Domů
Teplárenství
Polská transformace teplárenství se opírá o tepelná čerpadla a dálkové vytápění
Biomasa
Zdroj: PSNH / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Polská transformace teplárenství se opírá o tepelná čerpadla a dálkové vytápění

V Polsku se v souvislosti s válkou na Ukrajině a rostoucí cenou uhlí začíná prosazovat ekologické vytápění. V centru této transformace jsou dva přístupy: instalace tepelných čerpadel a dálkové vytápění.

Polsko v roce 2016 spálilo 150 milionů tun uhlí, což tuto 38milionovou zemi řadí na deváté místo na světě, před Turecko a Indonésii.

Své domovy uhlím vytápí 46 % Poláků, 28% potom využívá dálkové vytápění, které je ale většinou také založené na spalování uhlí. Zbytkový podíl potom připadá na plyn, ropu nebo elektřinu.

Nejznečištěnější města v Evropě

Závislost Poláků na uhlí však s sebou nese i vysokou cenu řečeno obrazně i doslovně. Podle Světové banky se 36 z 50 nejvíce znečištěných měst v Evropské unii nachází v Polsku. Vysoká úroveň znečištění ovzduší je spojena s onemocněními dýchacích cest, jako je astma, a s vyšší úmrtností.

Když ceny energetických komodit začaly prudce růst kvůli omezeným dodávkám plynu, byla polská vláda nucena dotovat uhlí.  V červenci vyhlásila dotaci ve výši 3 000 zlotých (630 EUR) pro domácnosti, které topí uhlím. V září byla polská vláda nucena zrušit zákaz spalování extra znečišťujícího hnědého uhlí v domácnostech.

Rostoucí trh s telenými čerpadly

Na polském trhu s tepelnými čerpadly došlo k vážnému pohybu v roce 2017. Od té doby se roční počet instalací zečtyřnásobil. V roce 2021 se v Polsku prodalo přibližně 93 000 tepelných čerpadel, což představuje 66% nárůst oproti roku 2020.

„V Polsku v první polovině roku vzrostl trh s tepelnými čerpadly pro vytápění téměř o 100 %, zatímco v Německu je to jen o 25 %," vysvětluje Pawel Lachman, generální tajemník polské asociace tepelných čerpadel, který odhaduje, že v roce 2022 se v Polsku prodá přibližně 170 000 tepelných čerpadel.

Pokud jde o rychlost revoluce v oblasti tepelných čerpadel, zdá se, že Polsko předstihlo Německo.

„Za celý rok 2022 bude prodej tepelných čerpadel v Polsku v přepočtu na obyvatele více než 2krát vyšší než v Německu," předpovídá Lachman.

Rozvoj dálkového vytápění

Dálkové vytápění, další cesta k dekarbonizaci polského znečištěného sektoru vytápění, není kvůli vysoké závislosti na fosilních palivech ze své podstaty čisté. Je však mnohem účinnější. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) je dálkové vytápění ve velkém měřítku "účinné, nákladově efektivní a flexibilní".

V tomto ohledu má Polsko náskok. „Polský sektor dálkového vytápění je jedním z největších v Evropské unii," vysvětlil Piotr Sprzaczak, ředitel odboru dálkového vytápění na polském ministerstvu klimatu a životního prostředí.

Sektor byl rozdělen na velká města a venkovské dálkové vytápění, kde Varšava disponovala pěti gigawatty instalovaného výkonu. V menších městech bylo téměř 400 obecních poskytovatelů dálkového vytápění.

„Hlavní otázka, kterou byste si měli položit, zní: Mám souseda? Pokud nemáte, pak je instalace individuálního tepelného čerpadla se zdrojem tepla v zemi dobrým nápadem," v opačném případě doporučuje Brian vad Mathiesen, dánský univerzitní profesor a odborník na vytápění, dálkové vytápění.

Jak už bylo zmíněno, přes 70 % dálkového vytápění v Polsku pochází ze spalování uhlí. Protože je však dálkové vytápění centralizované, je přechod na obnovitelné zdroje tepla - ať už jde o masivní tepelná čerpadla v průmyslovém měřítku, solární teplo nebo biomasu - relativně snazší než přechod tisíců jednotlivých domácností na čisté systémy vytápění.

Nejsou peníze

Podle aktivistů však vláda nedělá pro tranformaci sektoru vytápění dost.

