Domů
Uhlí
Situace na trhu s energiemi se mění: Uhlí v Německu ztrácí na konkurenceschopnosti
Černouhelná elektrárna Bergkamen, které byla přiznána kompenzace za uzavření. Její povinný termín uzavření bude pravděpodobně zrušen až do roku 2024. Zdroj: Steag
Zdroj: Steag

Situace na trhu s energiemi se mění: Uhlí v Německu ztrácí na konkurenceschopnosti

Poté, co začal zemní plyn v předcházejících dvou letech spolu s omezováním ruských dodávek do Evropy zdražovat, bylo nutné jeho spotřebu co nejvíce snížit, k čemuž pomohlo i intenzivnější využívání uhelných elektráren, především těch spalujících černé uhlí. Aktuální fundamenty nicméně naznačují, že letos by situace mohla být mírně odlišná a výroba elektřiny z černého uhlí znatelně nižší. K citelnému meziročnímu poklesu by mohlo dojít především v Německu, které stále disponuje značným instalovaným výkonem v uhlí a v loňském roce odložilo vyřazení některých zdrojů, přičemž další zdroje se na trh vrátily z rezervy.

Evropa loni čelila bezprecedentní situaci, kdy se ceny energetických komodit vyšplhaly na několikanásobek hodnot z předchozích let a denně přepisovaly historická maxima. Nejkritičtější byla situace především na trhu se zemním plynem, což se propisovaly i do cen elektrické energie na velkoobchodních trzích napříč Evropou, které se během loňského léta zcela vymkly kontrole. Jedním z hlavních cílů bylo naplnění podzemních zásobníků plynu před nadcházející zimní sezónou, přičemž k uvolnění většího objemu pro vtláčení do zásobníků pomáhaly i staré uhelné elektrárny, které snižovaly spotřebu plynu pro výrobu elektřiny.

Návrat na trh zažívaly především elektrárny spalující černé uhlí, které sice Evropa musí ve velké míře také dovážet, nicméně jeho ceny byly i po prudkém růstu stále dostatečně atraktivní pro výrobu elektřiny i ve starých elektrárnách, které z pohledu účinnosti výroby elektřiny značně zaostávají za svými moderními protějšky. Letos by však výroba černouhelných elektráren mohla opět klesnout, a to především v Německu.

Podle predikcí společnosti Argus by během letošní letní sezóny, tedy období šesti měsíců od dubna do září, mohla výroba německých černouhelných elektráren poklesnout ve srovnání s loňským létem o téměř pětinu na průměrných 4,8 GW. Ve srovnání s pětiletým průměrem za období 2018 až 2022 by šlo o pokles o 5 %.

Nižší výroba z uhlí za předpokladu nižší spotřeby

Predikce poklesu výroby německých černouhelných elektráren se opírá o scénář, který počítá s meziročním poklesem poptávky po elektřině o zhruba 4 %, tedy o srovnatelnou hodnotu s poklesem mezi lety 2022 a 2021, za kterým stály především vysoké ceny elektřiny s negativním dopadem na průmyslovou výrobu, stejně tak jako omezování spotřeby domácností a maloodběratelů ve snaze šetřit.

Scénář dále počítá s meziročním nárůstem výroby větrných a solárních elektráren o 7 %, resp. 5 %, dále s poklesem výroby hnědouhelných elektráren o 5 %. V případě výroby elektřiny z vodních, biomasových a dalších zdrojů scénář počítá se sezónním normálem, podobně i v případě přeshraničních toků elektřiny mezi Německem a jeho sousedy. Oproti loňském létu Německo již nedisponuje žádnými jadernými elektrárnami, přičemž loni dosahoval celkový instalovaný výkon tehdy zbývajících tří bloků zhruba 4 GW.

