Poptávka po tepelných čerpadlech prudce klesá, české výrobce drží export
Poptávka po tepelných čerpadlech klesá. Evropské prodeje se letos propadly meziročně o 47 procent, a vrátily se tak na úroveň z roku 2019. Obdobně se situace na trhu s tepelnými čerpadly vyvíjí v České republice. Tuzemské výrobce v současnosti drží především export do zahraničí. Vyplývá to z informací Asociace pro využití tepelných čerpadel pro ČTK.
V první polovině loňského roku se v Evropě prodalo 1,44 milionu kusů tepelných čerpadel, v letošním roce byl objem jejich prodejů sotva poloviční. Evropská komise si přitom dříve předsevzala cíl 60 milionů instalovaných tepelných čerpadel do roku 2030. V současnosti jich je 24 milionů, podle Evropské asociace pro využití tepelných čerpadel tak hrozí nesplnění cíle. Komise se podle asociace bude zřejmě otázkou podpory tepelných čerpadel znovu zabývat.
Současná situace podle asociace ohrožuje fungování firem. Česko přitom patří k předním výrobcům v Evropě. V roce 2020 se v Česku prodalo 24.000 čerpadel, v roce 2022 se po zdražení energií poptávka více než zdvojnásobila, nyní nastal pokles.
„Meziroční čísla sice vypadají hrozivě, na druhou stranu je třeba zdůraznit, že především v roce 2022 byl trh nezdravě přehřátý, hnaný nejistotou a unáhleným rozhodováním, což bylo doprovázeno i nástupem firem bez historie a nevhodnými instalacemi. To se mohlo negativně odrazit i na celkovém vnímání tepelných čerpadel v Česku,“ uvedl předseda tuzemské asociace Radek Červín.
Situace na trhu tak může podle něj být i příležitostí pro ozdravení trhu a lepší ochranu spotřebitele. „Věříme, že následný nárůst prodejů už bude zdravý a že pomůže spotřebitelům spořit náklady na vytápění,“ řekl Červín.
Pokles poptávky, zejména pak u instalací v rodinných a bytových domech, potvrzují i firmy. Pro české výrobce je proto v současné době klíčový především export do zahraničí a také rostoucí zájem firem. Ředitel společnosti Master Therm Tomáš Kott za celý letošní rok očekává stagnaci českého trhu, firma je tak stále častěji aktivní zejména v Irsku, Velké Británii nebo Nizozemsku. „Pořízení tepelného čerpadla je pro domácnosti využívající tradiční zdroje mnohdy drahé, obavy vzbuzuje také přístup úřadů a navyšování cen regulované složky elektřiny,“ uvedl Kott. Podle něj by řešením situace mohla být větší podpora domácností.
Mohlo by vás zajímat:
treba to souvisi s moznostmi porizeni vlastniho baraku. To co bylo pred deseti roky, je davna historie. Dnes se stavi vetsinou svepomoci, jako za bolsevika, hypoteky jsou na tricet let, nadeji je dedictvi ci dobra kradez. Na picoviny s nejistou budoucnosti nejsou prachy
Budoucí vysoké ceny elektřiny v zimních měsících + další různé poplatky v regulované ceně elektřiny + cena tepelného čerpadla znamenají, že je to technologie pro bohaté.
u nás asi bohatí nebudou, když kdo má TČ intenzivně dělá dřevo na zimu ;-)
Ten kdo má dům vhodný pro tepelné čerpadlo (typicky zateplený dům s podlahovým topením) už si jej dávno pořídil. Pro ten zbytek je to jen další položka v rámci nákladné rekonstrukce, kterou by dům musel podstoupit, takže si to 2x rozmyslí.
Tak. TČ bez podlahového topení jsou obrovské náklady na EE v zimě. Ale možná se budovy bez správného certifikátu budou rušit.
Když tomu člověk nerozumí, tak se jedná o další krám do baráku, který si dělá co chce a kterého údržba a opravy budou dělat díru do rozpočtu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se