„Polští občané jsou rukojmími politiků a fosilního průmyslu, který udržuje polskou ekonomiku v další závislosti na plynu, ropě, černém uhlí a hnědém uhlí - hlavních zdrojích současné energetické krize," říká Piotr Wójcik, analytik energetického trhu z Greenpeace Polsko.

Podle něj žádný z vládních návrhů na řešení energetické krize není zaměřen na střednědobá a dlouhodobá řešení.

Přechod na čisté vytápění je navíc po fiskální stránce extrémně náročný bez prostředků EU, jejichž čerpání je v současné době zmrazeno kvůli obavám o nezávislost soudnictví v zemi.

„Výdaje na transformaci energetického sektoru v Polsku do roku 2030 mohou dosáhnout až 135 miliard eur," vysvětluje Wioletta Ciska, tajemnice správní rady polského elektrárenského svazu.

Zatímco příjmy ze systému EU pro obchodování s emisemi (EU ETS) a polského národního transformačního mechanismu činí přibližně 70 miliard eur, "stále zde zůstává obrovská mezera", řekla Ciska pro EURACTIV.

„Tato mezera se může ještě zvětšit, protože prostředky EU budou využity v jiných pododvětvích, jako je plyn a doprava, a vzhledem k tomu, že se mohou změnit podmínky na trhu a investiční výdaje," dodala.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Maly Jarda
29. říjen 2022, 09:49

"přechod na obnovitelné zdroje tepla - ať už jde o masivní tepelná čerpadla v průmyslovém měřítku, solární teplo nebo biomasu" .. koukám tihle aktivisti budou škodit do poslední vteřiny

Pravoslav Motyčka
29. říjen 2022, 17:38

Pokud letos Polsko instaluje 170 000 tepelných čerpadel znamená to že zmizí 170 000 komínů a uhlí se spálí mnohem ekologičtěji elektrárnách a 1/3 energie ještě zbyde. Z ekologického i energetického hlediska je to super. Situace u nás je podobná Polsku tepelná čerpadla zaznamenávají boom a na obyvatele se jich patrně prodá možná ještě více než v Polsku. Problém vidím spíše v tom ,že se prodává systém vzduch´/voda , který v mrazech funguje špatně a skokově pak roste spotřeba el. energie. Časem se kvůli tomu bude v zimě omezovat průmysl. A jinak cena elektřiny na burze je už nízká , takže vytápění domu tepelným čerpadlem je zase levné jako dříve , ale jen pro ty co si seženou burzovní tarif a nenechají se okrádat od dodavatelů....

hellokitty
29. říjen 2022, 18:43

zas take mrazy tu nemame, ze by nas to malo trapit, pocet mrazivych dni v CR vytrvale klesa, takto na konci rijna nam tu teploty zasa prelamuju historicke rekordy, oteplovanie bude pokracovat aj po prechode na bezemisne zdroje, je to tak obrovsky system, ze to nejde len tak z roka na rok utnut

richie
30. říjen 2022, 14:16

to je nezmyselne (az demagogicke) zlahcovanie ci popieranie problemu .. este raz odcitujem prispevok na ktory reagujete:

"...Problém vidím spíše v tom ,že se prodává systém vzduch´/voda , který v mrazech funguje špatně a skokově pak roste spotřeba el. energie. Časem se kvůli tomu bude v zimě omezovat průmysl...."

a vasa reakcia:

"..zas take mrazy tu nemame, ze by nas to malo trapit, pocet mrazivych dni v CR vytrvale klesa,..

teda na jednej strane sa tvarite, ze to vobec nie je problem a hned priznavate ze mrazive dni sa stale vyskytuju ..

a tento vyskyt (napriek zmene klimy) sa neda popriet (dokonca pri vacsej zmene klimy je tu riziko, ze sa v nasej klimatickej oblasti budu vyskytovat vacsie extremy - mozno niekedy teplejsie zimy, ale s rizikom mrazivych obdobi - zatial su to ale len teorie) .. a v tak nastavenom systeme (masivne ci prevazujuce pouzitie tepelnych cerpadiel vzduch/voda) sa aj par mrazivych dni prejavym prudkym narastom spotreby, co moze popriet len uplny ignorant fyziky ..