Podle odhadů Argusu by podíl výroby černouhelných elektráren v mixu černé uhlí – zemní plyn, kdy tyto zdroje spolu běžně soutěží na elektroenergetickém trhu, měl dosáhnout 37 %, podobně jako během posledních dvou měsíců. Během loňského léta přitom černouhelné zdroje zaujímaly 40 % z průměrných 14,8 GW výroby elektřiny z černouhelných a plynových zdrojů. Nižšímu zastoupení uhlí vůči loňského létu napovídají současné forwardové ceny uhlí, zemního plynu a emisních povolenek, které jsou hlavním faktorem, který ovlivňuje konkurenceschopnost uhlí a plynu na trhu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(32)
Martin Prokš
26. duben 2023, 15:10

Dobrý den,

Nějak mi to vše hlava nebere - nebo možná právě bere :-(

Síť - zákazníci - má nějakou spotřebu. Roční úhrn je rok od roku zhruba stejný, plus mínus kolem 5 procent. Předpovídat přesná čísla je spíše věštění z křišťálové koule. Např. Německo si v dost blízkém horizontu zakázalo vytápění fosilem a vše bude převádět na tep. čerpadla a přímotopy. Doprava také přechod ne elektřinu. Dále elektrifikace všeho na co člověk pomyslí a zahození fosilů. To je velmi silný prorůstový trend ve spotřebě elektrické energie. Proti tomu jde ale nastupující deindustrializace Německa a EU a pád do chudoby. Takže čert ví jak to se spotřebou bude.

Tuto spotřebu je třeba nějak krýt výrobou. Ne jen celkovým úhrnem, ale v každém zlomku vteřiny. Cenu na future i spot trzích nastavuje rovnováha nabídky a poptávky. Pro tento a příští rok jsou CO2 odpustky a fosilní elektrárny k dispozici, rezervy jsou aktivovány, takže se nikdo extra nebojí nedostatku a ceny jsou jaké jsou. Ano s výhledem 2 let je zdrojů jakš takš dost a ceny asi tento rok (snad) dramaticky nevystřelí. Ale jak se začnou řiditelné fosily odstavovat a zadarmo přidělované odpustky rušit, tak ten potřebný dostupný výkon nebude a cena poletí zase raketově nahoru. To je trh.

Samozřejmě tento tržní mechanismus může být poškozen tím, že státy zavedou masivní kapacitní mechanismus. Vytvoří něco jako státní energetickou zajišťovací agenturu, která v rámci kapacitního mechanismu nasmlouvá elektrárny o významném výkonu. A na trh pak bude prodávat něco jako zaručený baseload v objemu třeba 70 procent s tím, že o zbytek se nějak postará "trh" (a když občas ten trh nebude mít kde brát, tak se to označí za selhání trhu a důvod ke znárodňování). O těch elektrárnách pak bude tvrdit, že to jsou regulační elektrárny ve zvláštním režimu, které je nutné z toho či onoho vyjmout a že na to existují předpisové výjimky... Taková klasická socialistická prasárnička a maškaráda. A k tomu podle mě směřujeme, o to hrají jednotlivý výrobci, o tom jsou vyjádření těch mluvících hlav z ČEZu, pana Šnobra a tak co tu za poslední měsíc proteklo serverem a novinami. Protože je jasné že když od tohoto vlaku nenaskočí včas, tak zůstanou z kola ven a budou v tom balíku "trhu". Toho "trhu" co musí odpustky kupovat, všechna nařízení plnit a všechna negativa se bude svalovat na ně a bude jim hrozit sankce a znárodňování a vše okolo. V Německu toto už nějakou dobu evidentně běží, tam jsou v přípravách zase napřed....

Heil Gréta!

Ivan Švančara
26. duben 2023, 15:18

naprosty suhlas, zialbohu.

Tomáš Foldyna
26. duben 2023, 16:23

Přesně jak píšete. Tyto "regulační elektrárny" budou vesele spalovat fosilní paliva kdykoliv bude potřeba a kolik bude potřeba. Můžeme se dostat do paradoxní situace, že přes mnohonásobek instalovaného výkonu OZE, baterie a vodík budeme stále potřebovat dejme tomu 40% i více instalovaného výkonu ve fosilních zdrojích, které poběží "občas".

