Domů
Elektřina
Mládek: Výběr variant prolomení limitů těžby v severních Čechách se zúžil na dvě

Mládek: Výběr variant prolomení limitů těžby v severních Čechách se zúžil na dvě

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek po pondělním jednání tripartity v rozhovoru pro Český rozhlas řekl, že po předložení několika materiálů se jednání posunula, protože z původních čtyř variant prolomení limitů se výběr variant zúžil na dvě.

„V zásadě nikdo nepodporuje variantu číslo 3, to jest částečné prolomení limitů na dole ČSA, které by znamenalo zbourání 170 domů v Horním Jiřetíně, protože to prostě ekonomicky nevychází. V zásadě také nikdo nepodporoval variantu, že by limity měly být zachovány. Zdá se, že je minimálně konsenzus na tom, že limity by měly být prolomeny alespoň na dole Bílina a ta debata se vede o dole ČSA,“ řekl Mládek.

Podle Mládka nyní přichází v úvahu, že buď vláda rozhodne, že limity budou prolomeny pouze na lomu Bílina nebo budou prolomeny jak na dole Bílina, tak na dole ČSA. Ve hře je navíc stále dříve avizovaná možnost, že by se rozhodnutí o prolomení limitů na dole ČSA, které by znamenalo zbourání celého Horního Jiřetína, odsunulo o pět let do roku 2020.

Toto rozhodnutí kritizují jak horníci, tak prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který řekl, že by obyvatelé dotčených oblastí měli jasně vědět, kde se budou prolamovat takzvané těžební limity hnědého uhlí. „Odkládat rozhodnutí si myslím, že není moudré. Není to zodpovědné k občanům, kteří v těchto lokalitách žijí. Měli by natvrdo vědět, zda mají svoje byty a domy v zónách, kde se budou prolamovat limity, nebo nemají,“ řekl Hanák.

Není jasné, zda bude uhlí z dolu ČSA potřeba

Ministr Mládek v rozhovoru pro Český rozhlas dále uvedl, že pro posunutí rozhodnutí do roku 2020 je pro tripartitu silným argumentem to, že firma ČEZ musí do roku 2019 rozhodnout, jestli bude provozovat elektrárnu Pořerady, nebo ji v roce 2024 zavře. „Pokud ji zavře, uhlí z ČSA není zapotřebí,“ dodal.

Co se týče lomu Bílina, u kterého by prolomení limitů neznamenalo žádné bourání lidských sídel, tam Mládek již na konci června uvedl, že kvůli potřebám českého teplárenství je naopak pro okamžité prolomení limitů.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde:

Zdroj úvodní fotografie: www.sdas.cz

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.