hellokitty
2. listopad 2022, 14:08

v mrazoch klesa topny faktor TC a stupa spotreba energie, nie je to tak, ze by vobec nefungovalo, ostatne tak to popisuje aj prispevok, na ktory reagujem

pred tym strasenim vysokou spotrebou energie odporucam najskor si pozriet historicke data o minimalnych teplotach v CR napr. tu https://www.chmi.cz/historicka-data/pocasi/denni-data/Denni-data-dle-z.-123-1998-Sb a tam si pomocou excelovych vzorcov zobrazit aka je najnizsia namerana teplota v danej lokalite pripadne kolko takych dni bolo, ale uz aj z bezneho pohladu vidiet, ze teploty okolo -25 sa v poslednych rokoch nevyskytuju vobec, priemerne teploty su oproti tym minimalnym este asi o 5 stupnov vyssie

aj keby to sposobilo prudky narast spotreby, tak to je problem distributora, aby tu energiu zabezpecil, za to predsa dostava celkom rozpravkove poistne vo forme poplatkov za sluzby v elektroenergetike co v mojom pripade v lete tvori az 1,5-nasobok platby za silovu elektrinu

richie
3. listopad 2022, 18:14

dalsi prispievatel, ktory asi chytil "blahovu" virozu a reaguje na nieco co nikto netvrdil

..v mrazoch klesa topny faktor TC a stupa spotreba energie, nie je to tak, ze by vobec nefungovalo, .."

prosim, odcitovat, kde take niekto nieco tvrdil .. nikde nikto ..

a teraz trochu zakladnej logiky, ked v zime klesne COP (resp. po novom SCOP) z 4~5 na pod 2 (od cca -15), pripadne az k 1 (-20 a menej) - teda 2~4nasobne a zaroven stupne potreba tepla, tak to logicky znamena ze spotreba elektriny toho konkretneho TC (a teda aj potencionalnej energetiky zalozenej na TC) dramaticky/nasobne az skokovo ..

"..ze teploty okolo -25 sa v poslednych rokoch nevyskytuju vobec,.."

tak dalsia demagogicka argumentacia .. preco prave -25? .. preco rovno nie -40?

TC ma standardne COP ~4~5 pri teplote 7+, ale s klesajucou teplotu vyrazne klesa a uz pri -10 vacsine TC klesa COP pod 3 a pri -15 aj pod 2 .. a to uz je nasobna zmena (zaroven s vyssou potrebou tepla) a ked si pozrieme tie uvadzane historicke udaje, tak teplota -15 (a aj menej) vobec nie je az taka vynimocna

a ten posledny odstavec uz je len nezmyslena/nelogicka "barlicka" ak z toho vycuvat ..

..aj keby to sposobilo prudky narast spotreby, tak to je problem distributora, aby tu energiu zabezpecil, za to predsa dostava celkom rozpravkove poistne vo forme poplatkov za sluzby v elektroenergetike co v mojom pripade v lete tvori az 1,5-nasobok platby za silovu elektrinu..

..ale skusme z toho vykorculovat trochu racionalnejsie - AKO ma "osetrit" distributor ten prudky (2~4 nasobny) narast spotreby? ..

PS: a este na zaver, co teda malo tvrdenie "..zas take mrazy tu nemame, ze by nas to malo trapit,.." vyvratit ?? alebo ktora cast prispevku, na ktory bola tato reakcia nebola pravdiva/korektna?

hellokitty
3. listopad 2022, 20:02

otvoril som si data pre liberec (lebo to je mesto na severe, tak nech vychadzame z horsich podmienok) od 1.1.2011 do 31.12.2021 t.j. poslednych 10 rokov pre minimalne teploty je pocet dni:

=COUNTIF(D18288:D22305;"<-15") = 30

=COUNTIF(D18288:D22305;"<-10") = 95

=COUNTIF(D18288:D22305;"<0") = 1070

a poslednych 10 rokov pre priemerne teploty je pocet dni:

=COUNTIF(D18288:D22305;"<-15") = 5

=COUNTIF(D18288:D22305;"<-10") = 27

=COUNTIF(D18288:D22305;"<0") = 518

priemerna teplota -15 stupnov 5 dni za poslednych 10 rokov nie je vynimocna? toto nie je demagogia, to su hole data z tabulky... vravim, ze mrazy je to posledne co nas u TC bude trapit, ovela vacsi problem budu susedske vztahy az to bude z kazdeho druheho domu hucat

to s tym distributorom sa spytajte jeho, to nie je moj problem, ja mu za riesenie toho problemu stedro platim, pre mna za mna nech si na tych par hodin zvysenej spotreby nastartuje paroplyn ak nebude mat vybudovane ulozisko energie alebo moze draho nakupit na trhu a zohladnit to odberatelom vo fakturach, ludia si musia uvedomit, ze energia je draha a ze boli krmeni pohadkami o lacnych energiach a nekonecnom raste HDP, transformacia energetiky je nevyhnutna a bude bolestiva a draha