K tomu desítky Gigawattů fotovoltaických panelů nainstalovaných údernicky za rekordně krátkou dobu budou za dejme 25-30-35 let se zvyšující se pravděpodobností podobně hromadně odcházet, pokud nepočítáme, že už budou poněkud zdegradované - mají li reklamní materiály pravdu, tak jen a nějakých 12%.

Tisíce větrných elektráren budou ve výškách 200 metrů potřebovat údržbu a postupně třeba i měnit vrtule, mechanické části a třeba i celé. Čím rychleji je najednou postavíme, tím více této údržby a výměn bude třeba provést v kratší době...

Nepochybuji, že technicky "všechno jde", ale je otázka, co to bude stát a jaké budou důsledky.

hlpb
26. duben 2023, 18:27

Spotřeba zákazníků rozhodně stejná není. Soused roky odebíral ze sítě 9 MWh/rok pak si nainstaloval střešní FVE a ročně vyrobí 9 MWh/rok z toho spotřebuje 7 MWh, 2 MWh si vezme ze sítě a 2 MWh pošle do sítě. Jeho spotřeba ze sítě tak klesla o 75%. Loni podobně klesla spotřeba 34.000 odběratelů = celkem to znamenalo = 300 GWh/rok vlastní výroby a spotřeby. Letos to bude dalších 90-100.000 tisíc. V Německu loni přibylo cca 300.000 střešních FVE, v celé EU to bylo 2 miliony střešních FVE. Jiný reálný příklad firma má dlouhodobou spotřebu 13 GWh/rok, nainstalovala si střešní FVE, která jim vyrobí 2 GWh/rok tzn. firma snížila odběr ze sítě o 15%.

Oldřich Vašíček
27. duben 2023, 09:35

No a kolik se díky sousedovi a jiným FVE na střechách zbouralo fosilních elektráren? To že má nižší roční, ale nepředvídatelnou spotřebu, nic neřeší. Jen to, že ta fosilní elektrárna spaluje na volnoběh a její provoz se platí těmi, co mají spotřebu stabilní.

Kolik, z těch 7MWh vyrobil v zimě a v noci? (I když noc je předvídatelná. :))

Dokud se, díky těmto instalacím, nebude moci zbourat fosilní elektrárna, tak je to jen náklad navíc.

Michael Sanitrnik
27. duben 2023, 11:16

Problém není stojící fosilní elektrárna, ale její provoz. Každou hodinu, kterou nejede, protože ji nahradily OZE je úspora emisí. Možná vás to překvapí, ale těch byznysů, které se přizpůsobují sezónnosti, je docela hodně. Chcete tvrdit, že lyžařský areál je nesmysl, protože v létě se nelyžuje? Nikoliv, pouze musí nastavit byznys model tak, aby sezónnost dokázal pokrýt. Nejlepší příklad: teplárny. Ty by se asi taky měly zbourat, když vytápí jenom v zimě, chápu to správně?

Jan Čeřovský
27. duben 2023, 16:45

Ta fosilní elektrárna tedy poběží 4 zimní měsíce a zbylých 8 měsíců v může být odstavena. Takže za to spálíjen 1/3 uhlí a a vyprodukuje jen1/3 CO2. To není marná úspora. K tomu v zimě vyrábí větrné elektrárny. Nemecko má plány na kapacitu 140 Temelinů z větru. A mezi tím asi bude v létě hodně přebytků z FVE a z nich se začne vyrábět v vodík který už lze uskladnit na zimu a v zimě z něj bezemisne vyrobit elektřinu třeba. Asi to půjde.

