NZÚ: 1587 žádostí za 2 měsíce, nejvíce peněz jde na zateplování
Příjem žádostí v rámci kontinuální výzvy určené pro rodinné domy v programu Nová zelená úsporám (NZÚ) byl spuštěn 22. října 2015 a od té doby dorazilo na Státní fond životního prostředí ČR již 1587 žádostí v celkové výši více než 343 milionů korun. Do konce letošního roku je k dispozici 520 milionů Kč, příští rok téměř tři miliardy.
V rámci kontinuální výzvy určené pro rodinné domy bude možné žádat o dotaci průběžně až do roku 2021. Přesto je o dotační program velký zájem již nyní. Během prvních 12 dnů bylo v systému odesláno ke zpracování 450 žádostí v celkové hodnotě přes 100 milionů Kč, po prvním měsíci dorazilo 813 žádostí a nyní po dvou měsících od spuštění je to již 1587 žádostí v celkové výši více než 343 milionů korun.
„Výhodou kontinuální výzvy je, že žadatel si svoji akci může v klidu naplánovat a přizpůsobit svým finančním i časovým možnostem. Realizaci úsporných opatření tak lze provádět po částech v průběhu několika let, a to s dotací.“
Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR
Předpokladem je, že během kontinuální výzvy bude do roku 2021 rozděleno zhruba 27 miliard korun z prodeje emisních povolenek. Do konce letošního roku je pro žadatele k dispozici 520 milionů korun.
„V rámci kontinuální výzvy počítáme, že v příštím roce budou k dispozici další prostředky v programu NZÚ v hodnotě až 2,85 miliardy korun.“
Richard Brabec, ministr životního prostředí
Přes 70 % dotačních příspěvků jde na zateplování
Největší zájem o příspěvky je v Moravskoslezském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Naopak nejmenší zájem hlásí Karlovarský a Liberecký kraj. Aktuální výzva je pro majitele rodinných domů, kteří chtějí dotaci na výměnu oken, dveří, zateplení domu, výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo či solární systémy.
Jednoznačně nejvíce prostředků putuje na zateplování, které tvoří přes 70 % dotačních příspěvků. Zájem roste i o dotace na pasivní domy, kde je aktuálně podáno 94 žádostí.
Zažádat o peníze na energeticky úsporná opatření mohou majitelé rodinných domů před realizací, v průběhu realizace nebo i po dokončení podporovaných opatření.
„Kompletní vyřízení žádosti má nově přesně stanovené lhůty – do tří týdnů od podání žádosti by měl zájemce o dotaci vědět, zda příspěvek obdrží. Pokud se žádostí uspěje, projekt úspěšně zrealizuje a doloží Fondu veškerou dokumentaci, tak do dalších tří týdnů dostane dotaci na účet.“
Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR
Zdroj úvodní fotografie: www.mzp.cz
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se