Petr Turek
29. říjen 2022, 19:08

Dobrý večer, nesdílím tak zcela optimismus pana Motyčky. TČ jsou dobrá oproti elektrokotlům a z pohledu určité míry ekologie i oproti uhelným kotlům. Připustíme-li, že cena elektrické energie se po uklidnění dostane včetně DPH někam okolo 7 Kč/kWh pak 1 kWh z TČ zem voda bude okolo 2 Kč a z vzduch voda pak cca 2,40-2,6 Kč s dodatkem, jak správně píše pan Motyčka, při teplotách pod - 10 C to půjde výkonově nahoru a při - 20 C pak to bude 1 : 1.

Zemní plyn po dovybudování infrastruktury pro LNG se bude pohybovat okolo 45 - 70 euro za MWh a tedy 1 kWh tepla z kondenzačního kotle bude cca za 1,125 Kč - 1,75 Kč, tedy bude levnější než teplo z TČ! Druhotným problémem je cena pořízení, kdy TČ je cca 3 krát dražší než kotel...

Hezký večer

Pavel K
29. říjen 2022, 20:36

Proč by cena elektřiny měla být 7 Kč/kWh, když plyn bude 45 - 70 Kč/kWh?

Myslím si, že kvůli snižování emisí není dalek doba, kdy bude domácí topení zemním plynem zakázané.

Petr Turek
29. říjen 2022, 22:22

Máte tam překlep, je to v eurech ten zemní plyn...

Zemního plynu je na světě cca na 100 - 300 let při dnešní spotřebě a ještě se nenašlo medium, které by jej nahradilo (sklárny, potravinářský průmysl). Nesmysly, které dnes troubí do světa odborníci s diplomem z překladatelství, jednoho krásného dne racionálně myslící lidé zruší. Zemní plyn se bude pálit nejen v technologiích, ale i v domácnostech ještě mnoho let. Pokud se dočasně prosadí ekošílenci, tak nakonec dopadnou stejně jak komunisté či nacisté. Mohu se mýlit, ale pak se naše životní úroveň vrátí někam do 19.století...

Pravoslav Motyčka
29. říjen 2022, 23:53

Co se týče zemního plynu a jeho využití v budoucnu pak plyn se samozřejmě bude pálit ještě dlouhou dobu , ale je otázka v jaké míře a o tom to celé je. Bude velký tlak plyn nahrazovat tepelnými čerpadly i v teplárenství. Celosvětové bude spotřeba plynu růst nejméně do roku 2030. Ale v EU klesne spotřeba plynu nejméně o 20% navíc dojde k přesunu spotřeby od vytápění budov k výrobě elektřiny. Pokud se to přežene asi se zhroutí hospodářství , ale pro úsporu 1/5 spotřeby to nebude podle mě vyžadovat žádnou energii z jiných zdrojů ani žádné úspory : Vysvětlím proč - když spálíte m3 plynu pak z něho získáte asi 0,92% tepla. nebo z něho můžete vyrobit elektřinu a získat 55% energie v elektřině, pokud jí spálíte v tepelném čerpadle v topném faktoru 3,5 máte 192% původního objemu energie v plynu pokud se polovina plynu využívá pro vytápění budov a nahradíte to TČ pak máte úsporu téměř 24% plynu a nemusíte ten plyn nahrazovat jinými zdroji. V praxi se samozřejmě ta elektřina pro TČ vyrobí i z jiných zdrojů ,takže úspora plynu může být klidně i větší a ty fabriky na ta tepelná čerpadla se už staví stejně jako ty elektrárny na plyn co mají vyrábět elektřinu ve špičkách už jsou také povolené - viz ČEZ. Dále je boom fotovoltaik - v jižní části EU vyrábí dobře i v zimě do povede k tomu ,že se tam nebude dovážet elektřina jako dnes a zbyde pro TČ navíc je tu teplá voda a spotřeba tepláren přes léto to vše se odkloní od plynu k TČ. Cíl úspory 1/5 plynu do roku 30 bude určitě překročen myslím, že se celoevropsky uspoří 1/3. Uspořit ty 2/3 bude samozřejmě problém , tam už musí přijít ke slovu nejlépe jaderný program.