Radomír
27. duben 2023, 12:12

FVE je super. Využívám ji už 15 let bez dotací a dodávek do sítě. Jenže od listopadu do konce února nevyrábí. Tak z čeho ji chtějí Němci brát když ruší jádro a plynové kotle v domácnostech a nahrazují je tepelnými čerpadly. Navíc EU zakazuje používání efektivních chladiv do těch TČ a nahrazují je horšími na bázi propanu a butanu. Tak se pak nedivte až vám vybuchne byt z důvodu poškození ledice ;-)

Petr
26. duben 2023, 18:39

Německo má už teď roční přebytek 25 TWh. A větrné a sluneční elektrárny se dál rozrůstají.

Emil
26. duben 2023, 19:44

Už teď jen 25 TWh, pět let zpátky to byl dvojnásobek, a to je v tom ještě 33 TWh jaderek, které už nic nevyrobí.

richie
28. duben 2023, 15:35

ad Petr 26. duben 2023, 18:39

Německo má už teď roční přebytek 25 TWh. A větrné a sluneční elektrárny se dál rozrůstají.

ano to je presne ten skresleny pohlad ludi co nechapu suvislosti a fyzika je pre nich sproste slovo .. pretoze uz len pouceny clovek (nie specialista) vie, ze napriek tymto sumarnym prebytkom maju takmer na dennej baze nedostatok energie v spickach a nezazivaju pravidelny blackout len vdaka parazitovaniu na susedoch, ktori este maju dostatok riaditelnych zdrojov .. ak by ale vacsina susedov mala rovnaky mix ako ma Nemecko, tak je problem globalny a nema ho kto zachranovat ..

Aleš Vanga
26. duben 2023, 18:21

Jaderky v roce 2022 v Německu vyrobily 6 % elektřiny.

Po jejich "slavnostním" odstavení mohou očekávat pokles výroby z uhlí jen "experti" německého ministerstva pro klimatickou změnu (a zbývajícího průmyslu), delegovaní stranou zelených.

Petr
26. duben 2023, 18:40

Německo instaluje obrovské GW větrné a sluneční energie.

Emil
26. duben 2023, 19:51

Instaluje "obrovské GW" a pořád je tam největším zdrojem uhlí. V čem asi bude problém...

Petr
26. duben 2023, 21:21

Za posledních 12 měsíců v Německu suverénně vede větrná energie.

Emil
26. duben 2023, 21:32

Ani omylem. Uhlí 32,51 %, vítr 24,8 %. Viz data ENTSO-E.

Slavomil Vinkler
26. duben 2023, 22:03

Může instalovat jakékoli množství, instalace nestačí. Musí točit, nebo mít baterie a ty nejsou a v dohledné době nebudou. Co takže vyrábět a svítit jen když točí?

Aleš Vanga
26. duben 2023, 23:00

Německo rok 2022, výroba elektřiny:

29,7 % - uhlí (černé + hnědé)

23,1 % - vítr (pevnina + moře)

14,2 % - zemní plyn

10,9 % - soláry

Jestli toto je "suverénní vedení" větru... Ale v očích zelených nepochybně ano - náboženský fanatismus hraje svou roli.

A vyrobit elektřinu z větru, když ji nedokážete přenést a spotřebovat, a naopak ji "nevyrobit", když ji potřebujete, není žádná výhra.

https://energy-charts.info/charts/energy_pie/chart.htm?l=de&c=DE&interval=year&year=2022&source=total

hlpb
27. duben 2023, 06:57

Podíl vyrobené EE v roce 2023 dle zdrojů v Německu k 26.4.:

1. OZE = 53,3% (vítr = 33%)

2. fosil = 42,5% (uhlí = 29,5%)

3. JE = 4,2%

richie
28. duben 2023, 15:41

klasicky blahov prispevok mimo temu

ale ked uz tu je, viete aj kolko z tej vyrobenej OZE sa spotrebovalo priamo v Nemecku a kolko sa "pretlacilo" vo forme prebytkov k susedom .. a kolko EE sa zas dotiahlo v case nedostatku (v podstate 2x denne) z "nezelenych" zdrojov?

hlpb
27. duben 2023, 07:26

Za první 3 měsíce tohoto roku Německo nainstalovalo:

2,7 GW = FVE

0,5 GW = VTE onshore

0,14 GW = VTE offshore

Tyto nové zdroje vyrobí=nahradí (fosil, JE) 4 TWh/rok, při současném tempu by mohlo Německo letos nainstalovat nové VTE+FVE které nahradí (fosil, JE) 20 TWh/rok.

