Nové kotlíkové dotace mají odstartovat letos na podzim

DomůTeplárenstvíNové kotlíkové dotace mají odstartovat letos na podzim

Na podzim letošního roku má odstartovat nový program financovaný z fondů Evropské unie, v rámci kterého bude financována výměna neekologických kotlů za nízkoemisní zdroje. Na návštěvě Moravskoslezského kraje to přislíbil ministr životního prostředí Richard Brabec. Celkem půjde na kotlíkové dotace 9 miliard Kč a tyto prostředky by měly podle předběžných odhadů pokrýt výměnu až 80 tisíc kotlů. Počet lokálních topenišť (v domácnostech) spalujících hnědé uhlí v ČR je přitom dle registru REZZO, který je provozován Českým hydrometeorologickým ústavem,  odhadován přibližně na 300 tisíc (v roce 2013).

Podmínky financování i administrace se ještě finalizují, ale už dnes je jasné, že dotace na nový kotel se bude pohybovat od 60 do 85 %. Nejvyšší podporu získají obyvatelé v regionech s nejhorší kvalitou ovzduší a zvláště zvýhodněné budou i obnovitelné zdroje energie. Program MŽP zároveň umožní dofinancování zbytku ceny nového zdroje prostřednictvím zvýhodněné půjčky nebo skrze prostředky z městských a obecních rozpočtů. Bude ale záležet na krajích, které budou projekty administrovat, jaké budou finální dotační podmínky a co všechno v rámci nastavení programu umožní,“ sdělil po setkání pracovní skupiny ovzduší MSK ministr Brabec.

Program kotlíkových dotací začal před třemi lety právě v Moravskoslezském kraji a na výměnu kotlů šlo jen v tomto regionu 280 milionů Kč. O náklady na dotace se podělily kraj a Ministerstvo životního prostředí.

„Od 1. února 2012, kdy v našem kraji odstartovala první kotlíková výzva, bylo na dotace vyčleněno 280 milionů korun – z toho 140 milionů profinancoval kraj, dalších 140 milionů korun investovalo Ministerstvo životního prostředí. Kraj je také personálně i odborně připraven na financování další výměny kotlů v rámci nového Operačního programu Životní prostředí pro období 2014–2020,“ podotýká hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Celý rozhovor s ministrem životního prostředí Richardem Vrabcem na Českém rozhlase si můžete poslechnout zde:

 

Zdroj úvodní fotografie: www.ireceptar.cz