Petr Turek
29. říjen 2022, 22:22

Máte tam překlep, je to v eurech ten zemní plyn...

Zemního plynu je na světě cca na 100 - 300 let při dnešní spotřebě a ještě se nenašlo medium, které by jej nahradilo (sklárny, potravinářský průmysl). Nesmysly, které dnes troubí do světa odborníci s diplomem z překladatelství, jednoho krásného dne racionálně myslící lidé zruší. Zemní plyn se bude pálit nejen v technologiích, ale i v domácnostech ještě mnoho let. Pokud se dočasně prosadí ekošílenci, tak nakonec dopadnou stejně jak komunisté či nacisté. Mohu se mýlit, ale pak se naše životní úroveň vrátí někam do 19.století...

Pravoslav Motyčka
29. říjen 2022, 23:17

Mícháte vozy a kozy. Berete cenový strop pro TČ a velkobochodní ceny pro plyn a ještě spalné teplo. Cena el. energie je v posledních týdnech asi 120 EUR/MWh = 3kč + cca 0,5kč distribuce a DPH tedy 4,25kč kWh pro tepelné čerpadlo topný faktor nových strojů SCOP je cca 3,4 u radiátorů a 4,5 a více o podlahového topení ( někdy i přes 5 u špičkových strojů) cena za 1kW je tedy reálně 1,25 u radiátorů a 0,94 kč u podlahovky. Nevím jak se kupuje plyn za spot, ale s distribucí je dnes strop okolo 3,5kč kWh pro spalné teplo takže asi 3,7 kč/ kWh je cena plynu při reálné účinnosti kotle. V ČR se teď staví 3 fabriky na tepelná čerpadla počet instalací drasticky roste. Za 2 roky se u nás bude vyrábět možná 650 000 tepelných čerpadel ročně , ještě před pár lety se v celé EU instalovalo 1 milion tepelných čerpadel ročně dnes jsou to násobky a fabriky na tepelná čerpadla rostou jako houby po dešti. Ceny při masové výrobě půjdou dolů. Za pár let bude uvalena na plyn povolenka a ceny se tak zvýší o 1/3 bude se do něj navíc povinně míchat drahý vodík, státy dnes vybírají daně přes spotřebu fosilních paliv. Topit plynem není z tohoto pohledu moc výhodné a výhledově to není perspektivní. Kdo jde schopen se zbavit nákupu fosilních paliv , pak podle mě v příštích 10 letech bude hodně vydělávat protože tuto krizi budou platit hlavně ti co spotřebovávají fosilní paliva. ( neříkám to proto ,že bych tomu tleskal , ale jen konstatuji současný stav)

Petr Turek
30. říjen 2022, 08:32

Dobré ráno, dovolím jen konstatovat, že vámi uvedené ceny elektřiny jsou dnes vyšší a to nejen ta distribuce (0,5 Kč/kWh). Jaké budou ceny elektřiny a zemního plynu v roce 2025 nikdo po pravdě neví, ale pokud bude pro vytápění stát jednotka tepla z plynu cca 1, pak trh to zařídí u elektřiny na 2,5 - 3 jednotky, tedy vždy aby dotyčný subjekt hodně vydělal. Účinnost výroby elektřiny ze zemního plynu rozhodně není 55 %, běžná kogenerace dokáže cca 36 - 39 %, moderní paroplyn pak v čisté produkci atakuje 50 %, vašich 55 % je zatím jen snem, který jednou možná bude dosažen...

Hezkou neděli

Pravoslav Motyčka
30. říjen 2022, 22:14

v účinnosti se mýlíte nejúčinnější paroplynový blok mají Němci má účinnost 60,75%.

(Irsching 2011) Nemyslím si , že se u nás budou stavět méně účinné bloky než tyto, těch 55% jsem tam dal jako nějaký průměr toho co běžně je a co se bude stavět tedy (50% a 60% ). Jen pro zajímavost kdybyste vyrobil elektřinu s účinností 58% ( včetně přenosu ) a pak s ní poháněl tepelné čerpadlo země/ voda s měděným okruhem a měl podlahové topení pak tyto TĆ dosahují topného faktoru 7. získáte více než 4 násobek energie obsažené v plynu - to jsou hranice možností dnešní techniky nechci tady dělat reklamu , ale to TČ nabízí český výrobce. Cena je vyšší , ale není to žádný masakr. Pokud se zabýváte instalací plynových kotlů - naučte se tepelná čerpadla bude to dobrý kšeft příštích 15 let.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se