Jen poznámka na závěr, proti Číně je to tempo pořád nízké. Čína za první 3 měsíce nainstalovala 34 GW nových FVE!!!!!!!! Letos tak překoná 100 GW/rok (za celý loňský rok nainstalovala rekordních 87 GW, letos by to mohlo být přes 120 GW)

Oldřich Vašíček
27. duben 2023, 09:38

Můžete to, prosím, srovnat, kolik současně Čína otevřela nových uhelných elektráren? Takto je to číslo úžasné, ale záleží na kontextu.

hlpb
26. duben 2023, 18:32

výroba z uhlí Německo 1-4/2023 = 49 TWh

výroba z uhlí Německo 1-4/2022 = 54 TWh

Za první 4 měsíce klesla výroba z uhlí v Německu o 10%.

richie
28. duben 2023, 15:52

zas blahova demagogia a jeho "kejkle" s cislami

tak skusme iny pohlad

vyroba EE Německo 1-4/2023 = 178 TWh

vyroba EE Německo 1-4/2022 = 161 TWh

za prve 4 mesiace klesla celkovavyroba EE v Nemecku o 10% .. teda nie len z uhlia

Pravoslav Motyčka
26. duben 2023, 23:25

Ten pokles spotřeby je poměrně brutální skokem se udělali úspory ,které by se jinak dělali mnoho let a část populace padla do energetické chudoby a část firem omezila výrobu. Vývoj do budoucna je hodně nejistý osobně sázím na další pokles životní úrovně lidí v roce 2023 a růst spotřeby el. energie až v roce 2024 o nějakých 40TWh v celé EU. Skutečnost je taková ,že ten pokles spotřeby pořád pokračuje ( zákaz zářivek atd...) a ta tepelná čerpadla ho jen tlumí. Elektromobilita se projeví na spotřebě citelně až od roku 2027 , kdy se budou EV prodávat masově - více než auta se spalovacím motorem. Navíc s ústupem klasického vytápění budov a ropy na silnici bude celková spotřeba dál klesat , protože tepelné čerpadlo nebo EV jsou přibližně 2x účinnější než přímé pálení paliva v kotli nebo ve spalovacím motoru ,takže paliv pro záložní elektrárny bude dost. Velmi příznivě se na budoucnosti projeví také přechod na hodinové tarify a akumulace EV. Pokud vývoj nebude vyloženě překotný pak nám black out příštích 7 let nehrozí. Možná drahá elektřina v chladné části roku . Po roce 30 se už budou prodávat patrně jen EV a asi nebude možné koupit kotel na vytápění domu , úspory budou vyčerpány nebude dostatek volných střech pro FVE. Takže bude velký tlak na růst spotřeby elektřiny a záleží na tom , jak to budou státy řešit , ale pořád bude platit , to že bude dost paliv pro výrobu elektřiny , protože se ušetří v dopravě a vytápění budov.

Oldřich Vašíček
27. duben 2023, 09:43

O kolik je EV nebo TČ účinnější, když se min 50% energie vyrábí ve fosilních elektrárnách (no a v noci a v zimě i více %)? A to včetně konverze.

Taky se může stát, že sice bude "masový" prodej EV po roce 2027, ale zároveň se budou provozovat spalovací auta starší 20ti let (taková Kuba :) ).

