag byli o možnosti této akvizice informováni. Pořízení hnědouhelných aktiv by bylo konzistentní se strategií Steagu – v době, kdy se většina velkých energetických společností snaží investice do fosilních zdrojů omezovat, Steag plánuje uhelné či plynové elektrárny nakupovat.

„V Německu je tolik společností, které se snaží elektráren spalujících fosilní paliva zbavit, že by se měly naskytnout nějaké atraktivní příležitosti.“
Joachim Rumstadt, generální ředitel společnosti Steag

Dalším důvodem, proč by elektrárny Vattenfallu mohly být pro Steag atraktivní, je skutečnost, že do 10 let bude nejspíš muset uzavřít polovinu ze svých současných 11 elektráren produkujících 9 000 MW z důvodu jejich stáří.

„Rád bych udržel 9 000 MW,“ říká Joachim Rumstadt. Toho však podle něj musí společnost dosáhnout bez zvýšeného rizika.

Společnosti ČEZ a EPH jsou zatím jedinými zájemci, kteří svůj záměr oficiálně potvrdili. Steagu, stejně jako dalším potenciálním zájemcům, už moc času nezbývá – svou nabídku by Vattenfallu měli předložit do konce letošního roku. Zatím poslední společností, která o aktiva Vattenfallu projevila zájem, je společnost Vršanská uhelná.

Mezi zájemci se poněkud neobvykle objevila i ekologická organizace Greenpeace. Tu však Vattenfall z tendru vyřadil, kvůli nesplnění požadavku na maximální zisk.

Autor úvodní fotografie: Bert Kaufmann

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se