Michael Sanitrnik
27. duben 2023, 11:22

Za každých okolností je lepší provozovat EV, i pokud se 50% elektřiny vyrobí spalováním, než spalovací auto, které neumí jinak než 100% spalovat PHM. Nemluvě o tom, že i samotná výroba PHM z ropy spotřebuje enormní množství elektřiny - stejné elektřiny, na kterou EV dovede už přímo jezdit...

Aleš Vanga
27. duben 2023, 14:23

Elektromobil "vynuluje" uhlíkovou stopu použitou na svou výrobu po ujetí cca 40 tis. km - pokud jezdí jen na elektřinu z OZE.

V Německu je to při aktuálním mixu cca 80 tis. km.

Do nějakých 30 tis. km v Německu s dieselem vyprodukujete méně CO2 než s elektromobilem.

Emil
27. duben 2023, 17:52

Nelze srovnávat účinnost elektromotoru se spalovacím motorem když k podstatným ztrátám dochází už při výrobě elektřiny pro elektromotor.

Jan Čeřovský
27. duben 2023, 17:10

s tou účinnosti je to různé, lze ušetřit i více než 2x, za ideálnich podmínek a podlahovém vytápění moderni TČ mají účinnost 3x až 4x vyšší než přímotop. EV má 3x vyšší účinnost než spalovací motor. A pak hodně štěstí energie na vytápění ušetří čas nové číslo budovy a rekonstrukce stávajících budov. Vidím problém kdo tu modernizaci bude dělat. Nebudou lidi ochotni manuálně pracovat.

Oldřich Vašíček
27. duben 2023, 10:09

Celá současná energetická koncepce je ekonomicky nesmyslná.

Při budování OZE investor dostane dotaci a záruku, že když by mohl vyrábět (jsou vhodné podmínky) a bude odpojen, má nárok na kompenzaci. Tento instalovaný výkon v OZE se neustále podporuje a současný instalovaný výkon je vyšší, než bude, např. v létě, potřebná kapacita. Tzn. již nyní se ví, že se bude platit za nevýrobu a cena v letních dnech bude záporná. Což je situace, která nepřeje investicím do stabilních zdrojů. Pouze s obdobným příslibem, že sice postavím stabilní zdroj, ale jako kapacitní zálohu a dostanu zaplaceno i když moje energie nebude třeba, protože ji pokryjí OZE. Přitom, vláda i přes podporu OZE, kterou se upsala v GD, potřebuje i ty stabilní zdroje pro případ noci, zimy nebo nepříznivého počasí. A to ještě tak, aby mohla zálohovat i v tom létě, kdyby přiletěl mrak.

Invetičně by to byl problém i kdyby se mohly fosliní elektrárny odstavit na celé léto. Ta investice (drahá - horší úvěr u bank, bez dotací) je vysoká a musí se splatit. I zaměstnance nemůžu na léto propustit. Tzn. Neexistuje "sezónní" stabilní zdroj! (Jen nestabilní - FVE :) ).

Takže tržně se do toho nikdo nepustí. Se zárukou kapacitní platby se zase platí za nic. A když to ještě bude např. ČEZu, tak se bude křičet, že si dělá monopol.

V současnosti již postrádá smysl i investice do FVE na střechu. Bude vyrábět v době, kdy je energie na trhu přebytek a cena bude minimální. A když energii budu potřebovat, tak ji bude nedostatek a cena bude enormní. Chtělo by to nějaký "občasný" ekologický a levný (nejlépe opět dotovaný) zdroj na tu dobu, kdy ty FVE nefungují. :)

A nebo celou koncepci postavit tak, že OZE si musí svoji zálohu řešit samy. A daný připojený zdroj musí mít, když má zaručenu platbu když nesvítí i zaručenu dodávku, když přiletí mrak nebo je noc. A to jako investiční blok. Tzn. Že instalovaný výkon bude dodávat "vždy".

Jinak to nedává smysl.

Jan Stehlik
28. duben 2023, 16:40

Ekonomiku do ideologie nemůžete napasovat. Ale peníze nás dostihnou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se